Biotin Dozu

Sayılarda karışıklığı önlemek ve daha anlaşılır olması için şu durum izah etmeliyiz;Biotin tabletlerinde sayılar mikrogram (mcg) ve miligram (mg) olarak iki türlü tarif edilmektedir 1 mg 1000 mcg ye eşittir hap alırken bu bilinmeli ve 5000 mcg gibi yüksek bir rakam görüldüğünde telaşlanmamalıdır.

   Biotin tedavisi alırken fazlaİhtiyaca göre kullanılacak biotin miktarı

almanın bir zararının olmadığı ve fazla alınan miktarın idrarla atıldığı bilinmelidir.Biotin doğal kaynaklardan da alındığı için net ihtiyaç belirlemek mümkün değildir.Doz önerisi genel olarak sorunun şiddetine ve çeşidine göre olur.Saçlar bahçedeki çimlere benzetirsek biotini gübre gibi düşünebiliriz,normalde yaşamını süredüren çimlere gübre verildiğinde çimin yaprak kalitesi artar rengi daha göz doldurucu olur,büyüme hızı artar.Biotinde bezer şekilde saçların kalitesini,çapını ve uzama hızını artırır. Günlük alınacak toplam biotin aç veya tok günde tek doz halinde alınabilir.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

-Sorunu olmayan yada minimal kalite kaybı  yanında saçın parlaklığını yitirmesi,saçta çatallanma durumlarında ve saçı yıpratan perma fön gibi kuaförlük uygulamalarını sık yaptıran kişilerde günde 1 mg kullanmak yeterlidir.

-Saçta belirgin kalite kaybı,çatallanma,sönme ve yavaş uzama gibi biraz daha sorunlu durumlarda günde 2 mg alınması uygundur.

-Saç dökülmesi varsa alınan bilimsel tedavisine ek olarak ve dökülme olmayan ciddi saç kalite kayıplarında günlük 5 mg kullanmak daha doğru olur.

-Saç ekimi sonrası biotin kullanmak ekim sonrası görülen şok dökülme miktarını azaltır,şok dökülme olanların daha erken ve kaliteli çıkmasını sağlar.

-Tırnakta yumuşama,kırılma ve renk değişimi gibi durumlarda günde 2 mg önerilir.

-Biotinli şampuanlar günde bir kez kullanılır ancak normal şampuandan farklı olarak şampuan köpürtüldükten sonra 2-3 dakika saçta bekletilmelidir.

-Tırnak sorunlarında kullanılan losyon veya krem günde iki defa kullanılr.

-Şeker (diabet) hastalarında şeker tedavisine ek olarak günde 10 mg biotin alınması şekerin daha dengeli seyretmesini sağlar ayrıca zaman içinde olabilecek damar,sinir ve organ hasarlarının oluşmasını önler.

-Bu durumlardan çok farklı bir hastalık olan biotinaz eksikliği yeni doğan bebklerde görülen bir durumdur.Bu hastalıkta biotin kullanımı çok farklıdır ve çok yüksek dozda kullanılır.günlük doz 3-4 kiloluk bebekte bile 10-30 mg verilir.

255 Responses to “Biotin Dozu”

 • posedion says:

  Yaklaşık 1 ay kadar önce saç ekimi yaptırdım. Donör alanımda enseme yakın alanında küçük küçük sivilce gibi birşeyler belirdi ve kaşıntı hissiyatı oluşturmakta. Normal midir? Ne yapmalıyım?
  Birde saç ekim merkezinin önerisi olan “HS Hair Style” isminde şampuan ve tablete başladım. Ancak üzerinde hiçbir “ruhsat no, üretim izin bilgisi, parti no…” gibi bilgiler bulunmadığı için çekincelerim var. Belki zraraı yok ama etkisi ne kadar var emin değilim. Ayrıca sonradan gördüm ki piyasadaki saç için üretilmiş çoğu tablet ve şampuanlar için bu durum söz konusu.. USA den FDA onaylı ürünler kullanmak üzere dışardan siparişler vermeye niyetlendim. Çoğu kişiye aynı şeyleri tavsiye etmişsiniz ama ben yinede sormak isterim:
  “Türkiyeden edinebileceğim, bildiğiniz etkisi kanıtlanmış kaliteli ve yetkili kuruluşların kontrol ve onaylardan geçmiş, zararı ve yan etkisi bulunmayan, belirli denetimlerden geçen tablet ve şampuan önerisinde bulunabilir misiniz?”
  Dr.Atilla Kaya
  donor alandaki sivilcenin nedeni alım esnasında kesilmiş kıl kökleridir.xpecia tablet kullanabilirsiniz.içeriğindeki maddelerin saç sağlığı üzerine etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış maddelerdir.ticari isimler üzerinden bilimsel çalışma bulamazsınız içerikteki maddelerin bilimsel çalışmalarına ulaşabilirsiniz

 • nimet says:

  merhaba hocam bende zoratanin kullandım 2 seneyi gecti aradan baya gectıkten sonra sacıma kaynak yaptırdım sacım cok ınce ve cansızdı yogunluk versı dıye ve cokzor uzayan bır sacım var bunu uzerıne ınanılmaz bır dokulme oldukaynagı etkısıden pısıkolojim bozuldu cıldıyeye gıttım kan dusuklugu ve doktorun geren herseyını yaptım bu 3 paketım bıyotın alıyorum e hala cansız ve dukulme oluyo elımde 5 mg bıyotinım var ne yapmalıyım cok caresızım bıyotın yetersızmı kalıyor ıkı defa mı alsam yardımcı olurmusunuz
  Dr.Atilla Kaya
  10 mg kullanabilirsiniz,ayrıca extra sorun varmı araştırılmalı

 • Gökçe says:

  Merhaba benim saclarim yıllardır neredeyse hiç uzamıyor ve tirnaklarimin üstünde inişli çıkışlı oyuklar var. Kan degerlerim normal sadece demir eksikligim var ve ilac kullaniyorum. Sizce biyotin kullanmak bana iyi gelir mi ve ne kullanmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  HPbiotin 5mg başlayabilirsin ama yinede bir dermatologa görünmende fayda var

 • Murat says:

  Hocam 27.01.2018 de yapılan bir dizi test sonucu Dahiliye doktorumun uyarısı şeker hastalığına çok yaklaştığım yönünde.. Şimdilik 1 aylığına makul bir diyet (Diyet derken..Sadece tüketilecek ve tüketilmeyecek gıdalar diye bir ayrım listesi var. Ölçü, miktar porsiyon yok) ardından durum değerlendirmesi yapacağız.. Biotin testi sonucu 258 ng/L oalrak geldi, ve doktorum sabahları tok karnına 1mg biotine başlamamı istedi.. Bunun şeker dengem ve yağlanma durumum üzerinde herhangi bir ilaçtan daha etkili olacağını belirtti.. Saç, tırnak ve deri problemleri dışında şeker yüksekliğine karşı Biotin kullanımından da bahseder misiniz. Doktorumun yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz ? Teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  Biotin şeker ve yağın metabolize edilmesinde kullanılır. Şekerin metabolize edilmesi sırasında kullanılan biotin kimyasal enerjiyi açığa çıkarır.
  Biotin eksikliğinde, şekerin vücut tarafından doğru kullanılamamasından ileri gelen enerji azlığı nedeniyle kas ağrıları, güçsüzlük, kramplar görülebilir.
  Biotin eksikliğinde görülen bir diğer belirti ise çeşitli cilt problemleridir. Bunun nedeni ise biotinin vücutta yağın işlenmesi sırasında kullanılan bazı enzimlerin (acetyl Co-A carboxylase) üretimi için gerekli olmasıdır.
  Bu enzimler yeterince üretilmediğinde, yağ asitleri sentezlenemez ve diğer hücreler gibi cilt hücreleri de yenilenemez. Sonuç olarak ciltte beyaz yamalar, aşırı kuru bölgeler oluşabilir ve cilt genel olarak solgun görünebilir.Glikoz ve yağın enerjiye çevrilmesinde önemli bir rolü bulunan biotin eksikliğinde, bu enerjiye fazlasıyla ihtiyaç duyan merkezi sinir sisteminin fonksiyonları olumsuz etkilenebilir. Nöbetler, kas koordinasyonu eksikliği (ataksi) ve kas tonusu eksikliği (hipotoni) gibi sinir sistemi ile bağlantılı pek çok rahatsızlık biotin eksikliği nedeniyle oluşabilmektedir.
  Biotin aynı zamanda gebelik döneminde, saç dökülmesi ve zayıf tırnakların tedavisinde, bebeklerde deri döküntüsünde (seboreik dermatit), hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme tedavisinde, diyabete bağlı sinirsel ağrılar için ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılan vitaminler arasında yer almaktadır.

 • saleh says:

  16 yaşındayım saçlarım inçeldi kırıldı we dökülüyor kaç mg kullanmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  HP biotin 5mg kullanabilirsiniz

 • kadir says:

  hoçam ben 16 yaşındayım saçlarımda dökülme war tabiki babamda da amçalrımda da dedemde de war kaç mg kullanmamı önerirsinis
  Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme için 16 yaş çok erken,başka bir neden var mı araştırlmalı

 • Emre ozcan says:

  Biyotinin şampuanı alsam oda dökülmeyi önlermi
  Dr.Atilla Kaya
  hayır tek başına önlemez.neden tespit edip ndene yönelik tedavide almalısın

 • Zübeyde says:

  Merhaba ben haplarınızdan bir tane aldım fakat çok büyük olduğu için içemiyorum içini sadece ağzıma döküp içsem olur mu
  Dr.Atilla Kaya
  vitaminler mide asitinden olumsuz etkielnebilir.bu nedenle kapsülü ile içmenizi öneririm

 • cansu says:

  merhaba 2 sene önce raoccutane kullandım o zaman saç dökülmesi yapmıştı ama sobradan durdu ve geri saçlarım çıktı ama şimdi yine saç dökülmem eskisi gibi artiş gösterdş doktor demir ve kandan dedi ama aşırı bir hal aldı dökülme?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  aneminiz varsa tedavi edilmeli bu saç dökülmesine neden olur.bunun yanısıra saç kalitenizi arttırmak ve dökülmeyi önlemek için HP biotin 10 mg başlayabilirsiniz

 • mertcan says:

  merhaba hocam dermatolog tavsiyesi üzerine 5 mg biotin hapa başladım bırakınca herhangi bi saç kaybı olurmu ve bırakınca saçlarım eskı halıne donermı
  Dr.Atilla Kaya
  başlama nedenin önemli

 • Ali says:

  Merhaba hocam roaccutan tedavisi gordum tedavi biteli 1 yıl oldu aşırı saç dökülmesi yasadim yaşıyorum kellige varn dokturum biotin eksikligndn dedi ayrıca ciltte aşırı kuruluk ya var hp biotin 10mg iki tablet alıyorum günde biotin değerleri normale dönünce saçlarım eski gurlugune ve cildim eski sağlığına kavusurmu teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  evet

 • hale says:

  Merhaba Atilla Bey,

  Saçlarımın ön ve tepe kısmında açılmalar oldu bu yıl deri gözüküyor artık. Tırnaklarımda da pütürlenmeler oldu. Çok stresli bir yıl geçirdim, mesleki anlamda da stres ayrılmaz bir cüz gibi. aynı zamanda 2005 yılından beri de levotron kullanıyorum troid kaynaklı. Cildiyeye gittim tahlillerde her hangi bir sorun yok sadece çinko seviyesi çok az düşük.
  benzer şikayet yorumlarından medobiotin 2,5 mg aldım. Günlük doz 5mg mı almalıyım, yani iki tablet günde. Sizce faydası olur mu 🙁
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetleriniz bu kadar fazla ise 10 mg almalısınız

  • hale says:

   cevabınız için çok teşekkür ederim Atilla Bey 10. mg için günde 4 tablet alacağım o halde 2,5 mg dan. İlaç alımının gün içi dağılımını nasıl ayarlamalıyım.

 • Ali says:

  hocam saclarim zayifladi dalgalanma cok anlimin sagdan soldan seyrelmeye nasladi sacrengi mat kiriklar var siz ne onerorisiiniz kesin sonuc alabilecegim tavsiyeleriniz nelerdir hocam
  Dr.Atilla Kaya
  genel şikayetleriniz nedneiyle önce anemi ve troid hormonlarınıza bakılmalı,bunlarda eksiklik ,düzensizlik varsa tedavi edilmeli

 • Fatma says:

  merhaba hocam.benim sac dokulme kirilma sorunum var. tirnaklarim ve cildim de sorunlu .cildimde sivilce ve sonra gecmeyen leke ve kuruluk sorunum var.biotin cilt için de işe yarar mı?biotin kac mg kullanmaliyim?
  xpecia da kullanmali miyim?
  Dr.Atilla Kaya
  saç sorunlarınız için biotin kullanabilirsiniz.diğer sorunlarınız için dermatoloa görünmelisiniz

  • Fatma says:

   merhaba hocam.saç ve tirnak sorunlarim var.5 mg biotin kullanmam yeterli olur mu?cok kararsiz kaldim.10 mg kullanmam daha mi etkili olur?
   Dr.Atilla Kaya
   ilk 3 ay 10 mg kullanabilirsin

 • Nazlı says:

  Hocam ben 7 ay roakutan tedavisi gördüm ve 2 ay önce bitti fakat sacimda asiri incelme ve dökülme var. Saclarim cok seyreldi. Şuan eczaneden alip biotin kullanabilir miyim ? Ve kac mg kullanmaliyim. Eger düzenli kullanirsam eski saclarima kavusabilir miyim ?
  Dr.Atilla Kaya
  sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotidinaz enzimi sentezini önlüyor.bu da biotin eksikliğine neden oluyor.HP10 mg biotin kullanabilirsiniz

 • Selin says:

  Hocam merhaba saçlarım çok seyrek ve kendimi bildim bileli hiç uzun saçım olmadı hatta 2 yıl boyunca saçlarımı kestirmememe rağmen hiç bir uzaman belirtisi olmadı ardından kestirdim canlansın diye yine uzamadı vitamin değerlerime kan değerlerime baktırdım ama gayet normal çıktı sadece b12 vitamin verdiler 1 kutu kullanmam yeterliymiş ama saçlarım için hiçbirşey söylemediler. Biotin kullansam faydası olur mu acaba. Lütfen bilgi verir misiniz?
  Dr.Atilla Kaya
  xpecia ile daha iyi sonuç alabilirsin

 • şelçuk says:

  merhaba hocam tepe bölgem ve önler bayagı açılmıstı en sonunda şaç ektirdim 45 gün oldu.. xpecia ve biotin 10mg kullanabilirmiyim. birde bana bi şampuan önerirmisiniz saygılar
  Dr.Atilla Kaya
  sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

  • Erkan joy says:

   Hocam 80 gün oldu saç ektireli günde 2 adet xpecia ve 10 mg biotin almaya devam ediyorum ikisinin kullanımı sıkıntı yaratır mı. 3 ayda sonra günde 1 adet xpecia kullanmaya devam edeyim mi
   Dr.Atilla Kaya
   evet kullanabilirsiniz

 • Ali says:

  Hocam ben 23 yasindayim dökülme yok ailedede sac sorunu yok sayilir ama ben simdiden saclari koruma altina almak istiyorum ne olur ne olmaz diye 2mg biotin kullaniyordum 5 aydir simdi ne kullanmalıyim korumaya devem etmek icin

 • Serdar says:

  slm hocam 15 gün önce saç ekimi yaptırdım ekim yaptırdığım kurum 16.gün 6 ay kullanılacak şekilde 10 mg hp biotin ve roxhel tablet önerdi sabah biri akşam biri olacak şekilde. sizin tavsiyeniz nedir ve roxhel tablet ve hp biotin 10mg içeriği aynı degilmidır fikriniz benim için önemli teşekkür ederim
  Dr.Atilla Kaya
  roxhelin içeriği net değil,bu nedenle yorum yapmak istemiyorum.biotin kullanabilirsiniz

 • Lupus32 says:

  Lupus hastasiyim 2 yildir ilac kullanmiyorum saclarim cok asiri dökuldu dr gittim tahlillerim temiz cikti cevresel ve stres kaynakli diyolar ama dökulme son iki aydir daha fazlalasti ve saçin on kisminda erkek tipi acilmalar basladi hocam ne onerirsiniz bana lutfen yardimci olun:(((((
  Dr.Atilla Kaya
  procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 • esra esra says:

  Hocam Merhaba,
  İki aydır saç dökülmem için tedavi görüyorum. Dr um pan plus verdi ve günde üç adet içiyorum. Ancak ne yazık ki azalma olmadı. Bugün 5000 mcg biotin aldım, ek olarak onu kullanmayı denemek istiyorum. Tüm kan değerlerim normalin üzerinde. Aslında son üç yıldır saçlarımda dökülme var ve tedavi görüyorum; ancak net sonuç alamadım. Ve son birkaç aydır aşırı arttı. Aralık ayında başarısız bir tüp bebek denemem oldu. (Uzun protokol) Nisan ayından beri yaşadığım artışın sevebi bu olabilir mi? Biotin i böyle aşırı bir dökülme için, pan plus ile birlikte kaç adet önerirsiniz. Teşekkürler, güzel günler
  Dr.Atilla Kaya
  hormonal değişiklik nedeniyle dökülmede artış olabilir.biotin 5mg kullanabilirsin

 • Ecee says:

  Meraba, yaklaşık iki yıldır saçlarımda artarak dökülme mevcut kan değerlerim yerinde ne kadar demir ilacı vs alsam da saçlarımdan bir yanıt alamadım panplus hap kullandım yine işe yaramadı son olarak uzman doktor prominoxil şampuan kullan dedi onu da düzenli olarak 6 aydır kullanıyorum fakat saçlarım hala aşırı dökülüyor açılmalar başladı ve bu psikolojimi de kötü etkiliyor doktorlar sadece stresten döküldüğünü söylüyor farklı bir şey söyleyen olmadı bugüne kadar sorum ise şu biotinin keratin gibi bir uygulaması mevcutmuş keratın gibi zarar vermediğini aksine saçı arttırmak ve dökülmesini durdurmak için kullanıldığını söylediler sizce ne yapmalıyım uygulamam bir zarar verir mi saçlarima henüz 17 yaşındakı bir kız için çok zor bir durum yardım ederseniz çok minnettar kalacağım
  Dr.Atilla Kaya
  saça dışardan yapılan uygulamalar,saç kökünü etkilemez.bu nedenle saçı güçlendirmek için asıl tedavi ağız yada enjeksiyon yoluyla alınan ilaçlardır.hipotroidi yönündende araştırılmalısınız.özellikle tepe kısmında dökülme varsa bu erkek tipi dökülmedir.HP biotin 10 mg başlayabilirsiniz

 • Kürşat Taşkıran says:

  Hocam benim sorum şu ;
  15 yaşındayım ve 10 yaşından beri saçlarım seyrek şekil almıyor uzatamıyorum ve 10 yaşında akdeniz anemisi diye bir hastalığım çıktı. Ne zaman doktora gitsem kırmızı et yemelisin diye beni gönderiyorlar ilgilenmiyorlar. Sizin önerebileceğiniz
  Bir şey var mıdır acaba?
  Dr.Atilla Kaya
  daha kapsamlı bir tedavi ve daha iyi bir takip için eğitim-araştırma hastenaelerinden yardım almalısn

 • Ali says:

  Hocam bendeki hp biotin 2 mg in uzerinde son kullanma tarihi olarak 07.2017 yazıyor bunun anlamı nedir bu ay sonunda(haziran) mı yoksa temmuz sonunda mı son kullanma tarihi geciyor bigilendirirseniz cok sevinirim
  Dr.Atilla Kaya
  temmuz sonu

 • Berkay says:

  Hocam birde biotin kullanan. Ve sivilcelenen insanlar varmıs. Sizce biotin sivilce yapar mı ? Sivilcelerden kurtulmaya çalışıyorum ROACCUTANE ile :))
  Dr.Atilla Kaya
  ne yazıkki roaccutane ile sivilcelerden kurtulmaya çalışırken,roaccutane biotin eksikliğine neden olduğu için saçlarınızdan oluyorsunuz.bu nedenle sivilce tedavisi alırken beraberinde 10mg biotin başlamalısınız

 • Güney says:

  hocam roacutane kullandım tedavı bitti tekrar yağlanma başladı saçlarım ve yüzüm yıkasam bile 3-4 saat içinde yağlanıyor elimle yüzümü ovalayınca peynirli cips gibi koku çıkıyor tavsiyelrınız nedir ne yapmam gerekir
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa tekrar görünmelisin,tedavi yetersiz kalmış olabilir

 • Ömer says:

  Merhaba hocam sakal kıran için ne kulanmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  squarik asit di butil ester içeren Sadbe kullanabilirsin

 • Soner says:

  Hocam ben gunde 2 mg biotin kullaniyorum 1mg lik tablet var elimde aabah 1mg aksam 1mg seklinde kullaniyorum yoksa sabah yada aksam 2mg birden mi almaliyim ni fark olur mu
  Dr.Atilla Kaya
  ne amaçla ??

 • Lara says:

  Merhaba,saçlarım uzun zamandan beri uzamıyor ne kullandıysam uzatmayı beceremedim.Biotini önerdiler.İyi gelir mi ve kaç ay kullanmalıyım?
  Dr.Atilla Kaya
  HP5mg biotin kullanabilirsiniz.istediğiniz sonucu alana kadar

 • SebSeb says:

  merhaba, 1 aydır 5 mg olan dan günde 2 defa sabah akşam kullanıyorum. bitince eczaneden tekrar aldım; bana en fazla 1 ay daha kullanın dediler. bu konuda yardımcı olur musunuz. ne kadar daha kullanmalıyım. saç dökülmesi sorunum vardı, çok işe yaradı dökülmüyor diyebilirim, ayrıca saç tellerimde kalınlaşma oldu; sizin deyiminizle kalitesi arttı. teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedneiniz önemli.

 • Betul says:

  Merhaba hocam bebeğim şu an üç aylık biotin eksikliği teşhisi konuldu topuk kanında günde 5mg bolak kullanıyorum ilk sonucunda biotin degeri 0.44 Du bir ay sonra 0.93 yukselmis görüldü bu tedavi ne kadar sürüyor böyle yükselmeye devam ederse belirli bir düzeyden sonra kesilecek mi ilaç yoksa ömür boyu mu kullanacak lütfen cevap verin çok tedirginiz
  Dr Atilla Kaya
  takibini çocuk hastalıkları uzmanının yapması gerekir.aylara göre olması gereken değerleri onlar daha iyi bilir.tedirgin olmanıza gerek yok.biotin vitamindir.

 • bengisu says:

  hocam merhaba 22 yaşındayım demir eksliğim var feriitinim 3 tedavi görüyorum 1 ay oldu ve saçlarımda çok fazla dökülme var dermatoloğa gttim ve bana dermoskin şampuan ve medobihotin 5 mg kullanıyorum etki eder mi saç dökülmemi durur mu ? saçlarım eski yoğunluğuna kavuşur mu ? ve ne kadar zamanda etki eder ? birde endişeleniyorum saç dökülmemin sebebi ırsi olabilir mi ailemde var çünkü.
  Dr Atilla Kaya
  öncelikle kan değerlerinizi normale döndürmek için tedavi almalısınız.biotin saç sağlığınızı destekleyecektir

 • Tarkan says:

  Hocam 5 mg hp marka biotin alsam kirip icsem olurmu hapin etkisi kaybolurmu
  Dr Atilla Kaya
  etkisi kaybolmaz.ama ne amaçla alacaksınız bu etkinlik açısından önemli.

 • atakan says:

  hocam u tipi saç ektirdim kendi saçlarım seyrek sizce kaç mg kullanmalıyım
  Dr Atilla Kaya
  10 mg

 • alperen says:

  Biotin hap ve sampuan kullaniyorum kac gunde dokulmeyi keser
  Dr Atilla Kaya
  erkek tipi dökülme ise biotin tedavide tek başına yeterli değildir

  • alperen says:

   Yada minoxil sipreyle birlikte kullanilsa zarari varmi
   Dr Atilla Kaya
   biotin kullanılabilir

 • bennur says:

  Hocam merhaba, FMF hastasıyım. Yıllardır düzenli kolşisin kullanıyorum. Saçlarım ilacı kullandığımdan beri kronik halde seyrek, cansız ve erkep tipi dökülme mevcut. Vitaminlerle, yağlarla dönem dönem iyi olsada genel hali aynı. Bahsettiğiniz xpecia ve biotini daha önce hiç kullanmadım. Nasıl ve ne şekilde kullanmalıyım, bana faydası olur mu? ya da devamlı kullanmalıyımı, bir zararı olur mu?
  Selamlar..
  Dr Atilla Kaya
  erkek tipi dökülme varsa xpecia tablet kullanmalısınız.

 • Tuğçe says:

  Hocam çinko ile bıotın aynı gün içinde birlikte kullanılırmı
  Dr Atilla Kaya
  kullanılır

 • Mine says:

  Merhaba. 20 yaşındayım saçlarım ince telli, seyrek ve çok çabuk kopuyor. Son 4 senedir dökülmesi arttı. Tahlillerim temiz çıktı doktorum (Zinco 50mg çinko-Medobiohtin 5mg-Bepanthen-psovate saç losyonu ve birde şampuan verdi). Sizce bunların bir faydası olurmu yoksa önerebileceğiniz birşey varmı?
  Dr Atilla Kaya
  tedaviye başlamalısn.

 • Ali says:

  Hocam vitamin haplarini içmek yerine şampuana katip kulansak faydası veya zararı olur mu
  Dr Atilla Kaya
  tüm vitaminler ciltten emilemez

 • Fatih says:

  Hocam merhaba. yaşım 23 saclarimda beyaz çok dokulmede var biotin kullansam beyazlar eski rengini alırmi
  Dr Atilla Kaya
  hayır beyzlamayı yavaşlatır,kullanırsanız geciktirirsiniz

  • Fatih says:

   Hocam bu beyazlar beni rahatsız ediyor sizce ne yapsam bu beyazlardan kurtulurum yardımcı olursanız çok sevinirim hocam

 • sinan says:

  Hocam merhaba;
  Biotin hapını yemekten hemen sonra mı ? yoksa gece yatarken mi ? kullanmak daha etkilidir. Gece daha etkili olduğunu söyleyenler var.
  Sizin tavsiye edeceğiniz en uygun kullanım zamanı nedir?
  Dr Atilla Kaya
  yemekten sonra alabilirsin.:)

 • Ferhat says:

  Iyi aksamlar hocam 19 yasindayim 6 ay sivilce ilaci kullandim kasimda az beyazlama oldu birazda şacimda dokulme yok biotin kullansam kac ay kullanmaliyim ve kac mg ?
  Dr Atilla Kaya
  düzelme sağlanana kadar kullanabilirsin,bıraktığında tekrar beyzalama olursa tekrar başlaman gerekir

 • Gizem says:

  Hocam merabalar saçlarım demir eksikliğinden kaynaklandıgı çok fazla dökülüyor doktora gittim ve 4 aydır oroferon draje kullanıyorum dökülme durmadı ama yeni çıkan saçlarım oldu bir an önce uzamasını istiyorum bu durumda biotin kullanmamı öneriyor musunuz
  Dr Atilla Kaya
  kullanabilirsin

 • Merve says:

  Hocam iyi günler. aknegen kullndm 6 ay tedavi gordum biteli 5 ay oldu bittikten sonra çok şiddetli saç dokulmesi başladı . Kan tahlilimde hiç bir eksiklik yok. Çok az ferritn eksklgi varmış Doktr sadece sampuanlar verdi işe yaramıyor Ne kullannmaliym.
  Dr Atilla Kaya
  biotin 10 mg kullanmalısın,çünkü sivilce ilaçları biotin sentezini engelleyerek saç dökülmesine neden olur

 • selma selma says:

  merhaba hocam,
  ben bundan 2 ay öncesine kadar kaynak saç kullanıyordum.saçımda oldukça çok bi dökülme oldu.artık kullanmıyorum kaynak saç.fakat saçımın hemen uzamasını istiyorum.biotin kullanmak istiyorum sizce uygunmudur.dozu ne kadaar olmalı cvp verirseniz cok sevinirim.
  Dr Atilla Kaya
  5 mg kullanabilirsin

 • Furkan bursa says:

  Hocam merhaba. 24 yaşındayım aşırı gür olan saçlarım aşırı seyreldi eczanenin tavsiyesiyle prozing salicade haftada 2 gun ve kalan günler zigavus kullanıyorum 2.ay bitti ilk aşırı döktü şuan azaldı dökülme ama saçı güçlendirmek için extra napmalıyım ve kullandıgım şampuanlar nasıl sizce? Tesekkur ederim iyi çalışmalar
  Dr Atilla Kaya
  dökülme nedenin belirlenmeli,dermatologa görünmelisin

 • Alperen says:

  Yaş 21 saç türü ince telli ve yağlı
  Dökülme tipi koparak dökülme
  Spor yaptığım için beslenmem ne kadar iyi olsa da genetik bir saç dökülme sorunumda Yok gibi görünüyor, saçlarım fazla dökülmekte ve saç dönüm noktasında seyrelme gözle görülürken yaklaşmakta.Alında açılma devamı vs. Sorunlarını çözmek için yorumlara verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla en iyi yöntemin 10mg biotin takviyesiyle birlikte eş zamanlı olarak xpecia tablet+procapil içeren spreyle en iyi sonucu alacağım doğru anlamış mıyım ? Bu günde 2 tablet ve bir sprey demek ?
  Dr Atilla Kaya
  ilk 6 ay günde 2 defa spreyde xpecia tablet de ,

 • Mustafa says:

  Sağlıklı günler hocam ben 18 yaşındayım saçlarımda 3 ay öncesinde hızlı bir dökülme oldu özellikle ön taraf seyrekleşti ayrıca saçlarım inceldi kan testi yaptırdım normal çıktı ayrıca yüzümde kuruma saçlarımda kepek aşırı derece 1,5 haftadır xpecia tablet ve biotin 5 mg kullanıyorum kepek içinde seboderm şampuan kullanıyorum ne zaman etkisini gösterir tavsiye ettiğiniz başka bişey varmıdır teşekkürler✔️

 • selen says:

  Iyi günler;
  21 yaşındayım. Saçlarım hep ince telli ve yağliydi. Ancak son zamanlarda beni rahatsiz edecek derecede kötüleşti. Aşırı seyreldi. Bunun yanında tırnaklarım uzar uzamaz kırılıyor, ve soyuluyor. Dermotoloğa gittim, b12 ve demir düşük çıktı. Şu an b12 iğnesi alıyorum. Ancak tırnak ve saçlarımda bir değişiklik olmadı hala kötü. Biotin hapı kullanmalı mıyım? Ne dozda almalıyım? Ve ne kadar süreyle kullanmalıyım?
  Dr Atilla Kaya
  kullanmanız iyi olur.HP biotin 10mg kullanabilirsiniz

 • mete says:

  Hocam 19 yaşındayım şakaklarımda açılma başladı. Procabil sprey kullanıyorum yanında kaç mg biotin kullanmalıyım?
  Op Dr Atilla Kaya
  HP 10 mg biotin kullanabilirsin

 • Merve says:

  Merhabalar iki aydır biotin kullanıyorum saçim hacimlendi ve çok bakımlı duruyor doktorun iki kutu kullanmanın yeterli olacağını söyledi bırakınca saçlarim eski cansız haline döner mi
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerin normal düzeyde kalırsa sorun olmaz

 • Sebahattin sebo lee says:

  Merhaba hocam yasim 19 erkek tipi dokulme var sacimda doktora gittim konazol sampuan ve minoxil sprey verdi 2 aydir kullaniyorum faydasi yok gibi bunlarin yaninda biotin kullanabilirmiyim dozu ne kadar olmali cevaplarsaniz cok memnun olurum .
  Op Dr Atilla Kaya
  10 mg

 • Tusem says:

  Merhaba hocam benim de saçlarım çok dökülüyor ve azaldı aynı zamanda vücudumda tüylenme vardı dermatoloğa gittim kansızlık ve vitaminsizlik çıkmadı bana eczaneden bir karışım hazırlattı her akşam saç diplerine suruyorum ve medobiocomplex-k şampuan ve kapsül verdi sizce ne kadar da sonuç alırım ve sonuç alır mıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nedeni belirlenmeli ve ona yönelik tedavi almalısınız

 • Tuğba says:

  Merhaba hocam.saçımı sürekli boyadıgim için bir yıl önce aşırı kopma oldu belirli bölgelerde boyamayi bıraktım ama dökülme çok var bir parmak kadar uzadı boya olan bölgeden kopuyor ve cok yavaş uzuyor biyotin kullanmak istiyorum kaç mg kullanmam gerekiyor bana bilgi verirmisiniz
  Op Dr Atilla Kaya
  5mg kullanabilirsin

 • Baharr says:

  Benimde saçlarım çok dökülüyor sabah uyandığımda yastığım hep saç çok üzülüyorum. Demir ilacı ve hp biotin 10 mg kullanıyorum 2.aya geçtim ama hala dökülüyor ne zaman azalır dökülme sanki önceye göre daha fazla dökülüyor gibi ilaca devam etmeli miyim hocam tekrar kan testi yaptırmama gerek var mı
  Op Dr Atilla Kaya
  öncelikle kan değerlrinizin normale dönmesi gerekir.anemi tedavisinde cevap 3 ayda alınmaya başlar.saç dökülmesindede en erken cevap 3 aydadır .sabırlı olmalısınız

 • Fatma says:

  Meraba atilla hocam ben saç dökülmesine karşı doktor bana brotein 10 mg verdi hergün almamı söyledi sabahları ama ac mı tok mu yazmıyor nasıl alınması gerekiyor ?
  Op Dr Atilla Kaya
  farketmez

 • Ruya says:

  Hocam birde 10 mgmi sadece sac ekimi yapanlar mi kullaniyor
  Op.Dr Atilla Kaya
  hayır şeker hastaları ve biotin metabolizması bozukluğu olanlar da kullanabilir

 • Yusuf namli says:

  Hocam hapı yutamiyirum kapsülü yarım bardak suya boşaltıp içsem olurmu? YADA BAŞKA BİR ÖNERİNİZ VARMI. TEŞEKKÜRLER.
  Op Dr Atilla Kaya
  HP nin biotin şurubu var ondan kullanabilirsin

 • Tugay says:

  Merhaba hocam yaklasik 10 gun once 2. Sac ekimimi gerceklestirdim.Kafamdaki saclarin hepsi ekilmis sac.ince telli oldugu icin kalinlastirmak ve sok dokulmeyi aza indirgemek icin ne kullanmaliyim 10 mg biotin yeterli olur mu acaba.tesekkur ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin yada xpecia kullanabilirsin

 • edacan says:

  Merhaba, TSH Yüksek, Ferritin Düşük, demir ilacı kullanıyorum. bunula birlikte biotin ve folik asit kullanmak tehlikeli olur mu?
  Op Dr Atilla Kaya
  tehlikeli olmaz.ama TSH ya yönelik tedavi almalısınız

 • Yankı says:

  Hocam Merhabalar. 20 yaşındayım.Genetik dökulmem mevcut benim fakat cinsiyet değişimi için günde 50×2 mg androcur ve 2×2 Estrofem alıyorum yaklaşık 1 yıldır . Ancak saçlarımın dökülmesi anti androjene rağmen durmadı. Neden olduğunu anlamıyorum. Minoxil kullanmaya başladım ancak oda çok yeterli gelmedi.saçlarım kalitesiz ve cansız. Biotin kullanmamı önerirmisiniz veya başka birşey ? Bu sorun artık psikolojimi mahvetti. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler
  Op Dr Atilla Kaya
  günde 2 doz xpecia tablet alabilirsin

 • ilkay says:

  Hocam saclarim kurudu yiprandi cok dokuldu inceldi xpecia tablet ve 10 biotin kullansam sac cikarir mı daha once saclarim cok gürdu
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsin.ama öncelikle dökülme nedenin araştırılmalı

 • Necati says:

  Merhabalar Hocam,

  1000’lik bir biotin ile başlangıç yapmayı düşündüğüm için eczaneden aldım. Nasıl Kullanmalıyım Yardımcı Olabilirmisiniz…
  Op Dr Atilla Kaya
  şikayetiniz ne ise ona göre kullanmalısınız.tırnak sorununuz varsa günde 1-2 mg,saç sorununuz varsa en az 5 mg almalısınız

 • Mevlut says:

  Hocam mrb 15 yasindayim. Sac ekturecem fiyati nekadar
  Op Dr Atilla Kaya
  15 yaşında saç ekimini ne amaçla istiyorsun.saç ekimi yapan merkezlerle görüşmelisin

 • barış says:

  Atilla hocam iyi günler,
  ben 2 gün önce saç ektirdim. fakat saç ekim merkezi antibiyotk ,ağrı kesici sebamed şampuan haricinde bir şey vermedi. şimdi yorumları okudum. ben 10 mg biyotin yanında expecia tablet(ikisini birden) alsam olurmu. birde hangisinden günde kaç tane almalıyım. zamanla azaltmalımıyım. çok teşekkür ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  2 tablet xpecia kullanabilrsin

 • Hicran says:

  Mrb hocam 30 mg zoratenin kullaniyorum 2. Ayimdayim sivilceler cok büyük ve yogun ama 1 haftadır 10 mg biotin almama ragmen saç dökülmem durmuyor ne yapmam lazim ilacı birakmam mi gerek.

 • Hicran says:

  Hocam mrb verdiginiz cvplar için oncelikle teşekkür ederim size bir sorum daha olucak benim saclar ince telli sivilce tedavisi gördüğümü ve biotin aldığımi yazmıştım biotine yeni basladim saclarim uzun. Uzun olmasi saç dökülmesinde bir etken midir kisa kestirip daha güçlü uzamasını saglayabilir miyim bu biotinle sivilce ilacı kullanirken saçlarımı güçlü bi sekilde uzatmam mümkün müdür?

 • Hicran says:

  Mrb hocam yaa ben gecen ay 20 mg zorateninle sivilce tedavisine başladım ve son iki hafta saclarimda dökülme oldugunu farkettim 2m ayima 30 mg ile devam ediyorum ve dun eczaneden solgar biotin 5 mg aldim bugün baslicam siz 10 mg biotin kullanin demişsiniz 5 mg biotin daha alip 10 mg tamamlasam mı yoksa xpecia dediginizden alip hem 5 mg lik biotini mi kullansam hangisi daha iyi olur.
  Op Dr Atilla Kaya
  10 mg biotin kullanabilirsin.yada 5 mg biotin ve xpeciada alabilirsin

  • Hicran says:

   Peki hocam ben zoratenin xpecia ve biotini bu üçünü de kullansam bu ilaçları birlikte almanın bana bi zararı olur mu yoksa hepsini kullanabilir miyim sıkıntı olmaz mı ?

 • Lefika says:

  Merhaba hocam.ben dun hp biotin 5 mg aldım.baska sitede uyduruk marka diyorlar.solgar veya medobiotin iyi diyorlar.daha yeni basladim her aksam iciyorum.pisman olmak istemiyorum.100 tablet aldim.o kadar para verdim.siz ne önerirsiniz.kullanmalı mıyım.lutfen cvp verin.simdiden tesekkurler
  Op Dr Atilla Kaya
  HP biotin hairpharma nın ürünüdür.firma olarak diğer firmalardan eski ve güvenilirdir.içeriğindeki biotin dozuda mg olarak yazan değerdedir,yerli firmadır.boş yere diğer ürünlere fazla para vermeyin

 • barış gür says:

  Doktor bey merhaba. yaşım 23 saçlarımda son 2 senedir 80-90 tel beyaz çıktı doktora gittiğimde b12, biotin ve d vitamini testleri yaptırdı. Acaba bunlar dışında herhangi bir faktör var mıdır beyazların çıkmasını sağlayan?
  Op Dr Atilla Kaya
  saçların beyazlamasında ailesel etkenler önemli.biotin ve metionin içeren ürünler kullanmalısınız

 • kaan says:

  Hocam Merhabalar çok özür diliyorum vaktinizi alıyorsammm eğer fakat sormak istediğim şu ben 2 ayimdayim hairforte sprey ve xpecia tablette yanlız saçlarımdakii dökülme daha çok arttı sizce normale dönemi belli bi süre sonra yoksa herhangi bi sorun teşkil ederim ?
  Op Dr Atilla Kaya
  minyatürleşmiş ve canlılığını kaybetmiş olan saçlar tedavinin ilk 3 ayında dökülür.daha sonra sağlıklı saçlarınız gelecektir

 • nilüfer says:

  Hocam merhaba doktorum bana sacli deride yağlı egzaman var dedi ve rauccutane kullanmam gerektiğini söyledi. Ancak ben ilacın yan etkilerinden dolayı kullanmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım yardım lütfen
  Op Dr Atilla Kaya
  HP 10 mg biotinle birlikte kullanabilirsin

 • kaan says:

  Hocam Merhabalar 24 yaşındayım benim yaklaşık 2 yıldan beri genetik saç dökülmesi yaşıyorum doktorum bana xpecia ve hairforte sprey yazdı aldım kullanıyorum yanlız merak ettiğim ben haftada bir kere alkol alıyorum kullandığım ilaclarin etkisine herhangi bi sorun teşkil edermiı bide xpecianin yanında 5mg biotinde alabilirmiyim saçlarım çok ince telli
  Op Dr Atilla Kaya
  alkol sorun olmaz.extra biotin gerekmez

 • Nili says:

  Merhaba hocam, benim saçlarım Demir eksikliğinden dolayı çok dökülmüştü Demir ilacını kullandım ayrıca biotin hap ve şampuan kullandım ilaç bitikten sonra farkettik ki saçlarım çıkmış hemde öbek öbek çok sevindim sonra yine aldım iki kutu ve şampuan. İlacın ikinci kutusu da bitmek üzere. Size sorum; acaba ne kadar süre kullanmaya devam etmeliyim? Bırakayım mı ? Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  3-6 ay

 • emre says:

  peki hocam zoretenin kullanımına bağlı olarak dökülen saçlarım geri çıkar mı ? ilginiz için teşekkür ederim çok sağolun.
  Op Dr Atilla Kaya
  çıkması beklenir

 • Emre says:

  Atilla hocam Mrb. Cildimdeki yağlanmadan ötürü 2 aydır 60 mg zoretenin kullanıyorum. Şakaklarımda yoğun saç dökülmesi var. Diğer saç bölümleri de baya seyrekleşti. Doktoruma danıştım. Zoretenin pratikte böyle bir yan etkisiyle karşılaşmadığğını belirtti. Bu durumu nasıl onleyebılırım. Günlük 10 mg Biotin tedavisi saç dökülmesini durdurur mu? Bu tedavi sürecinde tedaviye bağlı dökülen saçlarım geri çıkar mı ? Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin sentezini önleyerek saç dökülmesine neden oluyor.evet HP 10 mg biotin alabilirsin

 • Bulut says:

  HOCAM MERHABA ALLAH RIZASI İÇİN CEVAP İSTİYORUM 18 YAŞINDA ERKEĞİM SAÇLARIM ÇOK YAVAŞ UZUYOR MEDOBİOTİN 5000 MG KULLANIYORUM HER SABAH TOK KARNIMA BİR TANE İÇİYORUM EK OLARAK SOLGAR 5000 MG ALIP VEYA XPECİA alıp onuda akşam içsem olurmu bi zararı olurmu yoksa faydalı olur mu
  Op Dr Atilla Kaya
  xpeia tablet alabilirsiniz

 • Gökhan says:

  Merhaba hocam, MS hastalığımdan ötürü teriflunomid hap kullanıyorum. yan etkisi olarak saç dökülmesi yaşatıyor. Eskiye oranla saçlarım bayağı döküldü. Buna önlem olarak solgar 5000mcg biotin öneriyorlar. kullanmak fayda sağlar mı acaba ? önerileriniz için teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  sağlar.

 • Ali says:

  Selam hocam saclarimda beyazlamalar başladı.biotin kullanmami önerdiler beyazlamayi yavaslatir diye.öneriniz nedir..Kısacası hocam beyazlarimi minumum seviyeyi indirmem için önerdiğiniz bir ilac var mi?cevabinizi bekliyorum hocam.şimdiden teşekkürler..
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin ve metionin saç beyazlamasını yavaşlatır özellikle metionin bu konuda önemli.metionin ve biotin içeren ürünler kullanmalısınız

 • deniz says:

  Hocam kolay gelsin
  Benim sıkıntım şu ki benim sürekli saçlarımda gözle görülür bir dökülme var sadece uçlarında buda vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor sanırsam eczaneye gittiğim de biotin öneriler peki bunun yanında sizce başka bir ürünle destekleme yapmalımıyım?
  Op Dr Atilla Kaya
  eczane yerine dermatologa gitmelisiniz.dökülme nedeniniz belirlenmeli ve ona yönelik ürün kullanmalısınız

 • E.Ataç says:

  Hocam bioksin fort şampuan kullanıyordum ama 1 aydır saçlarım çok dökülüyor kökleri de zayıf bioksin forte bırakıp bebe şampuanına dönmek istiyorum ama bırakırsan daha çok dökülür diyorlar doğru mudur beni aydınlatırmısınız . Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  şampuan saç dökülmesini önlemede pek etkili değildir

 • nilayonal says:

  Merhaba, benim saçım boya işlemi sonrasında yandı ve çok kısa kestirmek durumunda kaldım. saçlarımın daha hızlı uzaması için günde 5mg biotin hapı etkili olur mu? Birde vitamin takviyesi kullanıyorum ekstradan içinde folik asit, a,e,d, b5 vitaminleri var. 2si saç uzamama yardımcı olur mu? Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  birde xpecia tablet başlarsanız daha çabuk sonuç alırsınız

 • lal says:

  Hocam mrb.Ferrum fort ve hp biotin 5mg beraber kullansam problem olurmu?saçlarım ince telli ve ve hep azdı.saç ve tırnaklarımın güçlenmesi için biotin kullanmak istiyorum.ama demir hapıda kullanmalıyım.ikisini beraber kullanabilirmiyim?
  Op Dr Atilla Kaya
  10 mg biotinle başla 3 aydan sonra 5 mg a düşmelisin

 • seval says:

  Hocam merhaba, benim tırnaklarımda kırılma ve kat kat ayrılma sorunu var. Uzadığı anda kırılıyor.Ayrıca saçlarım ince telli ve çok dökülüyor.Son bir kaç aydır da beyazlarda artış var biotin 2 Mg tablet aldım bu yeterli mi ?eğer değilse günde bi kaç defa kullanabilir miyim?şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  günde bir tablet 2 mg yeterli olabilir iki almanızın da sakıncası olmaz

 • şeyma27 says:

  6 aylık bebegim var annesütü alıyor 1 ay önce saçlarımda ani ve aşırı bir dökülme başladı önkısımlar açıldı doktora gittim b5 vitaminini saç diplerimden yaptı 4 seans daha var biotin 5mg da kullanmaya başladım 10 gün oldu bu tedavinin ve hapın faydası olurmu henüz göremedim.faydasını nezaman görürüm benim için başkabir öneriniz varmı.
  Op Dr Atilla Kaya
  5 mg alın yeterli olur, yaptırdığınız enjeksiyondan 100 kat daha fazla etki eder boşa canınızı yaktırmayın. saçta asıl etkili olan B5 değil B7 vitaminidir.

 • Moreno says:

  Selam aleykum hocam saclarimda seyrelme oldu fakat cansiz ve ince olan kalmiş saclari korumak icin sac analizi yaptirdim diplerinde hataliga rastlanilmadi..
  -Solgar 1000cmg aldim , gunde kac kapsul (aç_tok)kullanayim ,
  -3 ay sonunda birakirsam dokulme artar mi
  -Ixpeca kullanmama gerek var mi?bu hapi birakincada dokulme arttirma ozelligi var mi
  Sahgilar simdiden …..
  Op.Dr Atilla KAYA
  Biotin dökülmeyi pek etkilemez hele 1000 mcg yi hiç almasanız da olur çünkü çok düşük doz, dökülme varsa xpecia tercih edilmeli

  • Moreno says:

   Cevabiniz icin cok tesekkurler .
   Xpecia kullansam sonrasinda surekli kullanmam gerekirmi yani kullanimi biraksam dokulme artarmi endisesi var …
   Biotinle beraber kullansam zarari varmi
   Tesekkurler hocam
   Op Dr Atilla Kaya
   Birlikte kullanmanızın sakıncası olmaz
   Dökğlme sebebi genetikse xpecia yı bırakırsanız dökülmeniz yeniden başlayabilir

 • Makif says:

  İyi günler Maalesef saçlarım dökülüyor 1 yıldır biotin 5mg kullanıyorum Daha sonraki dönemde 10 mg çıkardım . Ama düzenli her gün kullanıyorum ve faydasını görüyorum . Günlük kullanıyorum bir sorun yaparmı benim için ve xpecia die bir tablet var onun içeriği daha fazla acaba biotin 10 mg bırakıp xpecia mı kullansam daha faydalı olur yada ikisini kullanabilir miyim hangisini tavsiye edersiniz Teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  Dökülme konusunda xpecia daha etkilidir ayrıca biotin de içerir

 • ahmet says:

  Mrhb hocam ben 3yil önce zoratanin kullanmistim sivilce tedavisi için hocam tedavi öncesi saçlarım çok güçlüydü hiç dokulmiyordu hocam 6ay tedavi gördüm tedavi bittikten sonra dökülme başladı saçlarım 3yildan beri dökülüyor çok yağlaniyor ince cansız hocam ailemde genetik dökülme yok tahlil yaptırdım hersey normal cikti NE yaptıysam d urduramadim dokulmeyi saçlarımı canlandiramadim sacim seyreklesti hocam xpecia ile biotin 10mg kullanmayı düşünüyorum saçlarım duzelirmi dokulen saclar tekrar cikar mi ailemde genetik dökülme yok bunları kullanmayı onerirmisiniz günde kac tablet almalıyım hocam yardiminizi bekliyorum simdiden teşekkürler hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  zoretanin kullanıldığı dönemde dökülme yapar 3 yıl sonraki dökülmeyiğ izah etmez, biotin kullanın durmazsa başka sebep olabilir

 • Emrah says:

  Hocam biotini belli bi sure kullanip biraktiktan sonra bi zarari olur mu ? Tesekurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Hayır zararı olmaz

 • melis says:

  Ben roaccutane tedavisinden sonra ciddi saç kaybı yaşadım hem daha ince hem de az duruyorlar.
  19 yaşındayım sizce biotini nasıl kullanmalıyım?
  Bana faydası olur mu?
  Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Roaccutane a bağlı dökülmenin en etkili ve tek tedavisi 10 mg biotin almaktır

 • Leroi says:

  Iyi gunler, ilk sorumu cevapladiginiz icin tesekurler. Fakat 3, 4 gundur yuzumde minik minik sivilce gibi seyler cikti ve yuzumde hafif yanma kasinti var. Acaba hangisi sebep oldu proscar mi biotin mi? Burun etrafinda kuruma, ve yuzumun heryerinde cok kucuk elimle dokundugumda 100 lerce ufak sivilce gibi, tam olarak sivilce degil, bebeklerin yuzunde olur ya bazen. Kulanmayi birakmalimiyim? Yada gecermi? 🙁

 • Leroi says:

  Merhaba hocam cevaplarsaniz cok sevinirim cunki aklim baya karisti. Ben sac ekimi yaptirdim 2 hafta once, bana proscar verdi doktorum 1mg. Buna ek olarak kendim bir kac gun once 5mg biotin kulanmaya basladim.
  Fakat siz xpecia kulanin demissiniz bazi yorumlarinizda. Biotin ve xpecia arasindaki fark nedir, hangisi daha etkilidir? Biotini birakip xpecia mi alsam? Saclarim cok ince telli cansiz ve dokuluyor. Tesekur ederim simdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia saç sağlığına ve kalitesine yönelik her maddeyi yeterli oranda içeriyor.sizin saç dökülmesi sorununuz olduğu için xpecia kullansanız daha iyi olur.biotin sadece biotin içerir.

 • blv says:

  hocam merhabalar saclarimda inanilmaz yaglanma oluyor biotin ise yarar mi ama hic dokulme yok. doktor avicap vermisti ve gunluk sampuan duzelmisti saclarim.fakat yag dengeleyici sampuan disinda birseyle yikadigm an tekrar basladi ayni sorun. mantar olamdigini soyledi ki kepek vs yok. sadece dustan 1 saat icinde saclarm sonuyorve deri yagla kaplaniyor.acaba biotinin faydasi olur mu iyi gunler dokulme yok buarada
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboderm şampuan kullanabilirsin,saçını desteklemek için HP biotin 10 mg kullanabilirsin

  • Sadi says:

   Hocam 16 yaşındayım ve saçlarım çok ince tepe bölgemde çok hafif bir dökülme var ve şakaklarımda 1 cm gerileme mevcut ne önerirsiniz saçlarımı güçlendirmek istiyorum
   Ayrıca dermatolojiye gitcem 2 3 haftaya kadar sakak bolgemde tuyler var siyah siyah
   Ne kullanmalıyım ? Teşekkür ederim şimdiden
   Op.Dr.Atilla KAYA
   günde 2 tane xpecia tablet başlayabilirsin.

 • hakan says:

  hocam merhaba, 7 ay boyunca 60lık roaccutane kullandım, en yüksek seviyede. bu süreçte doktorum saçlarım için hiçbir yönlendirme yapmadı. 7.ayın sonuna doğru saçların önce önlerinde sonra tamamında inanılmaz bir dökülme başladı. 25 gündür sabah akşam 2 defa 5lik medobioHtin ve bir tane priorin kullanmaya başladım, saçlarım çok fazla dökülmeye devam ediyor. doktor minoksil kullan diyor ama genetik bir dökülmem olmadığından ilaca bağlı olduğundan ömür boyu minoksil kullanmamak için başlamıyorum. şuan kullandıklarım yeterli midir? medobioHtin çakma mıdır o yüzden mi etki etmedi? yerine solgar mı kullanmalıyım? saçlarım gün geçtikçe azalıyor, ne yapacağımı bilmiyorum, lütfen yardımcı olun.
  Op Dr Atilla KAYA
  minoxil kanlanmayı arttıracağı için tedavi kısa sürede başarılı olur.6 ay kullanabilirsin.beraberinde içeriği zengin olduğu için xpecia tabletde alabilirsin,saça yönelik tüm vitaminleri içerir.

  • hakan says:

   hocam peki medobioHtini değiştireyim mi? tahminen biotin hapları dökülmeye ne zaman etki eder? teşekkürler. (İnternetten hiç tanımadığınız insanlara yardımcı oluyorsunuz, allah razı olsun)

 • elif says:

  merhaba .22 yasindaym 3 yildir sacimda surekli catalanma incelme we hata uzama problemi var ayni zamanda dokulme.hicbir boya masa gibi islem uyglamadgım halde.6ay once doktara gttgmde anemim icin ilc kullandım ve degerlerim normale ulaşti ama hala dokuluyor ve catal ve kırılmalar var 1 aydirda biotin 1 mg ve zinko kullandm .ck fazla fark goremdim ne onerirsiniz.sagliklı uzaması icin simdiden tesekkr ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1mg değil.biotin 10 mg kullanmalısınız.

 • büşra says:

  merhabalar 6 aydır saç dökülmesi sorunu yaşıyorum tutam tutam geliyor üst bölgede açılma başladı alın bölgesinde tekrar saç çıkmakta ama dökülme durmuyor doktora gittim demir eksikliği dedi üç aydır kan ilacı kullanıyorum bir faydası olmadı. saçlarımı kestirdim onunda bir faydası olmadı. sizin önerebileceğiniz bir şey var mı? lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  özellikle üst bölgede açılma varsa erkek tipi dökülme vardır.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmanızı öneririm.anemi tedavisi de almalısınız.

 • AYSE says:

  merhaba hocam benım saclarım hatırladıgım kadarıyla lıse yıllarından berı dokuluyo 10 sneye yakın yanı saclarımda anıden ıncelme asırı dokulme kepek oldu en sonunda doktra gıttım bıraz bıotın eksıklıgı cıktı kansızlık cınko eksılıgı dedı doktorum sımdı bana bıotın 5 mg verdı kan hapı ve cınko kulanıyorum bu ılaclar sacımı kalınlastırırmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normale dönmesi beklenir

 • ayse says:

  Mrb hocam saçlarim çok dökülüyor doktora gittiğimde kan degerlerim ve hormonlarim iyi çıktı üst bolgesi açıldı yeni çıkanlarda çok ince ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tarif ettiğiniz alanda ki dökülme erkek tipi dökülmedir.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 • ozlem says:

  Merhabalar hocam ben 8 ay önce aşırı saç dökülmesinden saclarimi kazittim. Saclarim çok yavas uzuyor aşırı yaglanma sorunum var saclarim sadece bi gun temiz kaliyo ertesi gün yine aynı sekilde yaglanma ve kasint ı kaç mg lik biotin almam gerekir. Vede hala dokulme durmadi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçınızda seboreik dermatit olabilir.dermatolojiye muayene olmalısınız

 • gul says:

  Merhabalar saç kalitesini arttırmak ve uzamasını hızlandırmak için bir tane biotin( solgar 5000 mcg) ve iki tane expecia alsam bi sakıncası olurmu.size danışmak istedim.saclarımda boyadan dolayı esneklik var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia yeterli olur

 • Nilo says:

  Merhaba, benim saçlarım çok ince telli ve çok yavaş uzuyor.Medobiotin tablet aldım.Günde 1 tane içmem yeterli olurmu? Teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içeriğindeki biotin miktarı önemli saç kalitenizi arttırmak için 5-10 mg kullanmalısınız

 • leyla says:

  Bana cevap verseniz çok mutlu olacm 🙂 saçlarım çok dökülüyor geneli dökülme var yeni çıkan saçlarımda dökülüyor çok mutsuz oldum pan plus arti medohbiotin 15 mg kutlanıyor günde pan plusi 2 aydır geçti kulanıyorum medohbiotin de bir ay oldu ne zaman etki gösterir dökülme çok hala
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç dökülmesi tedavisi sonuçları en erken 3 ayda alınır.öncelikle dökülme nedeniniz saptanmalı.ona göre tedavi almalısınız.neden ortadan kaldırılmadan tedavi başarılı olamaz

 • Çağla says:

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım saçlarımda dökülme problemi yok yani normal oranlarda ama saçımın kalitesi çok bozuldu üst üste çok işlem gördü ve çok yavaş uzuyo ben kalitesini arttırmak ve uzama hızını hızlandırmak istiyorum bunun için 5 mg biotin iyi bir dozmu 2 mg kullanmaya başladım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  5 mg daha çabuk sonuç almanı sağlar

 • Ahmet says:

  Hocam rahatsız ediyorum ama saç ekiminden sonra enfeksiyon kapma riski ne kadar sürer ? Doktorum bana Enfexia yazdı 5 gün için bu gün son dozunuda aldım. Ekimi ayın 3 ünde yaptım yarın 9 u .. Yeterlimidir alıp birkaç gün daha kullanayım mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gerek yok.saçlı deri en fazla kanlanan dokulardan olduğu için enfeksiyon zor gelişir

 • Ahmet says:

  Hocam saç ekimi yaptırdım bu gün 5. gün Solgar biotin 5 mg kullanmaya başladım. geç kalmış sayılırmıyım? Cevap için teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hayır devam edin

 • atilla mert says:

  Hocam onerinizle biotin 10mg aldim gunde kac adet kullanmaliyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 tane

  • atilla mert says:

   Hocam hairfortu onerinizle aldm illk kez kullandm hafif bi sinuzut agrisi ve bas donmesi ve gormee problemi gibi sorunlar yapmis olabilir mi? Hairforte sakala uyglanir mi’Fazla biotin zararli olur mu bi yetsikin icin gunde ne kadarina ihtyac vardir.

 • ipek says:

  Hocam saç dökülmem var saçlarımı yıkarken çok dökülüyor 150 tel falan bunun için solgar biotin aldım 5 mg sizce yeterli mi yoksa sabah aksam alıp 10 mgma mı tamamlasam saç tellerimde incelerek dökülüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg a çıkarabilirsin

 • glsm says:

  merhaba ,internette biotin hapının sivilceye sebep olduğunu okudum.
  daha önceden de iki kür roaccutane kullandığım için korkuyorum.
  saç yapayım derken yeniden cildimden olmak istemem.böyle bir yan etki doğru mudur acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin sivilceye neden olmaz.tam tersi sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin eksikliğine ve saç dökülmesine neden olur bu nedenle sivilce tedavisi alırken mutlaka biotin 10 mg alınmalıdıır

 • muhammet1248 says:

  Hocam ben 1 yıl once 1000mg hp biotin tablet kullandım 3 ay boyunca , ilk başta biraz etkisini gördüm sonra saçlarım daha cok dökülme ye başladı ne yapmam gerekiyor tepe kısmı daha cok belirgin hale gelmeye başladı şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin tek başına yetmez.minoxil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanmalısın

 • mervan kaya says:

  Merhaba hocam, doktor tavsiyesiyle yaklaşık 6 ay minoxil forte kullandım ve olumlu sonuç alamayınca bıraktım. şuan saçlarımda aşırı dökülme var. her saç yıkamamda 100 150 saç, elimi saçlarıma attığımda 10 15 arası saç geliyor. bu beni çok kötü etkiliyor. tavsiyeleriniz nelerdir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  procapil içeren içeriği zengin hairforte spreye başlamanı ve beraberinde 2 doz xpecia tablet kullanmanızı öneririm

  • mervan kaya says:

   Hocam bugün itibariyle HP BİOTİN VE XPECİA tablet aldım. Minoxil forte ile kullansam faydası olur mu?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   olur

 • ftmnaZz says:

  Merhaba Hocam…
  Benim saclarimda 7 ay kadar kaynak vardi cikarinca saclarimda aşırı dokulme ve azlama oldu bircok şampuan denesim ama faydasi olmadi biotin kullanmak istiyorum saclarimn cikmasi canli olmasin icin Amaa acnetrent tedavisi gordum sivilcelrim tamamen gitti tek korkum.sivilcelerimn yeniden cikmasi tekrari olurmu acabaa cevap verirseniz cok memnun olurum.tesekkurler simdiddn 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sivilce tedavisi alırken yaanında 10 mg biotin kullanmalısınız,sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin eksikliğine ve saç dökülmesine neden olur

 • Melek says:

  Hocam sivilce tedavası sırasında saclarım dokuluyordu hala dokuluyor 2 ay oldu tedavı bıtelı. Yaşım da 22, solgar 5000 mgc kullanmaya başladım 4 gun oldu sorun olur mu? Dozun yüksek olması herhangı bır etkı yapar mı? Bır de hafıf alerjı gıbı bısey oldu suratımda ondan kaynaklı olmayadabılır bır ıkı tane kırmızı nokta gıbı oldu yuzumde kucuk kucuk bu sAbah farkettım. Alerjı mııdr? Bıotın kullanmak sivilce yapar mı yenıden? Ilgınız ıcın tesekkür ederim

 • NAGİHAN says:

  doktor bey benim saçlarım çok yavaş uzuyo ve uçları çabuk kırılıyo medobiothin 5 mg günde 1 tablet almam yeterli midir? yoksa dozu yükseltmeli miyim? teşekkür ederim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3 ay 10 mg kullan.daha sonra 5 mg a devam et

 • gameeee says:

  Merhaba hocam solgar biotin 5000 veya xpecia tablet almak istiyorum ancak bunlar arasında kararsız kaldım acaba ekilmiş kökleri besleyecek diğer dökülmeyen eski saçları besleyecek ve şok dökülme sürecini en az şekilde dökülmeye yardımcı olacak olan hangisi olur sizce
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde 2 doz xpecia tablet almalısın o zaman

 • Sinem says:

  Mrb hocam ben 7 ay boyunca yüksek dozlarda roaccutune tedavisi gördüm..tedavi süresince saçımda hiç dökülme olmadı ama bittikten 1 ay sonra inanılmaz derecede dökülme başladı ve durduramıyorum psikolojim bozuldu artık kafamda saç kalmayacak diye korkar oldum..hp biotin 10 MG kullanmaya başladım..ek olarak başka bişe önerirmisiniz..bu dökülmeyi nasıl durdurabilirim..yardımlarınızı bekliyorum..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  beraberinde xpecia tablette alabilirsiniz.saça yönelik vitaminleri ve saçın yapıtaşlarını içerdiği için tedavinize anlamlı katkısı olur

 • Meryem says:

  Merhaba hocam.Ben bundan yaklaşık iki hafta önce saç dökülmesinden dolayı doktora gittim. Birkaç kan tahlili yaptırdı,sonuç olarak B12 vitamin eksikliği var.İlaç olarak medobiocomplex k verdi bunu aç mı tok mu almalıyım? Bununla ilgili birşey demedi.sabah-akşam kullanılacağını belirtti.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilacın kullanım klavuzunda nasıl kullanılacağı yazıyordur

 • yusuf says:

  hocam merhaba benim saçlarım da incelme ve seyreklik var hp 5 mg biotin aldım günde 1 tane içsem yeterli olurmu yoksa sabah akşam 1 tane içsem 10mg a tabir olur ama sabah akşam içmem sıkıntı yaratırmı vücudumda tşkl…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaratmaz 10 mg kullanabilirsin

 • burcu says:

  hocam merhablar bende saç ve tırnaklarımın zayıflığı için dermatologa gittim biotin testi yapıldı ve değerim 180.4 çıktı doktor medobiothin 5mg verdi günde 2 tane sizce çokmu bir zararı olurmu 2 tane içmek korkuyorum. sizce sakıncası olur mu günde 10 mg içmek böbreklere falan
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg biotin kullanabilirsin.biotin vücutta birikmez

  • Burcu says:

   Hocam cewapladiginiz icin cok tesekkur ederim yanliz bir problem var bu ilac bende sivilce yuzumde püturtu ve yag bezelerine neden oldu bunun icin ne yapabilirim. Okudugum yabanci sitelerde yan etki olarak belirtmisler :(( onleyebilecek takviye ilac mumkunmuyoksa kesmelimiyim

 • murat says:

  hocam merhaba benim son bir kaç yıldır saçlarımda aşırı bir dökülme var xpecia tableti ve yanında daha iyi sonuç almak için 5 mg biotini sürekli kullanarak kaybettiğim saçlarımı geri kazana bilirmiyim saç artışım olurmu cevap yazarsanız sevinirim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet % 75 nolumlu cevap alırsınız ama bölgesel ürün de kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

 • yaşar says:

  hocam merhaba 32 yaşındayım yaklaşık 3_4 senedir saçlarımda aşırı bir dökülme var bende 1 aydır günde 2 defa xpecia kullanmaya başladım ve sürekli kullanmayı düşünüyorum benim sorum şu xpecia kullanarak dökülen saçlarımı tekrar kazana bilirmiyim saç artışı olurmu teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 75 ihtimalle dökülme durur ve kalite artışı olur ama ek olarak bölgesel ürün kullansanız daha iyi olur

 • Erhan says:

  Hocam bende son zamanlarda saç dökülmesi oldu yasim 19 sınava hazırlanırken saclarimida kaybettim beslenme,düzgün değil,sigara kullanıyorum bana ne onerirsiniz hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme tipin önemli,procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsin

 • gkhn1165 says:

  Saçlarım 3 günde döküldü.genetik midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır değildir.doktora gidip nedenini araştırın

 • deniz says:

  Hocam şeker ve triod hastalarının saç ve tırnak kalitesini arttırmak amaçlı biotin mi yoksa xpecia mı kullanması uygun olur.yaş 45 ve tahliller de değerler normal
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Tırnak sorunu da varsa 10 mg biotin daha etkili olur xpecia daha çok saç kalite kaybı yanısıra dökülme de varsa tecih edilir.

 • yunus says:

  hocam biotin alınca saç beyazlamam durur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Durdurmaz ama yavaşlattığı yönünde bilgiler var

 • vildan says:

  triktillomani hastalığım var ama çok belirgin açıklık yok. Sadece saçım zayıf ve seyrek görünüyor. Aynı zamanda daha önce roaccutane kullandım ve sonrasında saçlarım nemsizleşti, uzaması durdu. Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  roaccutane biotin eksikliği yapar biotin almanız iyi olur.

 • kaya says:

  Hocam mrb 2 yıl önce saç dökülmesinden dolayı doktora gittim ve bana minoxsil sprey ve şampuanı önerdi ve 2 yıla aşkın kullandım hiçbir faydasını görmedim hatta daha çok döküldü diyebilirim kafam açıklığı arttı en Son çareyi saç ekme de buluyorum acaba bn de biotin eksikliği mi var yok sa sac ekmekten başka çare yok mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Minoxili 3 ay kullanmak cevap alınmadıysa bırakmak lazım 2 yıl kullanmak bilimsel olarak anlamsız çünkü kullanıcıların % 15 inde hiçbir etki yapmaz.Biotin eksikliği bu kadar belirgin dökülme yapmaz genetik dökülme olabilir bu durumda xpecia tablet kullanmak daha akıllıca olur

 • Sude says:

  Hocam biyerde okudum biotin kullanirken alkol almamak gerekiyormus yoksa ise yarazmis dogrumu acaba? Bir de ben 3 ay kullandim ilk iki ay 5 mg,son ay 10 mg suanda kullaniyorum 4.ayimdayim hala bi degisiklik olmadi uzarmi acaba tesekkurler

 • kübra says:

  Merhaba benim saçlarım çok sönük ve yıpranmış bir saç ve uzamıyor tırnaklarımda elastik gibi, sürekli kırılıyor biotin kullanmak istiyorum ama yüze etki ediyormuş daha önce zoretanin tedavisi gördüm cildim çok sorunluydu şuan pürüzsüz, cildime kötü bir etkisi olur mu doktora danışmadan bu ilacı almak sıkıntı olur mu kaç mg kullanmalıyım ? umarım cevaplarsınız şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Biotin cilt kalitesini de artırır

 • Sena says:

  Merhaba hocam bir haftadır araştırıyorum hangi şampuanı alsam diye.şampuanın sac dökülmesine çok etkisi var mi.doktora gittiğimde kronik telogon effligm olduğunu soyledi .anemi tedavisine başladı ve şampuan biotin mi yoksa hapını mi alsam kararsiszm sizce hangisini aliyim ya da bunlar dışında sac dökülmemi azaltacak bi yöntem var mu şimdiden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Şampuanlar dökülmede pek etkili olmaz, biotin de tek başına etkili olmaz. Telogen effluvium dendiyse xpecia tablet veya benzer içerikli ilaç kullanın

 • zehra35 says:

  hocam merhaba benim saçlarım çok ince telli çok cansız zayıf ve seyrek dr gittim erkek tipi saç dökülmesi dedi bütün hormon test sonuçlarım güzel çıktı sadece tiroidlerim az çalıştıgı için levotiron 100 mg lık ilaç kullanıyorum ve poli over rahatsızlıgım var bana panplus şampuan kapsul ve rolon verdi set halindeymiş daha önceki gittiğim dr da minoxsidil erkekler için olanı vermişti hocam biliyosunuz bayan olunca piskolojik ve konu saç olunca çok üzülüyor çok daha hassas oluyo insan o yuzden 2 dr’a göründüm ama kafam karıştı hangi urunu alsam bilemedim ve sizin fikrinize ihtiyacım var bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen:(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 • mine says:

  Hocam benim saçlarım çok uzun süre kullandığım postis ler yüzünden döküldü çok cansız ve saç derim oldukça kuru hiç uzamiyor biotin kullanmak istiyorum uzamasi icin yardimci olurmu ne kadar kullanmalıyım hangi markayı önerisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  HP 10 mg biotin yada xpecia da kullanabilirsiniiz

 • deniz says:

  Merhaba hocam..saçlarım boya işleminden dolayı zarar gördü, yandı kısacası ve öncesinde de demir eksikligi tanım var bi kutu kullanmıstım.doktorum bi kutu daha demir kullanabilirsin demisti. Bende demir ve Biotin aldım. İkisini birlikte kullanmak da bi sakınca var mı. Ve nası kullanmalıyım.teşekkür ederim simdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yok.demiri kullanırken süt ve süt ürünleri tüketmeyin

 • yiğit says:

  Merhabalar hocam, 19 yaşında uzun saçlı (omuza kadar uzun) bir erkeğim, saçlarım doğuştan seyrek ve ince telli, uzun olduğu içinde dipleri görünüyor, dökülme yok yani duşta en fazla 10-12 tel gün içerisinde de 7-8 tel dökülüyor saçları gürleştirmem veya saç tellerini kalınlaştırmam mümkün müdür? Biotin veya benzeri şeyleirden neler önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin 10 mg kullanabilirsiniz

 • Sude says:

  Hocam merhaba ben iki aylik bi surede kullandim kutu bitti bu arada soyliyim hicbir faydasini gormedim belkide dediginiz gibi uc ay sonra etkisini gosterecek. İkinciyi kutuyu almak icin eczaneye gittigimde eczaci bana sac icin kullaniyorsam gunde iki tane almami tavsiye etti daha cabuk etkisini gostermesi icin. İkinci kutuya basladim baslayali iki adet aliyorum her gun,gercektende etkisini cabuk gosterir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçla ilgili değişimler en az 3 ayda ortaya çıkar.yeterli dozda aldığınız zaman etki daha iyi görülür

 • emir says:

  Merhabalar. Biotin sakallari ve sakal bölgesindeki tüyleri güçlendirir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakaldaki gelişim hormonaldir.pek etkilemesi beklenmez

 • tuba says:

  mrb hocam biotin hapı için eczaneye gittiğimde eczacı bana Bioak dıye bı urun verdı sağlık bakanlığı onaylı daha guvenılır dedı.yalnız kullanmaya basladktan sonra boğazmda bı takılma yutkunma zorlugu gb sorunlar oldu.sebebi bu ilaç olabilir mi ????
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanmıyorum faklı nedenledir

 • nalan-yetiş hocam says:

  MERHABA HOCAM BENDE DE AŞIRI DÖKÜLME VE TIRNAKLARDA SAÇLAR DA ELASTİKLEŞME VAR.TROİD VE ŞEKER HASTASIYIM NE KULLANMALIYIM NE YAPMALIYIM.DOZUNU DA YAZABİLİRMİSİNİZ.GLİFOR KULLANIYORUM HER YEMEKTEN SONRA 2 ADET AÇ KARNA GÜNDE 1 ADET 200 MG.LIK ETROX KULLANIYORUM.NE YAPAMALIYIM.YETİŞ HOCAM.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde 10 mg biotin alabilirsin.hem kan şekerinizin kontrolüne yarar sağlayacak hemde saç ve tırnağınızın kalitesi artacaktır

 • Yağmur says:

  Hocam merhaba bende saç uzama problemi var saçlarım çok yavaş uzuyo biotin 5 mg kullanmaya başladım şuan kırk gün oldu bir ayda ne kadar uzama elde ederim birde bende demir eksikliği var bu uzama hızına engel olur mu şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anemi uzamayı azaltmakla kalmaz dökülmeyede neden olur.anemi tedavisi almalısın.

 • bayram says:

  hocam merhabalar ben 2 ay önce yanlarım az bir açık diye internet ten araştırdım sarımsak sürmemi önerdiler bende bir hata yapıp sarımsağı her tarafına sürdüm bir defaya mahsus hocam aradan 2 gün geçti saçlarım hızla dökülmeye başladı elimi atıyorum 10 tane saçım geliyor duşa giriyorum en az 50 tane her gün sabah yastıkta 10 tane doktora gittim kan tahlili yaptı bir şey çıkmadı minoxil önerdi bende yan etkisinden dolayı almadım saçlarım açıldı dibi gözüküyor hocam lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor köklerimi yaktım mahvettim güzelim saçımı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxil kullanabilirsin allerji haricinde bir yan etkisi yok.birde saçlarının çıkış hızını arttırmak için xpecia da alabilirsin

 • Selçuk says:

  Merhaba
  Benim saclarım kıvırcık ve ince telli biraz kalınlasmalarını istiyorum sizce biotine mi baslamalıyım yoksa xpecia tablete mi gorusunuz nedir hocam ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia alabilirsin

 • Zehra says:

  Merhabalar.. Saclarim ince telli dokulmem suan yok…oncedn cok fazlaydi… Yenjden sac cikmasi icjn ervamatin sac spreyi kullaniyorum… 10mglik de biatin aldim.. Acaba ikisini bir kullanmamda bi sakinca varmidir doktor bey.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yok

 • Mehmet says:

  Hocam merhaba
  Saç tellerim kalınlaşsın diye günde 2 mg biotin alıyorum ama saçlarım dokulmezdi biraz dokulmeye basladı biotinin boyle bi etkisi olabilirmi başlarda
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin saç dökmez.dökülme nedenini araştırmalısın

 • aylin says:

  Hocam mrb bebegimde biyotinidaz eksikligi cikti %17 dusuk cikti topuk kaninda.. Dr muz bioak yazdi bir omur kullanmasi gerek dedi.. Bunun daha sonra gecme olasiligi yokmu.. Ve bide bebegim bu ilaci kullanacak ama yine endiseliyim.. Hergangi bi ozurlugi olurmu kullanan bebekler buyuduklerinde nasillar zeka problemi veyahut baska sorun oluyormu lutfen yardimci olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düzenli bir şekilde kullanırsanız bişi olmaz

 • sude says:

  Hocam simdi benim sorularım bitmiyor kusura bakmayiniz bikac sorum daha var 1.bi sorun yoksa derken ne demek sorun yoksa? 2.sac kalinlasirmi 3.ve dıştan bakımla destelemek daha cok uzuzatirmi yoksa yine 5-6 cm mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sistemik,hormonal bir hastalığınız yada kansızlığınız yoksa demek,saça yönelik vitamin ve yapıtaşını oluşturan maddeleri içeren tabletteler kullanırsanız kalınlaşır.dıştan bakımla neyi kastettiğinizi anlamadım ama sadece saçlı deriden emilebilen molekülleri içeren ürünler dıştan bakımda saça katkıda bulunur

 • sude says:

  3 aylik düzenli kullanımdan sonra etkisi plur demistiniz o zaman ayda 3-4 cm arasi uzama saglar mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet 5-6 cm ye kadar uzama sağlaması beklenir.başka bir sorun yoksa

 • kzan17 says:

  Hocam merhaba 24 yasindaym saclarim seyrek ve ince telli ot gibi oldular iyice kalitesini artirmak icin biotin kullanmayi dusunuorm 5mg lik ama oncedn bir sivilce sorunu yasadim biotin 5mg sivilce yaparmi tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapmaz.sivilce tedavisi aldıysanız o tedavide kullanılan ilaçlar biotin eksikliğine neden oluyor.bu nedenle alabilirsiniz ama genetik tipte dökülmeniz varsa biotin tek başına yeterli olmaz.dökülmenizin tipini saptamalısınız.neye bağlı olduğunu

 • özlem says:

  merhaba ben saçımı nemlendirecek saç kuruluğunu giderecek bi ürün tavsiyesi ile birlikte günde 2 mg alıcağım biotin için kullanabileceğim ürün ismi öğrenmek istiyorum ..lütfennn ..:) şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  haftada bir saçına badem yağı uygulayabilirsin.HP biotin alabilirsin

  • özlem says:

   birde şunu öğrenmek istiyorum ..biotin vücüdün diğer yerlerinde de tüylenme yapar şeklinde şeyler duyuyoruZ.bu bi bayan olarak endişe verici ..kıl kökü ile saç kökünün farklı olduğu biotinin sadece saç köklerine etki etdiği vücudun diğer yerlerinde tüylenme yapmadığı doğru mudur ..biotin kullanmak isteyen biri olarak uzman bi görüşe acilen ihtiyacım war ..
   Op.Dr.Atilla KAYA
   olmayan kıl kökünü etkilemez.

 • sude says:

  merhaba benim saclarim ince telli ve cok zor uzuyor sacimda suan boya var ve hasardan dolayi lastik gibi uzuyor suanda medobiotin kullanıyorum hergun düzenli alıyorum daha bir ay dolmadi ama saclarima faydasi olurmu olursa ne kadar surede acaba?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en az 3 kadar kullanman gerekir

 • asım says:

  hocam hairparma 5 mg biotin kullanıyorum. 29 yaş. erkk. cidimde yağlanma yapıyor böyle bir yan etkisi var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapmaz.başka nedeni vardır

 • denizkız says:

  Hocam mrb rica etsem yardimci olurmusunuz saclarim cansiz ve dökulme var ayrica yaglanma ve kepeklenmede oluyor.doktor medobiocomplex yazdi sizce yeterlimi yikiyorum cansizligi yaglanma kepegi gecmiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlanma ve kepek için climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.fakat kepek çok yoğunsa DermoTTO losyonda kullanmalısın.xpecia tablet kullanabilirsin

 • zehra says:

  hocam merhaba biraz uzun olucak ama piskolojisi bozulmuş bir bayan olarak sonuna kadar sıkılmadan okumanızı rica ediyorum lütfen 🙁 yaşım 33 genç kızken de evliyken de hep adet düzensizliğim var vardı ve troidlerim az çalışıyormuş her gün bir tane 100 mg lık levetrıon troid ilacı kullanıyorum sorunum saçlarım bende 10 mg lık biotin kullanmaya başlıcaktım fakat başlamadan önce kan değerlerime baktırıyım diye dermataloga gittim dr erkek tipi saç dökülmesi oldugunu söyledi saçlarım çok ince telli seyrek cansız sönük kırık hergün yıkamassam çok hacimsiz ve kafa derim gözüküyor kan testleri yapıldı sonuçlar normal çıktı demir d vitanamini biotin b12 vs. hepsi sana agız yoluyla hap vermicem ama erkekler için kullanılan minoxsil 6 ay hergün sonra 6 ay daha gün aşırı kullanıcaksın dedi ve haftada üçgün kullanmam içim aroplese şampuan yazmış şimdi hocam biotın kullanmalımıyım minoxsilden korkuyorum olan saçımıda kullanma bittikten sonra dahada dökerse acaba onun yerine saç mezoterapisimi yaptırsam ne yapacagımı bilemiyorum kararsız kaldım size güveniyorum ve sizi takip ediyorum rica etsem beni yönlendirirmisiniz bana ne yapmam konusunda yardımcı olurmusunuz lütfen hocam 🙁

  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülmede mezoterapi anlamlı değil.çünnkü günlük ilaç kullanmak gerekir.o hormon hergün salınıyor vücudunuzda.minoxidil yada procapil içeren bir sprey kullanabilirsiniz,ve xpecia tablet alabilirsiniz.şampuan çok önemli değil sadce dikkat edin saça zararlı kimyasallar içermesin gerisi önemli değil.ama siz de AGA olduğu için ömür boyu ilaç kullanmanız gerekir

  • zehra says:

   hocam ilgi ve alakanıza sabrınıza çokkk tesekkur ederim dediklerinize uyucam hocam xpecia tablet alıp minoxsıl sprey 6 ay her gün diğer 6 ay gün aşırı düzenli kullanıcam fakat cevabınızda AGA oldugunuz için ömür boyu ilaç kullanmanız gerekicek yazmışsınız yani bu ilaçlar gibi mi yoksa farklı bir ilaçmı kullanmam gerekicek buarada saçlarımı 3 ayda bir kere boyatıyorum bu ürünleri kullanırken bi sakıncası varmı öğrenebilirsem çok sevinirim şimdiden size çok tesekkur ederimmm
   Op.Dr.Atilla KAYA
   bunun gibi ilaçlar.boyatmanın bi sakıncası olmaz

 • Muhammet Ali says:

  S.a hocam benim saçlarım çok cansız,mat ve kuru uzatmaya karar veriyorum ancak çabuk kırılıyor tel tel oluyor acaba HP Biotin 10mg ya da 5mg kullansam faydasını görür müyüm siz hangisini önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk 3 ay 10 mg sonraki dönemde 5 mg kullanabilirsin ama xpecia tablet daha iyi olur saçını uzatmak istiyorsan

  • Muhammet Ali says:

   Hocam ilginiz ve öneriniz için teşekkür ederim xpecia ya başlamaya karar verdim ama bir sorum olacak xpecia saçımı her yönüyle özellikle saçın ön taraflarındaki koparak dökülmelerle ilgili problemimi çözer mi,onun yanında başka bir şey kullanmaya gerek var mıdır?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   heryerde aynı şekilde etkilidir kırılarak dökülme için ek ürüne gerek yok

 • nurdamla says:

  meraba hocam saç dökülmesi için 3 gün önce medobiohtin kullanmaya başladm.tek korkum var kilo yaparmı ? ilginz için teşekkür ederim 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kilo yapmaz ama saç dökülmesine de hiç etki etmez, boşa beklentiye girmeyin

 • zehraelifece says:

  hocam merhaba çok ince telli zayıf sönük ve çok seyrek hergün yıkamassam hacimli durmuyor ve kafa derileri belli oluyo eczaneden solgar 5 mg lık biotin aldım eczacı da foltene pharma şampuanla saç kremi tavsiye etti bende aldım hepsini 3 ay kullanın dedi sizce urunler iyimi yeterlimi yardımcı olurmusunuz lütfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece biotin yeterli diğerlerinden fazla beklentiniz olmasın

 • CERENNN says:

  hocam merhaba..solgarın 1000 mcg biotini aldım..gunde 1 tane faydası olmaz mı?? 2 ye mi çıkarmalıyım ? cevaplarsanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 mg kadar olmasa da olur

 • ZEHRA says:

  hocam merhaba biotin saçlar için kullanmayı bıraktıktan sonra dokulme yapıyormuş saçların eski cansız seyrek zayıf ince haline geri dönüyormuş böle bi bişi varmı hocam 10 mg lık biotin kullanıcam 3 ay kadar seyrek ince telli saçlarım için ama arkadaşımdan bunu duyunca korktum başlayamadım yardımcı olurmusunuz lütfen bu konu hakkında
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin böyle değildir, diğer saçlar ilaçları için bu doğru ama biotin farklıdır ama en az 6 ay kullanın

 • seda says:

  merhabalar hocam,5 sene öncesinde saç dökülmem başladı. strese bağlı diye geçiştirmiştim son 3 yılda yaş yapısı incelmeye daha çok dökülmeye ve seyrekleşmeye başladı. Saçlarım sağlıklı uzamıyor ve sürekli kopmalar olmuştu. Dökülen saçlarımın yerine eskiden geldiğini elime gelen küçük tüy gibi saçlardan anlıyordum. son 2 aydır o küçük saçları taradıkça göremez olunca hayal kırıklığı yaşadım bu hafta saç mezoterapisine başladım. eski saçlarımı istiyorum biotini çok duymuştum ama denememiştim. bu süreçte hangi dozunu kullanmalıyım? süreci destekleyici başka uygulamalarda yapılabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına biotin sorununuzu çözmez ek olarak hairforte sprey kullanın

 • Erkan says:

  Hocam iyi günler. 31 Ocak 2015 de saç ekimi tedavisi yapıldı. Saçlarımda oluşabileceğini öğrendiğim şok dökülmeye engel olacak ve saçlarımı daha canlı/kuvvetli uzaması için ne kullanmalıyım. Günlük kaç MG olacak şekilde belirtirseniz sevinirim.
  Saçlarım ince telli 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg B7 vitamin tabletlerinden günde bir tane alın yeterli

 • zehraelifece says:

  hocam merhaba saçlarım çok aşırı cansız aşırı ince telli aşırı seyrek ve sönük yorumlarınızı okuyorum ve takip ediyorum bunun için bende biotin kullanmayı ve beraberinde xpecia tabletlerden kullanmayı düşünüyorum sizce her iki ürünü bir arada kullanmalımıyım ve eger kullanabilirsem bana rica etsem ne kadar dozda kullanmam gerektiğini sölermisiniz ciddi anlamda bir bayan olarak piskolojim bozuldu 🙁 ilginiz için şimdiden çok tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia da biotin olduğu için ayrıca almanıza gerek yok, 2-3 ay günde iki, sonra günde bir alın

  • zehraelifece says:

   hocam ilgi ve cevabınız desteginiz için çok tesekkur ederim hemen başlıcam ilacıma fakat bişi daha sormak istiyorum ben kilo kontrolü için daha dogrusu zayıflamak için herbalife ürünleri kullanıyorum shake çay ve yag parcalıyıcı tabletini bunlarla birlikte xpecia tabletini kullanmamda bir sakınca olurmu yoksa kilo kontrolumu sağladıktan sonramı saç tedavi ilacıma başlıyım bu konudada yardımcı olurmusunuz rica etsem
   Op.Dr.Atilla KAYA
   saıncası olmaz

 • cemil says:

  iyi çalışmalar biotin haplarından çoğu kişi kullandığını gördüm hep olumlu sonuçlardan bahsedilmiş ama bunu ne zamana kadar kullanacağız yada ne kadar aralıklarla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun çözüldükten sonraki bir ayın sonuna kadar günde bir tablet kullanabilirsiniz.

 • isa says:

  Hocam Thymuskin haarkur şampuan ve losyon yanın da ne kadar solgar hapı kullamalıyım. ve elipepsi hastasıyım tegretol cr 400 kullanıyorum en son atağım 1 yıl önceydi bi zararı olur mu?
  saçlarım çok zayıf ince telli ve az
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotini 10 mg kullanmanız iyi olur ve epilepsinize zararı olmaz.
  thymuskin i almadınızsa aşağıdaki linki iyice okumadan almayın, eğer satın aldınızsa da linkteki yazıyı sakın okumayın 🙂
  http://www.sacilaclari.com/thymuskin

  • isa says:

   Hocam almadım bu şubatta almanyadan thymuskin şampuan ve losyon set 100ml set 50€ ve solgar 5000 biyotin 100 tane var oda 25€ civarı 1000 olan mı tercih etmeliyim 5000 mi bu konuda bilgim yok bide solagar denk veya daha iyi bi marka ürün var mı

 • özlem says:

  merhaba, benim ince telli ve seyrek saçlarım var.Günde 1 tane 2mg. biotin tablet kullanıyorum,hanüz1.5 ay oldu.Dozu yeterlimidir, yoksa arttırmalımı yım? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bence yeterli, 3 aydan önce etki beklemeyin minimum 6 ay kullanın

 • semra says:

  Hocam merhaba benim saclarim uzamiyordu bende sacimi kazittim ayda 1 cm uzuyor ama ben daha fazla uzamasini istiyorum dökülme yok ama biotinin hangisini kullnsam uygun olur tsk ederim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 cm uzaması normal 2 mg biotin tabletlerden günde bir tane alırsanız uzama hızı artar

 • aysel says:

  Saclarimda asiri dokulme basladi. Doktorum agizdan bosey almadikca dokulmen gecmez demisti ve priorin kapsul verdi gecmiste cok yararini gordum. SSaclarim ayni sekilde dokulmeye basladi priorin kapsul yaninda 5mg solgar biotin dermoskin biotin sampuanini kullanmaya basladim. Sonucunu 3 ay sonra umduğun bi sekilde gorebilirim. Xpecia yeni duydum priprin hakkinda ne dusunuyorsunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  İçeriklerini değerlendririrseniz xpecianın içeriğinin daha iyi olduğunu görürsünüz, birde xpecia üreticisis sadece saç ürünleriyle uğraşıyor

  • aysel says:

   Hocam sordum sorumu inşallah hayirlisiyla bi yanit bulabilirim sorularima. Saygilar 🙂
   Op.Dr.Atilla KAYA
   İnşallah 🙂

 • bebek says:

  Hocam bebeğim var emziriyorum sorun olurmuş ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmz hamilelerde kullanabiliyor

 • elif says:

  İyi günler hocam ben dermoskin biotin şampuan kullanıyorum ancak şampuan köpürmüyor ve sac uçlarim kuru kaliyor dermoskin biotin ile birlikte kendi şampuanımi da kullansam bi sorun olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece kendi şampuanınızı da kullanabilirsiniz , daha iyi olur sanırım

 • Serla says:

  Hocam merhaba, benim saç diplerimde aşırı kuruluk ve akne sorunu var bazı şampuanlar ile bunu kısa süreler için engelliyebiliyorum ama kalıcı bir çözüm malesef bulamadım.Saçımda boya işlemleride çok fazla olduğu için yıpranma ve dökülme oldukça fazla. Biotin kullanmak isiyorum ancak kaç mg almam gerektiği konusunda emin olamadım. Benim için en faydalı olabilecek doz hangisidir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 mg lık tabletlerden günde bir tane alın yeterli

 • Sümeyye says:

  Selâmünaleykum Doktor bey. Ben daha 16 17 yaşındayım. Saçlarım omzuma geliyor. Aşırı çabuk uzamasını istiyorum. Nolur bana yardımcı olun. Bu yaşta olmama rağmensacima her renk boya yaptım. Kimyasaldn öldü saçımartık.Duzlestirip kurutma aşırı derece de saçımı yaktı. Kestirmeyi asla istemiyorum. Biotin kullansam hızlı uzamasına yardimci olur mu ? Tek başına etkili değilse ne kullanayim. Ayrıca kaç mg alacagim ? Elma sirkesi kullanmaya başladım bugün . Yardımcı olun nolur 🙁 Bu arada mutlu yıllar 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 mg lık tabletlerden günde bir tane alın yeterli olur

 • aylis says:

  Hocam merhaba,dün eczaneden solgar biotin aldım,yanlışlıkla 1000 mg olandan almışım,ama o bana yeterli gelmeyecek,çünkü saçlarım hiç uzamıyor,çok ince telli ve tırnaklarımda hemen kırılıyor,soyuluyor,aynı anda bu haplardan günde 5 defa içsem olur mu? Birde hangi saatlerde içmek gerekir?yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet alabilirsiniz saati önemsiz hepsi aynı anda alınabilir, bir sonrkini 10 mg lık alın, birde solgar gereksiz pahalıdır en ez 3 tercihen 6 ay kullanacağınız iin 100 tbletlik formları alın

 • Mustafa Akça says:

  Merhaba hocam ben 8 ay önce saç ektirdim.Saçlarım ilk başta iyi gidiyordu.Fakat saçlarım yine seyrelmeye başladı.Git gide dökülüyor.Saçlarım cansız sizece ne napabilirim.Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmeyi önlemek ve kalite artışı için xpecia tablet kullanabilirsiniz.

  • Mustafa Akça says:

   Hocam merhaba xpecia aldım 2 haftadır kullanıyorum günde 2 kere kullanıyorum kalbim sıkışıyor gibi oluyor ritimleri değişti.Ne yapmamlazım
   Op.Dr.Atilla KAYA
   xpecia da kalbi etkileyecek herhangi bir madde yok başka sorununuz olabilir

 • zühre says:

  Merhaba!Saçlarımda kansızlığa bağlı bir dökülme ve saç tellerinde aşırıkuruluk var yaklaşık 8 aydır saçlarım için ducray şampuan ve tabletlerini,solüsyon ve gnc”nin demir takviyesini kullanıyorum.Fakat ne dökülmem durdu nede saçlarımdaki kuruluk geçti.Sizce ne kullanmalıyım.Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 2 procapil içeren sprey yanı sıra xpecia tablet kullanın

 • AHMET says:

  atilla hocam merhaba saçlarımda hafif yaglanma var tepe kısmında dökülmeler oluyor açılmalar baya belli minoksil erkek için sipreyini kulalndım fakat sanki onu kullanınca ve bırakınca daha çok dokulme seyrekleşme oldu bana onerebileceginiz kullanmam gereken şampuan ilaç vs tedavi yöntemi nedir rica etsem yardımcı olurmusun hocam piskolojim bozuldu bu durumdan şimdiden ilginiz için tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuanlardan fazla beklentiniz olmasın, sadece bölgesel ürün hairforte sprey yada daha iyi sonuç için beraberinde xpecia tablet önerebilrisiniz.

  • AHMET says:

   hocam cevabınız ilginiz öneriniz için çok tesekkur ederim.peki hocam peki minoksili ne yapıyım biraz sogudum ondan sankı onu kullanırkende kullanmayı bırakıncada saçlarımdaki dökülme saçlarımdaki seyreklik daha çok oldu bu ilaçla igli gösterdiği olumlu olumsuz etkiyle ilgi fikriniz varmı acaba hocam belkide bu kadar kısa sürede o hızlandırdı onu kullanınca daha çok böle oldu saçlarım şimdiden çok teşekkur ederim hocam

 • kbr says:

  hocam sıze kısa bır sorum olacaktı ben bıotın 5000 mcg aldım yasım 21 saçlarım aşırı dokuluyor günde bir kez kulanmam uygunmudur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde bir tablet almanız yeterlidir ama dökülmeye pek etkisi olmaz

 • ZEHRA says:

  hocam merhaba troid rahatsızlıgım var bunla ilgili levotiron 100 mgl lık ilac günde bir tane aç karnına alıyorum saçlarımda seyreklik var çok cansız çok yıpranmış bi halde hergün yıkıyorum ki hacimli dolgun dursunlar yoksa seyreklikler çok belli oluyor hatta mezoterapi bile yaptırmayı düşündüm birara ve hiç uzamıyo uzamaya bıraksam hepten kötü bir hal alıyo bununla ilgi daha kaliteli bir saç için biotin kullanabilir miyim genelde yorumlarınzı okudum 10 mg lık tavsiye etmişsiniz bu konuda beni aydınlatırmısınız lütfen ne yapmam lazım ve kullanın dersenizde hangi markayı kullanmalıyım şimdiden ilginiz ve yardımınız için tesekkurler hocam..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kalitei artıracaktır ama xpecia gibi biotin yanı sıra saçın yapım maddesi olan keratin l sistin gibi maddeler de içeren bir ilacı tercih edebilirsiniz
  biotin markası önemli değil ama tedavi en az 6 ay süreceği için 100 tabletlik olanları tercih edin

  • ZEHRA says:

   hocam cevabınız ve ilginiz için çok tesekkur ederim peki 10 mg lık biotın tabletinin yanında xpecia tabletide kullansam olurmu acaba hangisini kullanacagım konusunda kararsız kaldım çünkü:( birde hocam ben zayıflamamda yardımcı olsun diye fat-blok ilacıyla herbalife shake lerinden kullanmaya başlıcam bu urunlerle kullanmamda sakıncası yoktur dimi şimdiden ilginiz için çok tesekkur ederim
   Op.Dr.Atilla KAYA
   sakıncası olmaz düşündüklerinii yapabilirsiniz.

 • Emine says:

  Merhaba hocam benim saçlarımda dökülme sorunu yok fakat önde yan kısımlarımdaki saçlarım bi türlü uzamıyor acaba biotin kullansam bi faydası olurmu kaç mg kullanmam gerk etkisini ne kadr sürede görebilirm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en öndekilerin uzamaması normal onlar önden arkaya doğru gittikçe kalite artışı gösterir

  • emine says:

   hocam k.bakmayın bir soru daha soracaktım Saçlarımi boyadıkTan sonra çok aşırı yıpranmışti saçlarım yaklaşık bir yıl önce fln boyamistim Şuan boyamadim ama kendi saçlarım çıktıkta seyrek çıktığını fark ettim açılma fln Yok ama saçlarımda bunun için kullanmama gerek var mi acaba cevabımız için şimdiden Teşekkür ederim .

 • Sibel says:

  Merhaba Hocam.
  Benim yaklaşık 10 yıldır saçlarım hep aynı boyda uzama olmuyor, oluyorsa da uçlardan kopuyor. Uzaması için pek çok şey yaptım ama faydasını görmedim. 1.5 aydır biotin 1000mg ve organicum şampuan kullanıyorum. Saç uzamasına yardımcı olur mu yoksa mg yükseltmeli miyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence ek olarak xpecia kullanın onda biotin var böylece dozu artmış olur, keratin L sistin ve çinko olduğu için bunlardan kaynaklanan bir sorunsa daha iyi cevap alırsınız

 • filizfiliz says:

  hocam merhaba,
  saç dökülmem ve üst bölgemde dökülmem yoğun ,derisi gözüküyor .doktora gittiğimde tahlillerde bir sorun çıkmadı.15 tane bebanten iğneyle ve yanında xpercia tabler günde 2 adetle birlikte shovpo şampuan,hafta da bir prozek şampuan ve hairfort sprey kullandım.fakat iğneler bitince dökülmem yine hızlandı.şimdi hp biotin tablet 5 mg hapa çevirdik .diğerleri aynı devam ediyor.sizce doğru yoldamıyız.ayrıca doktorum sipreyi ıslak saça 6 paf önerdi .içinde kuru saça hergün 2 defa yazıyor.ben 2 günde bir ıslak saça uyguluyorum.hocam nolur bişiyler söyleyin pisikolojim bozuldu 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım ıslak önermesinin sebebi temiz saça uygulanması içindir ama bence önemi yok. xpecia alırken biotine çok gerek yok ama bence bepanthenden daha doğru bir tercih
  sabırlı olursanız bunlardan oldukça iyi cevap almanız beklenir

 • fahriye says:

  Merhaba hocam ben troid hastasiyim saclarimda son 1yilda asiri dokulme var ve tirnaklarimdada soyulma var ayni zamanda cocuk planim var(ilk cocuk olucak inslh)yakin zamanda biotin etki edermi ne onerirsiniz ? Tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  etki eder ayrıca hamilelik süresince de alabilirsiniz.

 • Mehmet says:

  Hocam iyi günler, son 20 gündür, ön saç çizgimin ortasında aşırı bir dökülme başladı seyreldi 20 günde ve gün içerisinde toplamda 30-40 adet dökülme görüyorum, banyoda, yastıkta, aşırı derecede psikolojim bozuldu, dökülme çok hızlandı diyebilirim normalde günde 3-4 tel saçlarımı yıkarken dökülürdü, ama şimdi her an dökülüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme için ilaçbaşlamanız iyi olur, hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın

 • gulustan says:

  Merhaba hocam saclarımda incelme ve güçsüzlük hemen kopma solgar biotin 1000pg 1 aydır kullanmaya basladım bu kullandıgım ilaç bana fayda edermi yoksa baska ilaç mı tavsiye edersiniz
  Şimdiden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 mg çok düşük kalır

 • murat says:

  Merhabalar benin saçlarım da kaşıntı kepek ve dökülme oluyor acıkcası kaşıntı ara ara oluyor bu durum beni rahatsız ediyor lütfen yardım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaşıntı ve kepek varsa yağlı egzama olabilir,climbazol içeren şampuanlardan birini kullanın.

 • okan yakar says:

  slm hocam biotinin çeşitleri varmış heralde ben medobioHtin aldım bu doğru olanmı acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o ilacın orijinali medobiotin dir yani ortasında H harfi yok
  orijinal ürün kullanmak çakmasını kullanmaktan her zaman daha iyidir.
  almışsınız kullanın çok önemli değil.

 • hakan says:

  hocam 2 mg kullanıyorum oyleyse gunde 5 tane mı kullanayım ?? …
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok gerekli değil ama daha iyi olur

 • hakan says:

  Hocam merhabalar verdıgınız bılgıler ıcın tsk edrız
  ben 6 aydır bıotın ve mınoksıl kullanıyorum bıotını gunde bır kez kullanıyorum ıkıye cıkarayım kı yada ne zaman cıkarayım tsklr …
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde 1 yeterli ama kaç mg kullandığınız önemli ben genellikle 10 mg önerilir.

 • seda27 says:

  Hocam biotin 5 mglik aldim demir ve cinko ilacida kullaniyorim sikinti olur mu bunlarla birlikte ve hocam vuxutta ki diger tuyleri kil haline getirir mi kalinlastirir mi ondan korkuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıkıntı olmaz
  biotin vücut tüylerini etkilemez

 • sena says:

  Merhaba ben dermoskin medobiocomplex k kapsül biotin kullaniyorum fakat bunu aç karnina mi tok karnına mı içmeliyim
  Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yemekten sonra alın

 • Ayten says:

  salam Hekim.men Azerbaycanda expecia tabletlerinin satisini arasdirdim,burda yok,expecia yakin terkibi olan basqa bir ilac onere bilirseniz sevinirim,tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  oradaki ilaçları bilmiyorum ama xpecia yı resmi satış sitesinden isteyebilirsiniz.

 • Nazlı says:

  Merhaba. Bende çok saç dökülmesi var ve üst ön kısımlarda açılma var. Biotin eksikliği çıktı ve biotin hapı kullanmaya başladım bir aydır ama saçlarım daha fazla dökülemeye başladı. Bunun sebebi ne olabilir ve saçlarımın çıkması için ne takviyesi önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dozu düşük gelmiş olabilir

 • Metin Kayır says:

  Mrb hocam 25 yasımdayım 2 sene önce saçımın yan kısımlarında açılma başladı suana kadar hiç bır tedavı edıcı ılac sprey vs kullanmadım ama son aylarda saçlarımın ıyıce gucsuzlestıgını ve mat bır görüntüyse sahip olduğunu farkettım araştırdım ve xpecıa kullanmaya karar verdım sızce etkısını gorurmuyum yanında bıotın 10 Mg ıle takvıye kullanmamım katkısı veya yan etkısı olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ciddi yarar görmeniz beklenir
  biotinin yan etkisi olmaz ama xpecia da zaten biotin olduğu için gerek yok

 • Metin Kayır says:

  Hocam 7 ay önce saç ektirdim solgar biotin 10mg tablet önerdiniz aldığım şişede1000pg yazıyor yani10mg = 1000pg mi aynı şeymi Saygılar

 • Metin Kayır says:

  Hocam 1 yıl 6 ay önce mikro fue yöntemiyle 4000 greft ektirdim ön bölgeye ama yeterince kapatmadı solgar biotin 5000 kullandım sonra 10 Mg kapsül den aldım tablet mi kapsül fark varmı sizce hangisi saçlarımı çıkarır sizce yoksa böyle kalırmı siz hangi ilacı önerirsiniz saç takıntı oldu yardımcı olun saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin saç çıkarmaz kalite artışı sağlar, xpecia veya benzeri ürün kullanın

 • Sercan .Kaymak says:

  Hocam benim 1 yildir saclarim banyoda koparak dokuluyo ve ayak tirnaklarimin bazilarinda yamuk buyume kirilma var . biotinim yuzundenmidir veya kansizlik cinko gibi nedenlerdenmidir yastigima hic doklulmuyo saclarim cok mat yumurta ve sut kullanmiyorum biyotin yuzundenmi sizce
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu bulgular biotin eksikliği olabileceğini düşündürür

  • Sercan .Kaymak says:

   hocam ne onerirsiniz yardim edin

  • Sercan .Kaymak says:

   hocam bide normal sac uzunlugumdan daha kisa saclar geliyor elime acabasac koklerim olmedi mi vitamin kullanarak eski saclarima kavusabilirmiyim
   Op.Dr.Atilla KAYA
   10 mg lık biotin tabletlerden günde bir tane alın geri kazanabilirsiniz.

 • latife says:

  Hocam saclarim cok kirik ve az.kiriklar uclarda degil sadece tepelerde de var.dokulmemde var xpecianin icerisinde 0,5 mg biotin var.siz sac kalitesinin cok kotu oldugu durumlarda 10mg biotin kullanin demissiniz yorumlardan yola cikarak.ek olarak 10mgbiotin yeterli midir biotin yoksa 5 mg iyi midir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına biotin kullanacaksanız 0.5 yeterli gelmez xpecia da daha etkili keratin ve l sistin olduğu için o yeterli olabilir. 5 veya 10 mg almanız iyi olur

 • zeynep says:

  Merhana hocam.ben tiroid hastasiyim.saclarim bi donem tamamen dokuldu 10 yil once.sonra saclarim geldi kedi tuyu gibiydi yumusak ve azdi.ama daha sonra saclarim da b
  Kiriklar olustu yine az ama kiriklar cok fazla.cansiz seyrek saclarim var.doktora gittim demir seviyem 19 mus 75 civarinda olmaliymia demir ilaci yazdi.bende bunun yaninda sac kalitesi artirici biotin mi almaliyim yoksa dokulmelerimi durdurabilecek gurlestirebilecek bir ilac mi xperia gibi.demir ilacim var bunlari birlikte kullanabilir miyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına demir eksikliği bu kadar etkili olmaz başka sorun olması beklenir, xpecia nın içeriği tatmin edicidir kullanabilirsiniz.

  • zeynep says:

   Birde hocam tirnaklarimin uclari bembeyaz diger kisminin rengide normal degil oda beyazimsi
   Op.Dr.Atilla KAYA
   tırnakta beyazlaşma için biotin önerilir,xpecia da var ama yetersiz gelirse ek olarak biotin de alabilirsiniz.

  • zeynep says:

   Biotin + xperia mi kullanmaliyim

 • qwerty says:

  Merhaba hocam,
  Prp tedavisini öneriyor musunuz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence sadece yapana faydası olan bir uygulama, 5 mg biotin ondan 5 kat daha fazla etki eder

  • BERNA says:

   Merhabalar ;
   22 yaşındayım. 2010 yılında tiroid kanserinden iki defa ameliyat oldum ve iyot(atom) tedavisi gördüm. Beş yıllık bir kontrol altındayım ve bu yıl saçlarımda epey bir dökülme ve incelme var. Saçlarımının kalmamasından korkuyorum. Ama yeni yeni çıkan saçlarımda mevcut. tiroid ilacım Euthyrox 150 mcg haftanın 7 günü bu dozu kullanıyorum.. Bunun yanında bu ay B12 vitamini (Benexol) kullanmaya başladım saçlarımda dökülme var diye doktorum verdi. Bu biotin ilaçlarından bende kullanabilir miyim? Kullanırsam hangisinden ve nasıl kullanmak gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   kullanabilirsiniz, yararını da görürsünüz markası farketmez 10 mg lık biotin tabletlerinin birinden günde bir tablet kullanın

 • GÜLŞEN says:

  Merhaba Hocam,

  Ben PRP tedavisi görüyorum. 2 seans bitti. Şuan 3 seans olarak saçıma uygulanacaktır. 1 Seansta mezoterapi uygulanacak. Bunun ile birlikte doktorum SOLGAR BİOTİN 5000 mcg önerdi. Onuda beraber uzun bir süre kullanacağım. saçlarımda dökülme vardı. Ancak şükürler olsun dökülme durdu. ve Bu arada şampuanın purdolin ve ceredolin ile birlikte kullanıyorum. Size sormak istediğim acaba yeni saç çıkarmı ? çünkü önceki dökülmelerden yer yer açılmalarım var 🙁 teşekkürler,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kökler öldüyse çıkmaz

 • ferida says:

  21 yaşındayım ve erkek tipi saç dökulmem var. Irsi olduğunu düşünüyorum. Birçok ürün denedim. Geçtiğimiz yaz prp yaptırdım etkisini gördüm ama hala istediğim seviyeye gelmedi. Bayan olarak tepe kısmımdaki açıklık beni çok rahatsız ediyor. Saç derimde tıkanıklık varmış bunu giderebilmek için Biotin şampuan kullanmam yeterli mi yoksa tablet veya solüsyon da kullanmam gerekir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme konusunda şampuanlardan beklentiniz olmasın,tablet ve sprey kullanmalıısnız

 • zerrin says:

  merhaba hocam saçlarım dökülüyor doktora gittim stres yüzünden dedi tahlillerim normal çıktı biotin kullanıyorum dökülen saçlarım tekrar çıksın diye solgar 5000 olandan faydası olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmeye ve yeniden çıkmaya faydası olmaz biotin kalite artışı sağlar

 • misafir says:

  Ben bir ay önce saç ekimi yaptirdim …Xpecia ilacı türkiyeden almayi unuttum…almanyada nerde ve hangi isimle bulabilirim…tşk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Türkiyeden kargoyla istiyebilirsiniz.

 • Gülnur says:

  Atlla Bey merhaba,
  Ben hem diyabet hastası olduğum için hemde saçlarım ve tırnaklarımın daha sağlıklı olması için biotin (10mg) kullanıyorum.benim sormak istediğim özellikle diyabet hastalarının kullanım şekli nasıl olmalıdır.sabah aç karnına mı?, günün herhangi öğününden sonra tok karnına olabilirmi? en sağlıklısı hangisidir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sabah aç karnına alabilirsiniz ama çok ta önemli değil

 • mehmet aslan says:

  hocam benim saçlarımda aşırı dökülme oluyor kazıttığım zaman duruyor ama 4 / 5 ay sonra uzadıkça tekrar dökülüyor tahlil yaptırdım değerler normal çıktı kolestrolüm düşük sadece ailede kellik yok saölarım aşırı seyreldi xpecia tablet aldım henüz kullanmaya başlamadım yanında ek olarak biotin alıcam kaç mg biotin alıyım saç dökülmesine etki edermi bu kombinasyon böbrek ve karacieğere zararı olurmu birde bioxcin forte şampuan artı zigavus sarımsak ekstratlı şampuanı beraber kullanıyorum şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin almanıza gerek yok xpecia da biotin var
  şampuanlardan beklentiniz olmasın
  bu arada kazıttığınızda saçınız aynı şiddetle dökülmeye devam eder ama dökülneler kısa olduğu için döküldüğünü farkedemezsiniz bilimsel olan bilgi böyle

 • hakan ç. says:

  hocam 32 yaşında erkeğim. son 2.5 yılda saçlarımın tepesi ve ön kısmında gözle görülür azalma oldu. ailemde kellik var. saçlarımın zayıfladığını görebiliyorum. kesimden kısa süre sonra yanlar sığ olduğu için güzel görünmüyor. minoksidil % 5 lik solüsyon + solgar 1mg biotin ve priorin şampuan kullanıyorum 1 aydır. pek bir fayda henüz görmüş değilim .bir dermaatolağa gitmelimiyim (?). sizin düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir ? Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir ayda değişim olmaması normal 3 aydan önce karar verilemez,dermatologun fikrini almanız daha doğru olur

 • buse says:

  Hocam bu forumda değil ancak birçok yerde kullananların tüylenme gibi şikayetleri var. ÖZelliklede yüz bölgesinde. Birde saç uzaması için folik asit ile birlikte kullanımı öneriliyor sizin düşünceniz ne yönde
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg kullanan şeker hastalarında tüylenme yapmadığı konusunda yayınlar var.

 • Tarık29 says:

  Merhaba,Op.Dr.Atilla KAYA

  Sac dökülmem Var kısmi bölgelerde ve bır eczacı tarafından bıotın tavsıye edıldı. bunun dozu ve mg bılgılerını bılmıyorum sıze danısmakta fayda oldugunu dusundm zaman zaman dokulmeler oluyor ve saclarımın gttıkce her sene braz daha acıldgnı dusunuyorum ve yasım 21 18 yasımda dokulmeler basladı. bırcok urun kullandım sampuan sprey bır faydasını goremedım nasıl bır yol cızmemı onerırsınız bana tesekkur ederım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günlük 10 mg lık tabletlerden bir tane alabilirsiniz ama dökülmeye pek yararı olacağını sanmam biotin daha çok kalite artışı için önerilir.dökülmeniz varsa xpecia tableti araştırın

 • gökçen says:

  merhaba hocam saçlarım yaklaşık 4 yıldır uzamıyorlar bugün doktora gittim bana bıotin hap verdi. bunun yanında saç mezoterapisi yaptırmamı önerdi. bu işe yarar mı zararı olurmu yaptırmalımıyım ?. okuduğum yorumlarınızn birinde “mezoterapiyi ben 1 yıl yaptım ve aldatmaca olduğunu farkedince bir daha asla yapmamak üzere bıraktım.” demişsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her gördüğünüz yere yazmışsınız 🙂

 • Semra says:

  Hocam ben kanser hastasıyım 3 ay önce kemoterapim bitti şimdi saçlarım çikmaya başladı yalnızca Çok zayıf ve seyret çıktı arkadaşım bana solgar biotin 1000 önerdi kulanmamda bir zararı olurmu günde kaç tablet kullanayım sizin bana önerebileceğiniz birşeyler olabilirmi şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1000 mcg (mg) ın zararı olmaz ama faydası da olmaz,10 mg lık tabletlerden kullanın 1 mg ın anlamı yok.

 • ozan says:

  Sn. Op. Dr. Atilla bey,Xpecia tabletin yanında Hairforte sprey önermenizin nedeni nedir? Xpecia tabletin kıl kökleri ve çevre yağ dokularından üretilen DHT’nin yanında (hairfore’un da etki ettiği bölge burasıymış sadece) dolaşımla gelen DHT’yi de önleme özelliğine sahip olduğu yazıyor, içeriği yeterince etkili değil mi,tam olarak anlayamadığımız bu noktayı açıklarsanız çok memnun olurum, önceki cevabınız için de teşekkür ederim

 • ozan says:

  Sn Op. Dr. Atilla bey, saç ekimi yaptıralı 2 hafta oldu, xpecia tableti hangi miktarda ve ne kadar süre kullanmamı önerirsiniz, teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekilenlerin daha erken ve kaliteli çıkması için ilk 3 ay günde 2 tablet sonraki 3 ay tek tablet öneriyorum,ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa 3 aydan sonra tek tablet 2 yıl öneriyorum.

 • Çilek says:

  Hocam merhaba genetik erkek tipi dökülmem var bayanların expecia erkek kullanması doğru olur mu ?çok teşekkürler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğum planlamıyorsanız erkek formundan daha iyi cevap alırsınız,ama hamilelik planınız varsa kullanmamalısnız

 • esma says:

  hocam oglum 15 yaşında saclarında ve yüzünde seboroid dermatit var ve saclarında dökülme var çok iştahlı bir cok degil biotin tablet kullanmamın yararı olurmu eger olursa hangi marka ve kaç mg lık kullanmalıyım cevaplarsanız sevinirim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinin seboroik dermatitte kullanıldığı ve başarılı sonuçlar alıdığı yönünde bilimsel çalışmalar var 10 mg alabilir,dermotto losyonu araştırmanızı öneririm.

 • peyman says:

  Merhaba , ben saç dökülmesi ve uzamama şikayetimden dolayı biotin kullanmaya başladım. 5 mg kullanıyorum 1 aydır. sizce dozunu artırmalı mıyım ? saçımın uzama hızını artırmak istiyorum.Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg daha etkili olur ama biotin tekbaşına dökülmede etkili olmaz

 • Burak says:

  İyi günler 18 yaşındayım saçım yaz ayında çok dökülmeye başladı biotinin işe yarayacağını söylüyorlar yan etkisi varmı biotinin ve günlük kac mg almalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmede tek başına yetersiz kalabilir,5 mg alabilirsiniz.

 • ozkan says:

  Birden bire sac dokulmesi basladi bu hap tek basina yeterli olurmu kullanan varsa referans olabilirmi

 • levent says:

  bende sac dokulmesi var bioxin sampuan aldım ve 5000mcp biotin hap aldım bu hapı gunde kez tablet alacam ve ac karnamı tok karnamı alacam ? birde bu hapı ne kadar sure kullanayım ayrıca minoxil spreyde kullanmaya basladım bu kombinasyon nasıl
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iyi bir kombinasyon ama DHT yi engelemediğiniz için zamanla etkisizleşir bunun önüne geçmek için biotin yerine xpecia tableti tercih edebilirsiniz onda biotin de var

 • Ali says:

  biotin hapı kullanırken, aç mı içmek gerekiyor tok mu? bazı doktorlar aç olarak içildiğinde, emilimin daha iyi olduğunu söylerken, bazı doktorlar yemekle birlikte veya yemekten sonra kullanılmasını öneriyor.
  ben günlük 1 tane solgar 5000 mcg kapsül içiyorum ve kapsülü içtikten yaklaşık 1 saat sonra böbreklerimde ağrı hissediyorum, biotinin fazlası böbreklere zarar verir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yemekten 20 dakika önce alınırsa daha iyi emilir yemekten sonra alınırsa daha iyi tolere edilir
  on katını da alsanız böbrek şikayeti yapmaz,başka sorununuz olabilir

 • murat says:

  günlük alınması gereken dozdan daha fazla alındığında, fazla biotinin idrarla atıldığı söyleniyor. bu durumda, günlük dozu 300 mg – 1000 mg arasında varsayarsak, 5000 mg gibi yüksek dozlar zaten idrarla atılacaksa, neden daha fazla mg biotin kullanıp böbreklerimizi yoralım? günde 1000 mcg ideal değil mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdığınız ağırlık mg değil mcg olacak (1 mg = 1000 mcg)
  günlük ihtiyaç net bilinmemektedir
  mesela bebeklerde görülen biotidinaz eksikliğinde günlük 120 000 mcg kadar biotin verilir.

 • west says:

  40 yaşındayım.yaklaşık 3 aydır saçlarım hızla dökülüyor.doktora gittim.tahliller normalmiş.erkek tipi saç dökülmesi olduğu ve yapılacak pek bişey olmadığını söyleyip.ilaç yazmadan yolladılar.ne anne nede baba soyunda kellik yok.saçlarım çok gürdü.testosteron ve büyüme hormonlarım düşük.bu yüzden olabilirmi? Ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  testosteron düşüklüğü dökülme ihtimalini azaltır,
  en başarılı tedavi erkek tipi dökülmede vardır neden öyle dediler anlamadım,doktorunuz çokmu yaşlıydı yoksa 🙂
  doğru bilimsel ürünlerle dökülmeyi durdurma şansınız % 95

 • mustafa says:

  Saclarim cansiz ve ince telli. biotin kullanmayi dusunuyorum. 2 mg biotin idealmidir ?kullandigim surecte sac dokulmesini yavaslatirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kalite artışı sağlar ama dökülmede pek etkisi olmaz
  kalite kaybı yanında dökülme de varsa xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 • yasemin says:

  39 yasindayim ,son 5 yildir asiri derecede sac dökülmesi yasiyorum.5 ay once troid hastasi oldugumu ogrendim ve gunde 1 tane tiroid hapi,1 tane de(5mg) biotin hapi kullanmaya basladim.Saclarim asiri gürdü, su an 5/1 “i kaldi basimda.Biotin hapini arttirabilirmiyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  artırabilirsiniz ama bence onu artırmak yerine yanında xpecia tablet alabilirsiniz.

 • seda says:

  merhaba benim sorunum tırnaklarımın katmanlara ayrılması ve saclarımın dökülmesi. saclarımın uzamasını ve daha gür olmasını istiyorum kaç mg lik biotini öneririsiniz? ve sacın beyazlanmasını önlemek için kac mg lik biotini kullanmalıyım ?? çok teskkkrler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak ayrılmasında 10 mg kullanmak mantıklı olur,bu miktar saç uzama hızınızı % 20-30 artırır.
  beyazları geciktirdiği konusunda net bilgi yok ama tırnak için kullandığınız yeterli olur

 • cicek says:

  Merhaba benim saçlarımda aşırı derece dökülme kırılma var troid hastasıyım troid içlacı alıyorum her gün 25 mg. sonrada yemeklerden sonra solgarın biotinini kullandım tırnaklarımdaki soyulma ve tırılma gitti ama saçlarımdaki sorun devam ediyor doktor biotin eksikliğinden kaynaklandığuını söylemişti ve önerdiği media biotin çok pahalı olduğu için alamamıştım.gnc yi önerirmisiniz.aşırı derecede ki saç dökülmesine karşı ne yapmam gerek günden nekadar almalıyım kaç mg. teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  solgar biotinler içinde en pahalı olandır çünkü kutudaki tablet sayısı diğerlerinin yarısı kadar 50 tane
  bence bu kadar yoğun sorunda 10 mg kullanmalısınız,HP biotinin 10 mg lık olanları var ve 100 tablet ilgili sayfadan görebilirsiniz.

 • Mehmet Dinç says:

  Benim saçlarımda dökülme var.Bioksin şampuan kullanmaya başladım dökülme azaldı ama azda olsa devam ediyor ve saçlarım çok güçsüz ve çok ince telli.Biotin almayı düşünüyorum kaç mg almalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 mg lık tabletlerden günde bir tane almanız yeterli,dökülme içinde bilimsel ürünler kullanmanız daha doğru olur

 • beriltar says:

  Atilla Bey merhaba,

  Uzun süreli biotin kullanımı karın ağrısı yapar mı? 2 aydır düzenli biotin kullanıyorum ancak son 1 aydır idrar yaparken karnıma ağrı giriyor, sonra geçiyor, idrar yollarımda herhangi bir sıkıntı yok,vücut biotin fazlasını atarken bu tip bir durumla karşılaşılabilir mi ?

 • hakan says:

  benim kafada cok fazla dokulme olmasada sac diplerini kalinlastirmak icin ne yapmaliyim 5mg biotin hapi aldim gunde bunun yarisini icsem yan etkisi olurmu yada iki gunde 2.5mg alsam genede etki edermi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme yoksa 2.5 mg yeterli olur

 • fevzi says:

  saçekimi yapılalı 10 gün oldu biotin kullanmaya ne zaman başlayabilirim ne kadar devam etmem gerekır
  Admin
  ben ekim günü başlatıyorum
  bir 1-2 ay düzenli kullanımdan sonra haftada bir kaç tablet kullanın yeterli diyorum.

 • ismet says:

  2 gün önce saç ekimi yaptırdım doktor biotin yazdı,eczaneden aldım eve geldim baktım 1 likmiş reçetede kaç mr olduğu yazmıyor acaba bu uygun bir dozmudur
  Admin
  saç ekimi sonrası ihtiyaç daha fazla olduğu için 2 mg veya 5 mg tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap Soru Sor

kudanil