Biotin Dozu

Sayılarda karışıklığı önlemek ve daha anlaşılır olması için şu durum izah etmeliyiz;Biotin tabletlerinde sayılar mikrogram (mcg) ve miligram (mg) olarak iki türlü tarif edilmektedir 1 mg 1000 mcg ye eşittir hap alırken bu bilinmeli ve 5000 mcg gibi yüksek bir rakam görüldüğünde telaşlanmamalıdır.

   Biotin tedavisi alırken fazlaİhtiyaca göre kullanılacak biotin miktarı

almanın bir zararının olmadığı ve fazla alınan miktarın idrarla atıldığı bilinmelidir.Biotin doğal kaynaklardan da alındığı için net ihtiyaç belirlemek mümkün değildir.Doz önerisi genel olarak sorunun şiddetine ve çeşidine göre olur.Saçlar bahçedeki çimlere benzetirsek biotini gübre gibi düşünebiliriz,normalde yaşamını süredüren çimlere gübre verildiğinde çimin yaprak kalitesi artar rengi daha göz doldurucu olur,büyüme hızı artar.Biotinde bezer şekilde saçların kalitesini,çapını ve uzama hızını artırır. Günlük alınacak toplam biotin aç veya tok günde tek doz halinde alınabilir.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

-Sorunu olmayan yada minimal kalite kaybı  yanında saçın parlaklığını yitirmesi,saçta çatallanma durumlarında ve saçı yıpratan perma fön gibi kuaförlük uygulamalarını sık yaptıran kişilerde günde 1 mg kullanmak yeterlidir.

-Saçta belirgin kalite kaybı,çatallanma,sönme ve yavaş uzama gibi biraz daha sorunlu durumlarda günde 2 mg alınması uygundur.

-Saç dökülmesi varsa alınan bilimsel tedavisine ek olarak ve dökülme olmayan ciddi saç kalite kayıplarında günlük 5 mg kullanmak daha doğru olur.

-Saç ekimi sonrası biotin kullanmak ekim sonrası görülen şok dökülme miktarını azaltır,şok dökülme olanların daha erken ve kaliteli çıkmasını sağlar.

-Tırnakta yumuşama,kırılma ve renk değişimi gibi durumlarda günde 2 mg önerilir.

-Biotinli şampuanlar günde bir kez kullanılır ancak normal şampuandan farklı olarak şampuan köpürtüldükten sonra 2-3 dakika saçta bekletilmelidir.

-Tırnak sorunlarında kullanılan losyon veya krem günde iki defa kullanılr.

-Şeker (diabet) hastalarında şeker tedavisine ek olarak günde 10 mg biotin alınması şekerin daha dengeli seyretmesini sağlar ayrıca zaman içinde olabilecek damar,sinir ve organ hasarlarının oluşmasını önler.

-Bu durumlardan çok farklı bir hastalık olan biotinaz eksikliği yeni doğan bebklerde görülen bir durumdur.Bu hastalıkta biotin kullanımı çok farklıdır ve çok yüksek dozda kullanılır.günlük doz 3-4 kiloluk bebekte bile 10-30 mg verilir.

264 Responses to “Biotin Dozu”

 • Dax says:

  Hocam saçlarım dökülüyor ve yavaş uzuyor. Solgar 1000 ilk aldım. Günde kaç defa almalıyım ve yemeklerden önce mi sonra mı kullanmalıyım?
  Dr.Atilla Kaya
  saç dökülmenizin nedeni tespit edilmeli.nedene yönelik tedavi başlamadan 1mg biotin başlamanızın bir anlamı olmaz

 • Ahmet says:

  Hocam biotin hapı yemeklerden önce veya sonra ne zaman içilmeli.
  Dr.Atilla Kaya
  yemeklerden 20 dk sonra alabilirsin

 • Abdullah says:

  Hocam Geçen Sene Saçlarımda Stresten Dolayı Dökülme Oldu Ama Durdu E Ve B vitamini kapsül kulandım saç derisine şimdide saçlarım seyrek araladıgımda ise derim görünüyor hangi ilacı öneriyorsunuz…
  Dr.Atilla Kaya
  saça yönelik tüm yapıtaşlarını içeren xpecia tablet kullanabilirsiniz

 • Eylül says:

  Merhaba! Hocam benim yıllardır saçlarım hep aynı boy uçlardan kırılır sürekli ayrıca çokda dökülüyor ve tırnaklarım çok cansız hiç uzamaz hep kırılır hamileliklerimde saçlarım çok gür olurdu vede uzar ama doğumdan bi kaç ay sonra dökülme hemen başlar 2 ay önce troitlerimde sorun çıktı ama ilaç tedavisine başlamamıza gerek yok dedi dr kanda yüksekti sadece sizin sayfanızı takip edeiyorum sürekli xpecia tablet kullandım ama sorun hala aynınne yapmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  troiddeki sorun saçınızı etkileyecek düzeyde olabilir.durumunuz biotin eksikliği düşündürüyor.günlük 10 mg biotin almanızı öneririm

Yorum Yap Soru Sor

kecoa