Tırnak Kırılması

Tırnak sağlığı için çok büyük önem arz eden biotin ile tırnak problemlerine nasıl çözüm olunacağını anlatan bir yazı ile tırnak problemlerini çözmenin basit ve pratik yolları yazımızdadır.

Tırnak

Tırnaklar sağlıklı bir organizmanın göstergesidir.Sağlıklı bir tırnak, pembe renklidir ,hafif bir bombeliği vardır, saydam görünümlüdür ve haftada 0,5-1 mm uzar.Dış etkilere dayanıklıdır ve istenirse uzatılabilir.

Tırnağın vazifeleri

İlkel insanda belki daha çok işe yarıyordu ama günümüz insanında cisimleri daha iyi kavramaya,parmaklarıı dış etkenlere karşı korumaya ve estetik olarak hoş görünmeye yarar.

Tırnak kırılmasının sebepleri


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Tırnak kırılmasında görülen en sık sebep vitamin eksikliğidir.Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin (B7 vitamini-H vitamini) eksikliğinde,demir eksikliği,kalsiyum,magnezyum ve çinko eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır.Bilimsel olarak en bilineni ise olan biotin eksikliğidir olmasıdır.Bunun dışında bir çok hastalıkta tırnak kırılması sorunu görülebilmektedir.Bu hastalıklar;hipotiroidi,hipertiroidi,kronik kalp-akciğer hastalıkları.tırnağa kadar  yayılan sedef hastalığı,tırnak mantarı,uzun süren sistemik enfeksiyon hastalıklar.

Beslenme nedenleriyle olan tırnak sorunları;

Proteinden yetersiz beslenmede keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılır.

Sürekli oje kullanımı tırnağın havasız kalmasına ,asetonda yıpratıcı etkisi nedeniyle tırnak kırılmasına neden olabilmektedir.

Tırnak kırılması tedavi

İlk önce kırılmanın sebebi araştırılır belirlenen bir sebep varsa düzeltilir.Kişinin diyetiyle aldığı protein azsa arttırması önerilir,guatr veya kalp hastalığı varsa tedavi edilir.Bütün bunların yanında alımı kolay ve ekonomik olan biotin tedavisi eklenir.Kırılmanın şiddetine göre tercihen 2 mg veya 5 mg lık tabletlerden günde bir tane alınması önerilir.Biotin kırılmaları azalttığı gibi tırnağın uzama hızınıda arttıran bir vitamindir.Etkinliği konusunda bilimsel veri olmasada tabletle tedaviye ek olarak biotinli tırnak kremleri kullanılabilir.

 

204 Responses to “Tırnak Kırılması”

 • kittty says:

  Hocam demir şemsiyeyi çekerken yanlışlıkla ayağıma çarptı. Tırnağımın yarıdan üstü deriden ayrıldı ama kalan tırnakla hala bağlantılı. Hemşire kalkan kısmı yerine yatırarak pansuman yaptı. Ne yapmam gerek tırnak kendi düşer mi ve tekrardan düzgün uzar mı
  Dr.Atilla Kaya
  ortopedist yada genel cerrahi uzmanına görünün gerekli tedaviyi onlar yapacaklardır

 • Güler says says:

  Merhaba hocam!Sol elimin orta parmağımın tırnanağı sürekli ortadan ikiye bölük bu sıkıntım ben kendimi bildim bileli var.çinko eksikliği dediler.eczaneden aldım fakat iyi gelmedi.ne yapabilirim.teşekkürler.iyi çalışmalar…
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa göstermelisin

 • Amet ÜNLÜ says:

  İyi günler. Hocam benim her iki ayak baş parmağımda uç kısmından kök kısmına doğru çizik şeklinde kırık var ama kırık olan yer derin değil yani etime ulaşmıyor. Küçüklüğümden beri var o çizgi şeklinde kırık hiç geçmedi. Tırnak uzadıkça kırık geçiyo ama sonradan kırık kök kısmına doğru ilerliyo ve hiç geçmiyor.
  Dr.Atilla Kaya
  tırnak yatağında sorun olabilir

 • alibahaerkal says:

  tırnağım dipten biraz ilerisinde kırılmılş ve biraz dein tırnağım çıkacakmıdır yoksa o öyle kalıcakmıdır bi sorumda diğer tırnağımın dip kısmı şıştı sarı bişi geliyo ilthap deil büyük ihtimale olsaydı ağrırdı diyolar sizce nedir tırnağım çıkacakmdırı
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa göstermenizi öneririm.destek olarak biotin tablet alabilirsiniz

 • Celalettin says:

  Merhaba, benim sağ el baş parmağımı 7-8 sene önce bir yere sıkıştırdım. Tırnağımda uzunlamasına bir kırık oluştu. Bu kırıklık bir çizgi halinde. Tırnak dibinde belli belirsiz. Tırnak ucuna doğru gittikçe gözle görülebiliyor.Tırnağın ucuna doğru belirginleşiyor. Tırnağım biraz uzayınca çatlıyor. Tırnak makası ile kesince düzeliyor. Fakat bu durum mütemadiyen tekrarlanıyor. Bunun bir çaresi varmı?
  Dr.Atilla Kaya
  tırnak yatağını düzeltmek gerekebilir

 • Merve says:

  Annemin ayak parmaginda mantar vardi sonra tirnak batmasi oldu. Tirnagini cektiler iltihabı temizleyip dikis attilar dikis attiklari yerden tirnak simdi uzamiyor yarisi yok ve tirnak uc kat kalinlasti ne yapmaliyiz ?
  Dr.Atilla Kaya
  ortopediste görünmeli

 • sers says:

  merhabalar. benim 2 ayak ba parmağıma yaklasık 15 yıl önce şişman bir çocuk basmıştı ve 2 sindede kırılma olmuştu. uç kısımdan tırnağımın yarısına kadar. tırnağımın ortasındakiet ile hala bağlantılı oldugu için tırnağım cıkmadı. birkaç ay sonra cilt doktoruna gittim ve bana sacma bir seklde mantar oldugunu soyledi. ama değildi sadece tırnağım kırılmıştı ve kat kat cıkmaya başlamıştı. bana nibulen dşye tırnak cilası verdi ama hiçbir işe yaramadı. ne yapabilirim düzelmeleri için. yada hangi bölüm doktoru bakar?
  Dr.Atilla Kaya
  ortopediste görünün

 • fatma deniz says:

  benim tırnaklarım küçüklüğümden beri uzar uzamaz kendiliğinden kırılıyor ve ben uzamasını istiyorum ne yapmalıyım ………………………..
  Dr.atilla Kaya
  biotin 5 mg kullanabilirsin

 • İrem says:

  İyi günler, uzun süre küçük ayakkabı giydiğimden ayak baş parmağım kökten çapraz ortaya kırıldı. Şimdi biraz uzadı fakat takılıyor napabilirim. Hala et kısmında
  Dr.Atilla Kaya
  ortopediste görünün

 • Zeynep N. says:

  İyi günler hocam. Benim ayak baş tırnağımda tırnak dibine yakın kırılma mı yoksa çatlama mı olduğunu anlayamadığım dokuldugunda hissedilecek bir çizik var cizigin üst kısmı çok hafif kahverengimsi şimdi sorum şu. Bu üst kısım kırılma ise ne olur çatlama ise ne olur?? (Yani cikarmi tirnak uzar mi doktora görünmeli miyim…)
  Dr Atilla Kaya
  görünsen iyi olur.renk farklılığından bahsediyorsun mantar enfeksiyonu olabilir

 • Elcin says:

  Merhaba ;
  Ben 1 yaşındayken elime ütü düştü ve cik ve yüzük parmağımın tırnakları kabarıp ikiye ayrıldı . zamanında krem ve diğer yollarla tedavi olmadığı için tırnağım herhangi yere takıldığında sürekli acıyor tırnağımın alt kısmı etime yapışık .Tırnağıma ne yaptırabilirim ?
  cevabınızı bekliyorum . Teşekkür Ederim .
  Dr Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 • Gülsüm gül says:

  Merhaba hocam benim tırnaklarım uzun zamandır kısa da olsa uzun da olsa her halukarda tirnagimin orta et kisimindan kırılıyor ve suan da baş parmak tirngm dipten Kırık ve cok acı veriyor sürekli bu dipten kırılma durumu oluyor ne yapmamı önerirsiniz çok teşekkürler iyi gunler…
  Dr Atilla Kaya
  biotin eksikliğine bağlı kırılma olur.kan değerlerinize baktırabilirsiniz.yada direkt HP 5mg biotin kullanabilirsiniz

 • Halide says:

  Merhaba hocam benim el tırnaklarim ince ve uzar uzamaz kırılmalar başlıyor. Biontin onereceksiniz sanırım peki bu biomtinin herhangi bir yan etkisi varımidır?
  Dr Atilla Kaya
  yok.2mg kullanabilirsiniz

 • Zeynep says:

  Hocam benim tırnaklarimda surekli kat kat ayrilip kırılıyo.Daha oncede sac dokulmesinden doktora gittim vitamin eksikligi deyip ilac yazdı bu biotini kullanmam gerekirmi kac mg lık onerirsiniz
  Dr atilla Kaya
  HP biotin 2 mg kullanabilirsiniz

 • elif akyol says:

  Merhaba
  Benim tirnaklarim 1aydir uzar uzamaz kiriliyor
  Kirilan yerlerden kesiyorum yine kiriliyo
  Bi de sadece ust tabakasi aciliyo tirnagiminyani sadece uatu aciliyo tirnagimin uzayan yeri inceliyo nasil gecirebilirim bio haricinde neler kullanabilirim
  Tesekkurler..
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerine baktırıp biotin kullanabilirsin

 • selda says:

  benim tırnaklarım hiç uzamıyor uzamadığı halde de kat kat ayrılıyor biotin fayda edermi karasızım yardımcı olursanız sevinirim
  Op Dr Atilla Kaya
  ayrılma biotin eksikliğine bağlıdır.kullanmalısın

 • Buket Ceren says:

  Hocam benim tırnağım tahtaya yanlışlıkla bastırma nedeniyle kırıldı orta demiyelimde biraz daha yukardan ama yinede etinin olduğu yere biraz temas etmiş tırnağım da oynama falan yok çok az kanama oldu ve kenarlar çatladı yani ortası pek değil birazcik aci vardi o da suan yok sislik yok dokununca acimiyo catlamadi tam olarak tırnağımin kırılan yerini kesmedim açıkçası çok huylaniyorum bayada uzundu tirnagim kesmeden uzar mı ?
  Op Dr Atilla Kaya
  kırılmaya devam etmezse uzar.ama hızlı uzaması için HP 2mg biotin kullanabilirsiniz

 • Dilan says:

  Merhaba hocam
  Tirnaklarm en fazla yarim santim uzayip bir hafta sonra sonra uzayan noktadan kiriliyor kac mglik biotin onerirsiniz surekli kirilma problemi yasiyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  kırılma sorunlarında 2mg yeterlidir

 • aysu karakaya says:

  hocam benim ayak tırnağım derisine bagli lldugu yerden kirildi sallanıyor dokunsam canım yanıyor annem keselim fln dedi ama bi yere carparsam kopabilir yada cok kanayabilir ama tamda ucu kırılmış halde napiyim hocam kesiyimmi dursunmu?
  Op.Dr Atilla Kaya
  tırnağın yatağının düzeltilmesi gerekebilir.ortopediste görün

 • Coolgirl says:

  Merhabaaa hocam,nassınız eyisiniz inşallah? Biz eyiyiz size bir sorum olacak tırnaklarımı uzatmak istiyorum ama kırılıyorlar (aman tanrım didim) canım benim anamda limon sür dedi tırnaklarıma faydasını görür müyüm???
  Hadi salıcakla kalın.
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsin

  • Coolgirl says:

   Hocam hocam ayıp oluyo ama silmişsiniz yorumumu bide cevapvermemişsiniz sizi çık çıklıyorumm
   Op Dr Atilla Kaya
   hayır silmemişim.daha dikkatli bakmalısın

 • Melis says:

  Hocam bn ayağımı çarptım baş parmağım yandan ortadan ikiye kırıldı ne yapmalıyım çok ağrıyor
  Op Dr Atilla Kaya
  ortopedi yada genel cerrahiye göstermelisin

 • Zeynep says:

  Merhaba hocam tırnağım neredeyse kökten tırnağın sadece bir tarafından kırıldı bende tırnağımı kesmeye korkuyorum kesmesem tırnak kırık kalsa yinede uzamaya devam edermi
  Op Dr Atilla Kaya
  tırnağınız uzar

 • Ayşe Toraman says:

  Doktor bey, Kızımın ayak tırnakları uzamıyor veya kırılıyor.Şu anda on yaşında .Bu yaşına kadar ayak tırnaklarını bir kaç kesebildim. Her iki baş parmağı tırnak yanlarında dolama oluyor, tırnak yana doğru büyüyor. Siz ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım?
  Op Dr Atilla Kaya
  öncelikle kan biotin düzeyine baktırın.çocuk doktoruna götürmelisiniz

  .

 • F.Kılınçkıran says:

  Hocam
  Çocukluğumda ayağıma düşen ağır bir nesne yüzünden ayak başparmağımın tırnağı kalktı ve düştü.Tırnak uzadıktan sonra tekrar tırnak kendiliğinden bir daha düştü. Fakat yeni gelen tırnak üstü yassı ve tek taraflı bozuk bir tırnak olarak uzuyor. Yıllardır böyle. Çektirsem düzelir mi?
  Op Dr atilla Kaya
  ortopedistle görüşün,tırnak yatağını düzeltebilirler

 • Selin says:

  Merhaba hocam, benim normalde tırnaklarım uzun olmasına rağmen hiç kırılmadı ama geçen geçenlerde bi darbe yüzünden ortadan çatla di ve çatlak büyüdü tırnak koptuğu zaman yenisi çıkar mı? çıkması için ne yapmalıyım?
  Op Dr atilla Kaya
  çıkar.herhangi birşey yapmanıza gerek yok

 • Gülşen says:

  Benim tırnaklarım çok hızlı uzamıyor ve catlayarak uzuyor. Ince ama katman katman kırıklı, soyuluyor. Kac mg onerirsiniz?
  Op Dr Atilla Kaya
  2 ay 5 mg kullanabilirsin

 • Ömer says:

  hocam özür dilerim sol ayak serçe parmağımın tırnağı kırıldı ama kopmadı ne yapmalıyıım?
  Op Dr Atilla Kaya
  ortopediste yada genel cerrahiye görünmelisn

 • serdar says:

  Benim sağ ayak baş parmağım morardı ve çatladı sert bir darbe sonucu buna ne iyi gelir acaba
  Op Dr Atilla Kaya
  tırnağınızın daha çabuk oluşmasını sağlar

 • Havva toklu says:

  Iyi aksamlar hocam benim sag orta parmagimin tirnagi hep kiriliuor bir turlu duzelmiyor surekli catlak heryere takiliyor ‘ve cok rahatsiz ediyor onerebileceginiz bi tedavi yöntemi veya ilaç varmı acaba
  Op.Dr.Atilla Kaya
  mantar enfeksiyonu olabilir.dermatologa görünün

 • Betül says:

  Merhaba hocam
  Benim ayak tırnaklarımda bir çatlama var ve tırnak uzamasına rağmen geçmiyor sürekli var. Biotin işe yarayabilir mi ya da önerebileceğiniz başka bir şey var mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  evet biotin kullanırsanız tırnak kaliteniz artar

 • Oğuz says:

  Merhaba hocam. Benim el tirnaklarim uzadiginda parmaklarimda ağrı sızı oluyor kestigimde de hemen agri gidiyor. Bunun bi sebebi var mı bi hastalığa sebep mi ya da normal bir durum mu?teşekkür ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  daha önce böyle birşeyle karşılaşmadım.dermatologla görüşebilirsin

 • nurşen says:

  benim tırnaklarım Çok kırılıyor her şey denedim ama bir türlü uzamıyor bunun için ne yapmalıyım
  Biotin mi kullanmalıyım..
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsin

 • cemosov says:

  Ayak tabanımda ciddi derecede kuruma ve soyulma var bundan çok rahatsızlık duyuyorum.Çözümü nedir hocam ve neden böyle?
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologa görünmelisin

 • kevser says:

  Ayrıca hocam internetten aldığımız bu biotin ilaçlarına da guvenebilirmiyiz
  Op Dr Atilla Kaya
  güvenilir firmalardan almalısınız

 • kevser says:

  Hocam iyi günler benim hem tırnak yeme rahatsizligim hemde tirnaklarimda çok aşırı derecede kırılma oluyor biraz uzasin inceliyor ve saclarim da çok dökülüyor acaba biotin tedavisine başlasam kaç mg la başlamalıyim şimdiden teşekkürler hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  HP 5 mg biotinle başlamanı öneririm.daha çabuk sonuç alırsın.2 ay sonra 2 mga düşebilirsin

 • Celal Karaca says:

  Sayın hocam, Biotin krem kullandım bunu size iletmeyi unuttum.
  Bunun dışında sizin tavsiye edeceğiniz bir ilaç veya yöntem vardır düşüncesiyle size geleceğim.
  Sadece siz Bakırköyde mi muayene ediyorsunuz. Nişantası veya beşektaş bu taraflarda kabul ediyormusunuz..
  Teşekkür ederim..

  Hatırlamanız için
  Daha önce yazdığım..

  Sayın hocam,
  Baş parmağım biryerinden içeriye doğru çatladı. ve çatlak bir türlü yenilenmiyor. Devamlı aynı çatlak tırnak uzamasına rağmen devam ediyor.. Üzerine band yapıştırırak dolaşmak durumunda kalıyorum. Zira her hangi bir yere dokununca açılıyor. Kalıcı oje ile kapattım. Benim istediğim normal bir tırnak oluşumu olması için ne yapabilirim. Muayene olmak için adres verirseniz sevinirim.. Teşekkürler.

 • Meltem says:

  Merhabalar hocam, benim tırnaklarım çok çobuk uzuyor ve uzadığı zaman uçlarında kırılmalar oluyor ve çok olmasada yumuşak bi yapısı var.
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin kullanabilirsin

 • Cem says:

  Iyi gunler… Benim ayak bas parmak tirnagi biraz uzundu mac yaparken farketmedim evde farkettim tirnagin yarisi kirilmis dusmek uzere herhangi bi agri yok duserse sorun olurmu kendiliginden uzayarak gecermi.. Yarisi yok olucak tirnagin jetan kopabilir sonradan agrirmi? Cok onemli ltfn yardim
  Op Dr Atilla Kaya
  tırnağının düzgün çıkması için cerraha görünmelisin

 • ikbal says:

  11 yaşında kızım var 2 parmak tırnağının diplerinde çatlama oluyor kremlerle iyileşir gibi olsada tekrar çatlıyor tırnaklari hafif dalgalı vitamin eksikliginden mi napmamızı gerekiyor teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  pediatristle görüşmelisiniz

 • yaprak says:

  Teyzemin akçigeri geçirdiği trafik kazası sonucu küçüldü tırnakları sürekli kırılıyor bu neden olabilrmi bu ürünü onada kulandırtsam olurmu cvp bekliyorum teşekkür ederim
  Op.Dr Atilla KAYA
  tırnak kırılması biotin eksikliğine bağlı olabilir.5 mg biotin kullanabilir

 • sultan says:

  merhaba tırnaklarım kırılıyor ve sürekli uçları etten yarılıyorve bu çok acı veriyor kalp sorunum vardı ameliyat oldum tırnaklarımın böyle olmasında kalp ameliyatımın etkisi var mı tırnaklarımın acısını geçirmek için ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım bunun doğru cevabını doktorunuz verebilir

 • sena says:

  Merhabalar hocam 2-3 ay önce tırnağım kendiliğinden kökünden kırıldı ve düştü tırnaklaşma aşamasına geliyor fakat bir türlü tırnak çıkmıyor tırnak etrafındaki etler sürekli kuruyup kopup kanıyor ellerimi yıkamakta dahi zorlanıyorum çok acı ve yanma hissi oluyor ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç ve tırnak kalitesini arttırmak için HP 10 mg biotin alabilirsin.bu arada sistemik bir hastalığın varmı araştırmalısın

 • Asli says:

  Merhaba hocam,
  Kucuk yastan beri tirnak yiyorum, tirnak koklerim yarim santim kadar geriledi. Eski haline gelir mi, nasil tirnak yemeyi birakabilirim ?
  Tesekkur ederim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak yemeyi bırakmanın en iyi yolu hipnoterapidir

 • seda says:

  merhaba.. el tırnağımın iki tanesinde köşeden sararma oldu ve zamanla elim ıslandıkça yumuşayıp kırıldı neden olabilir? alt tabakada hiçbirşey yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak amntarı olabilir.

 • Sarıkız says:

  Merhaba, benim sürekli ellerimde baş parmaklarım yanlardan kırılıyor. Kırılan tırnak bir daha kırılıyor, kesiyorum bu sefer çok çirkin bir görüntü oluyor. Oje kullanamıyorum. Tırnaklarımıda uzatamıyorum. Vitaminde kullanıyorum. Yardımcı olabilir misiniz ne yapabilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin 5 mg kullanmalısınız.hem elastikiyetini arttırır hemde kırılmasını önler

 • ibrahim says:

  merhabalar, el tırnaklarımın dip kısımlarında pirinç çapında beyaz soluk renkli lekeler oluştu ve ikisi soyuldu ve kabuk şeklinde kalktı ve devam ediyor, birinde tırnağım aşırı hassas durumda serum demiri ile ilgisi var mıdır? Yoksa ne olabilir ve ne yapmalıyım teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bir dermatologun görmesinde fayda var.muayene olmalısınız

 • Kaan says:

  Merhaba benim şuan kardeşimle evde futbol oynarken kardeşim yanlışlıkla sol ayağıma dik bir şekilde vurdu sol baş parmağımın tırnağı yarıdan kırıldı ve kanıyo yara bandıyla sardım şuan ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  doktora görünmelisin

 • smbl says:

  Ben tırnağımı bi kaza sonucu keserle kestim doktora gitmedim gitmem gerekir mi ? kendiliğinden düzelmez mi ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  doktora gitmenizi öneririm

 • ayşe says:

  oğlumun tırnakları çıkıyor doktor mantar dedi kökünden el parmağı kırılıyor kan değerleri gayet normal napmam lazım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  mantarı tedavi etmelisiniz

 • duygu says:

  Merhaba,

  Geçen yıl eşimin sağ elinin baş parmağında dipten çatlama oldu, mantar değil dediler başka hiçbir tırnakta olmadığı için. Bir teşhis koyamadılar. Birkaç ay naloc sürdü ve biotin takviyesi aldı, tırnak çatlağı devam etmeden uzadı ve düzeldi. Geçtiğimiz hafta yine aynı tırnakta, aynı yerde dipten çatlak oluşmaya başladı. Sorun biotin eksikliği midir yoksa başka bir hastalığın habercisi olabilir mi? Aynı yerde tekrarlaması normal mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak yapısında bir bozukluk olabilir.sistemik bir hastalık olup olmadığıda araştırılıabilir.biotin düzeyine bakılabilir

 • ------ says:

  Ayağıma dolap düştü tırnagim çıktı hala aciyo ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ortopediste göstermenizi öneririm

 • yasemin says:

  ayak baş parmak tırnaklarımda kenarlardan tırnaklarım kat kat soyuluyor ve dalgalanmalar var doktora gösterdim tırnağıma parmak aralarıma ve ayak altıma baktı mantar olmadığını söyledi yoğun bir krem verdi sadece. bu kremi sürekli kullanmama rağmen sorunum çözülmedi. bu durum rahatsız ediyor. sizden de bilgi almak istedim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliği olabilir.

 • nevin says:

  Merhaba benim el tirnaklarim uzuyor ama üstten kirilma olup kopuyor alt tabaka uzamaya devam ediyor surekli bi kac parmagimda oluyor sebeb nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologa görün.biotin kullanabilirsin

  • ahmet says:

   Elimin tirnak uclarim da kırılma var sebebi nedir ne yapmaliyim
   Op.Dr.Atilla KAYA
   biotin eksikliği olabilir.5 mg biotin kullanabilirsiniz

 • Fadıme says:

  Merhaba. Benım tırnaklarımın boyu çok kısa ve güçsüzler. Boyunu uzatmak için ve güçlendirmek için ne yapabılırım. Yardımcı olun lütfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanabilirsin

 • Senem says:

  Merhaba hocam, ben neredeyse 2 sene kadar tırnak yedim. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle eczaneden acı cila alarak kesmeyi başardım.Fakat şuan uzayan tırnakların oldukça ince şeffaf gibi. Nerdeyse tırnağımın altındaki eti görebilyorum. Ablamın veya annemin tırnaklarına dikkat ettiğimde bembeyaz uzuyor. Bu tırnak yememden bi kaynaklanıyor ? Bir kaç sitede limon ve zeytinyağı karışımından bahsediyorlar. İşe yarayacak şeyler mi bunlar ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi günler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  5 mg biotin kullanabilirsin

 • esra says:

  mrb hocam el basparmagimın tırnagı uzun suredir biraz uzadiginda hep ayni yerden dikey bi şekilde kırılıyor dipten kestim bikaç sefer en son uzadi kirilmadan ama sonuç yine hüsran tirnagin kırıldığı yer dibe doğru beyaz silik bir çizgi şeklinde uzanıyor, bunun için ne yapabilirim , ne hadar süre ne kullanmaliyim yardimci olursanız çoook sevinirim.Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en az 3 ay kullanmalısın

 • ali zeynep says:

  merhabalar benim 1 kaç yıldır tırnağım kırılıyo çok özeniyorum ama hiç uzatamıyorum bir çok yol denedim işe yaramıyor ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin alabilirsin

 • g_koray says:

  tırnaklarım sürekli dikey çatlıyo
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanabilirsiniz ve yağlarla tırnak bakımı yapabilirsiniz

 • Bora says:

  Merhaba hocam ben 15 yaşındayım sağ ve sol ayak başparmaklarımda morarma vardı 6 gün oldu bugün sağ başparmağımda çok ilginçtir box gtorbasını yerine koyarken hafif sürtünmeyle sağ başparmağımın tırnağı etten ayrıldı sanırım elleyince oynama oluyor tırnakta hatta etrafında hafif sıvı çıkıyor ve sararma meydana geldi ama acı yok arada bi sızlıyor ne yapmalıyım söylediğim gibi uzakdoğu sporlarıyla uğraşıyorum ve spor yapmayı seviyorum sizce ne yapmalıyım tırnağım nasıl düzelir kendiliģinden düşmesini mi beklemeliyim ve ne kadar sürer bu olay lütfen cevaplayın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnakta iltihap,mantar vb durum olabilir.doktora görünüp tedavi olmalısınız

 • Anonim says:

  Benim elimdeki tırnaklar durduk yere kırılıyor uc kısımlarından. Ve uçlarında katman katman kırılma cartlama oluyor. Vitamin ve kan degerlerim iyi ce depolarım dolu sizce ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliği vardır

 • nedeni enfeksiyonmu says:

  ayak baş parmağım ve orda barmagımdan tırnak üstünden tirnak cıkıyor hemen hemen tırnagıın hepsi bütünüyle ayrılıyor etinden el parmaklarımda aynı işaret barmaklarım baş parmaklarım sürekli kırılıyor ayaklarım şiş ellerinde çok şiş değil nedeni enfeksiyon olabir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mantar enfeksiyonu olabilir.vitamin eksikliğine bağlı olabilir.ne olursa olsun nedeni biotin almalısınız.bu arada dermatologla görüşün araştırılsın.tedavi nedene göre planlansın

 • sefaret says:

  merhaba hocam benim sorunum ayak tırnağım çarpma sonucu yerinden kalktı ama kopmadı pansuman yaptırdım çektirmelimiyim yoksa kendi düşermi şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendisi düşebilir.düzenli gelişim olmazsa o zaman düzelttirirsiniz

 • nehirs says:

  Merhaba hocam. Abiye ayakkabı yüzünden her iki ayak baş parmaklarımın tırnakları kökünden yani cilt altından kırıldılar galiba. Sağ tarafta ödem, iltihap görüntüsü enflamasyon görünüyo. Kırılmış olabileceğini düşünüyorum ama. Mobilizasyon sırasında ağrı artıyor elevasyonda kısmen rahatlıyorum. Ortopedi uzmanına gitmeyi düşünüyorum ama tırnak çekilmesi gerekiyor diyecek diye çok korkuyorum. Ne yapacağımı da bilmiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnağınızın kökü hasarlı değilse düzeltilmesi ve iyi bir şekilde çıkması için ortopediste gitmelisiniz

 • ali says:

  Hocam küçüklugumden beri tırnak yiyiyorum maalesef biraz abartip arka tarafını kopardim yeniden çıkması mümkün mü? Çok iğrenç bir şekilde görülüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hekime muayene olmalısın.hipnoterapi yaptırmalısın

 • Hasan says:

  Merhaba iyi günler hocam.
  Öncelikle sorulara ve sorunlara özenle cevap verip, zaman ayırdığınız için sizlere teşekkürü borç bilirim.
  Benim de bir sorum olacaktı hocam.
  Yaklaşık 2-3 ay önce ayakkabı vurması/sıkması sonucu sağ ve sol ayak baş parmaklarımdaki tırnağın yarısı morarmıştı.
  Şuanda sağ ayak tırnağımdaki morluğun &60ı gitti diyebilirim.
  Lakin şuan fark ettim ki sol ayak tırnağım ise moraran kısmın olduğu tırnak yerinde çıkmış. Yani tırnağın sol yarısı çıkmış sağ taraf ise normal biçimde.
  Ne yapabilirim ne önerirsiniz. Şuan bi acı, sızlama felan hissetmiyorum ama tırnağım komple yerinden çıkar mı yoksa normal faaliyetin de devam mı eder ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahi yada ortopediye görünün

 • Sedefcelebi says:

  1 ay önce ayagima dolap kapağının düşmesiyle baş parmağım ve tırnağım kırıldı ama tirnak düşmedi cok kanadi cektirmedimde. Açık yara iyilesmis midir? Denize girersem mikrop kapma olasılığı varmi? Ve tirnagim düşermi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cilt tamamen kapandıysa iyileşmiştir

 • bircan says:

  Hocam meraba bugun benim tirnagim kirildi ve normal kesilmis gibi duruyo arkadaslar doktara git ceker diyo ama ben korkuyorum napmaliyim sizce
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Çektirmeyin bırakın kendi düzelsin

 • serkan gitarist says:

  hocam müzik öğretmeniyim yıllardır tırnak kırılma problemı yasıyorum herseyı denedım fakat cozum bulmadım tırnagım soyularak kırılıyor güçlendırmek ıcın ne yapabılırım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde bir tane 10 mg B7 vitamin tableti alın 2-3 ayda düzelir

 • aras says:

  sevgili sağlık uzmanı 20 yıldır şeker hastasıyım buna bağlımı bilmiyorum ama 2 el baş parmaklarımda ayda bir tamamen deri soyuluyor cilt doktorlarına gitmeme rağmen bir şifa bulamadım
  2 gün önce havuza gittiğimde 2 saatlik havuzdan sonra baş parmaklarım belirli soyulan bölgelerin ölü deri görüntüsünde beyaz bir görünüm oluştu daha sonra normale döndü bilgilerinize selamlar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şeker hastalığında biotin emilimi bozuluyor.hem şeker metabolizmanızın düzenlemesine katkı,hemde tırnak ve cilt sorunlarınızın önlenmesi için günlük 10 mg biotin başlayabilirsiniz

 • Rabia says:

  merhaba benim tırnaklarımda etten ayrılma sorunu var yani tırnak yanlardan etten ayrı çıkıyor sürekli açılma var ete yapışık değil neden oluyor ayrıca ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vitamin eksikliğine bağlı olabilir.araştırın

 • burak says:

  Bu arada tirnagimin dikeylemesine yarisi alındı diger yarisi ise futbolda kirildi arada agrida yapiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyatı yapan doktorunuza kontrole gidin

 • ahmet says:

  Hocam merhabalar benim kızım 4 yaşında tırnakları kırılıyor bazıları kökten düşüyor sebebi ne olabilir kendiliginden kırılıp kökten çıkıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliğine bağlı olabilir.doktora götürün

 • hakan says:

  Merhaba , Benin sol elimde soldan ikinci parmağımın sol üst Köse’si Kırıldı arkadaşlar tırnağı çekerler diyorlar ama ben korkuyorum ilaç ile tedavisi varmıdir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz .uzar

 • YAVUZ SEÇKİN says:

  Merhaba Hocam benim sorunum ayak tırnaklarımda tırnak çıkma hareketine paralel olarak dik dik çatlaklıklar oluşması. El tırnaklarıma böyle bir sorun yok. Kırlıma vs hem el hem ayak tırnaklarımda yok. Sadece ayak tırnaklarında şerit şerit çatlaklıklar mevcut. Ne yapmamı önerirsiniz. Saygılarımla.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatoloğa görünün

 • Selin says:

  Hocam merhaba eşimin sağ elini çarpması sonucunda orta tırnağı kalktı kanama ve morardı oldu eşimi uyardığım halde kendisi tırnağı kökünden çekti ve çok acısı var ne yapmamız Lazım şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahi yada ortopediye görünün

 • Deniz says:

  İyi günler, eşyaya çarpma sonucu ayak tırnağımın bir kısmı kırıldı, koparmadım; sadece üstten bir köşesinden kırıldı kökü filan yerinde yani ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cerrahi yada ortopediye giderek tırnağınızın düzgün çıkması için düzelttirin

 • melihcan says:

  benim tırnağım kırıldı ama koparmadım peçeteye sardım öle duruyorum napmalıyım hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bir şey yapmaya gerek yok kökten gelir ve düzelir

 • ÖZGE says:

  iyi günler. çok sıkı besleniyorum ve her türlü gıdayı alıyorum. muayene eden doktor n-balsam adındaki ilacı verdi 1 ay sadece o ilacı kullandım hiç oje sürmeden,tırnaklarım iyileşti fakat 3 ay sonra tekrar tekrar ciddi kırılmalar soyulmalar başladı elimi kullandırmayacak kadar tırnaklarımda ciddi boyutta soyulmalar oluyor. biotin kullanmamı öneriyor musunuz? eczaneden satın almak istersem ne almam gerekir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg HP biotin alın, daha düşük mg satmaya çalışırsa almayın

 • Özlem says:

  Sayin Atilla Kaya herkese tek tek cevap yazmışsınız çok hoşuma gitti mesleğini severek yapmak bu olsa gerek teşekkür etmek için mesaj attım.Kolay gelsin 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Teşekkür ederim
  pembe dizi izlerken işe yarar bişey yapıyorum 🙂

 • murat says:

  Tirnagimin ortası ezildi ve yok oldu içten tirnagim kanadı şuanda ortasında boşluk var ne yapmam gerek duzelirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hiç bir şey yapmanıza gerek yok daha doğrusu yapılabilecek bir şey yok

 • akteroz says:

  Ayak tirnagim kapı çarpması sonucu yerinden kalkarak tamamıkoptu ne yapmam lazim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak yatağını değerlendirmesi için doktora görünün

 • dilara says:

  Merhabalar hocam benim her iki serce ayak tirnaklarimin kenarlari kirilmis yaklasik bir senedie.cikinca hep ayrik cikiyor bir yere degince cok aciyor o ayrik olan yer.koktende cektm duzelmedi.ne yapabilirm acaba?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ortopediste gidin tırnak yatağınızı düzelttirin

 • ÖZGE yılmaz says:

  Merhaba. İki ayak baş parmağımın tırnakları surekli olarak ayni yersen kiriliyo. İkisi de dış kısma bakan taraftan yani birbirlerine dogru enlemesine birebir ayni yerden kırık. Uzuyo duzelir diyorum yine ayni noktadan ayni şekilde kiriliyo.ne yapabilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  5 mg biotin kullanabilirsiniz

 • Kübraa says:

  Merhaba,
  Sağ elimde iki tırnağım ve sol elimdeki iki tırnağımla birlikte 4 tırnağımı 2 yıldır toparlayamıyorum.Hep kırılıyor uzamıyor uzasa da orantısız uzuyor bir kısmı uzuyor diğer kısmı kısa kalıyor.Diğer tırnaklarım da sorun yok gayet güzel törpülediğim şekilde çıkıyor.Nedeni nedir vitaminsiz olsam diğer tırnaklarımda çıkmazdı dimi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun 4 tırnağınızda ise onlarda bir bozukluk olabilir.dermatolojiye gösterin

 • cancazgiller says:

  tırnaklarımın alt kısmı kırılıyor çok çirkin gözüküyor lütfen acilen yardımmmmmm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanabilirsiniz.dermatologa göstermenizi öneririm

 • büsra says:

  el tırnaklarım hemen kırılıyor ve üstü söylüyor saçlarımda uzamiyor ama tirnaklarim kırılmasına rağmen hemen uzuyor bunun nedeni demir eksikliğimi neyden kaynaklanıyor..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliği olabilir.ama kan değerlerinizede baktırmanızı öneririm.hem saç hem tırnak sorununuz olduğu için günlük 10 mg biotin almanızı öneririm

 • sevcan says:

  hocam merhaba benim tırnaklarım çok çabuk kırılıyor ve uzamıyor şu an biotin kullanıyorum ne kadar sürede etkisi gösterir? hocam bi de benim tırnaklarımda hiç bombe yok tamamen düz nasıl bombelı yapabilirim yada yaptırmamın bi caresi var mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak tipi yapısal genetik bir durumdur.3 ayda istenen düzeye ulaşması gerekir.

 • sena says:

  ben guatr hastasıyım ve gunluk 50 mg ilac kullanırken tırnaklarım sağlıklıydı fakat doktorum ılacımı 100 mg yapınca tırnaklarım resmen katman halinde soyulmaya başladı hiç uzatamıyorum hemen kırılıyor bunun için ne yapmam gerekiyor ? teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günlük 5 mg biotin almanızı öneririm

 • Acelya says:

  Merhabalar.. Benim el tirnaklari içeren besinleri araştır ve onları tüketm cok cabuk kiriliyor ve cok zor uzuyor.Ayni sekilde ayak tirnaklarimda ince ve ustelik ayak bas parmagimdaki tirnaklarim yanlarindan kiriliyor.Ve el ve ayak tirnaklarimin ustten soyulmalari soz konusu.Yukarida yazilanlari okudum ve ben demir anemisiyim ama ilac kullanmak istemiyorum baska bir cozum yontemi var midir ? Tesekkurler,iyi calismalar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle anemimini tedavi etmelisin.o zaman biotin içeren besinleri araştır ve tüket

 • kadir günbay says:

  Yaklaşık onbeş ay önce sol el yüksük parmağıma aldığım bir darbe sonucu parmak ucunda kırık oluştu.Tırnağı o zaman çekemediler şu anda yatağı bozuk şekilsiz tırnak çıkıyor pisikolojik olarak sinir bozucu bir durumdayım ne önerirsiniz şimdiden cevabınız için teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye giderseniz tırnak yatağınızı düzeltebilirler

 • deniz says:

  Evde bir isle ugrasirken tirnagima bol miktarda japon yapistiricisi dokuldu tam hatirlamiyorum ama en guclusu ilk basta tirnagim yanmaya basladi hemen suya tuttum gecmedi suan tirnagim parmagimla bitisik arkadasim bicakla keselim ayiralim diyor ama korkuyorum asetonla ovdum ama hicbir ise yaramadi ne yapmaliyim lutfen yardim edin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastaneye gidin,uygun çözücülerle sorunu çözerler

 • bora says:

  Hocam ayak küçük parmağımdaki tırnak futbol oynarken büyük bi kısmı kırıldı ne yapmam gerekir ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnağınızın düzgün geleblmesi için ortopediye yada genel cerrahiye gidip düzelttirin

 • umut says:

  Hocam top oynarken ayakkabi ayagımı sıkıyordu iki ayagimdaki tirnaklarim simsiyah olmus tu simdi kendi kendine cikiyor. Oburu de dustu dusecek cok kucik bir yerden tutuyor altindan da yeni tirnak geliyor aci yapiyor kendiliginden duser mi ve alttan gelen tirnak ete batmadan cikar mi doktora gitmemi onerir misiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doktora git yatağı düzeltilsin

 • BerkanSabır says:

  hocam her iki ayak baş parmaklarımın oratadan yarısı kırıldı ama kalkmadı kırık şeklde duruyor ne yapmam lazım bir kısmı hayla sağlam ama.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahi yada ortopediye göstermelisin biotin kullanabilirsin

 • Muhsin Bostancı says:

  baş parmak tırnağım hafiften kalktı çok ağrı var ne yapmam gerekir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahi veya ortopediye muayene olmanızı öneririm

 • Ebruuu says:

  Hocam Merhabalar,
  Benim 6 7 senedir ayak tırnaklarım sürekli kökten kırılıyor bir türlü düzelmedi medobiotin kullandım ama bir faydası olmadı acaba bunun için bir tavsiyeniz var mıdır? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologla görüşün araştırılsın başka bir sistemik hastalığın bulgusu olabilir

 • Mehmet Rabin says:

  Hocam futbol oynarken ayağıma arkadaşım bastı
  daha sonra tırnağımı keserken bi baktım tırnak makası
  dibine kadar gidiyor ve bende dibine kadar kestim
  ne olcak şimdi + tırnağın kalktığı alt deri kiri kendi
  temizlenirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnağınızın düzgün çıkması için yatağının düzeltilmesi gerekebilir.genel cerrahiye gitmenizi öneririm

 • HALİL says:

  Hocam mrb. Dun esya tasırken sol ayak baş tırnagmın ön tarafndan darbe alarak yarısından fazlası kalktı doktora gitmedim, hemen kanı silerek gazlı bezle sardım. Siz ne yapmamı önerirsiniz. Doktora gidip cekilmesinden korkuyorum. Bıraksam tırnak kendı kendine düşermi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düşer

 • özge birol says:

  hocam merhaba,
  benim tırnaklarım çok ince uzamasında bir sıkıntı yok anca uzadıkça uçlarındaki ust kısım pul pul soyuluyor ve ince bir tabaka kalıyor. ne yapmam gerekiyor Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanabilirsin

 • derya says:

  Merhaba benım sorum son 2 aydır tırnaklarımda uzamadan kırılmalar oluştu. Sureklı kırılıyor. Ve vücudum da bı takım sorunlar oluşmaya basladı. Agız kokusu. Sag sırt bölgemde yanma gıbı arılar oluyo zman zaman. bana bı yol gosterırmısınız
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnaklarınızdaki sorun için biotin kullanabilirsiniz.ama tırnak kırılması vücutta bazı şeylerin yolunda gitmediğinin bulgusudur doktora görünmenizi öneiririm

 • çagla says:

  Onceden tırnak yiyordum fakat simdi tırnak uzuyor fakat hemen kıriliyor ne yapmam gerek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanmalısın.tırnakların dayanıklılığını ve esnekliğini arttırır

 • osman says:

  Futbol oynarken kirildi ama kopmadi ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kırılan nedir???

 • Ayşegüli says:

  Son 1 yıldır el tırnaklarımda boyuna dalgalanmalar olmaya başladı.tırnagımın yarısından itibarende boyuna çatlaklar çizgi halinde mevcut, özellikle başparmaklarımda..tırnaklarımda mat görünümde..tırnaklarım kendimi bildim bileli hızlı uzar ve hep çok güçlü oldukça sert.. Uzadıkça çizgileniyor yarısından itibaren çatlak çizgiler oluyor sebebi ne olabilir ve ne yapabilirim bu durum için? Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mantar veya başka bir sistemik hastalığın bulgusu olabilir.bir dermatologla görüşmeni öneririm.tırnak kaliteni arttırmak için biotin kullanabilirsin

 • semanur says:

  oğlum 9yaşında önce baş parmağı daha sonra diğer tüm tırnakları dipten kırılarak yeni tırnak gelmeye başladı acaba nedeni ne ve önerirsiniz çocuk cerrahınamı götürmem gerekiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  9 yaşında olduğu için öncelikle çocuk hastalıkları uzmanına götürmelisiniz ve sistemik olarak değerlendirilsin ve neden tespit edilsin

  • semanur says:

   hocam aynen sizin dediğiniz gibi çocuk doktoruna götürdüm demir ve çinko eksikliğinden olabilir diye tahlil istedi sonuçta anotmal gözüken ferittin 12.0 mpv ise 7.40 çıktı tırnak sorununu buna bağlayıp kan ve çinko destekli vitamin ilacına başladık ama etraftan tırnak mantarı denildi onun içinde cildiye bölümüne götürdm oda anemiye bağladı inşallah en kısa zamanda düzelir bi anne olarak içimde bir tedirginlik var cvbınız için çok tşkler

 • derya says:

  Merhaba,
  kendimi bildigimden beri el tırnaklarımın üstü hep pütürlü. Tırnaklarım sert. Ama uzadıkça tırnak uçları sertliğini kaybediyor, cabuk kırılmalar olabiliyor, tırnağımın üstü soyulabiliyor.
  1 )Özellikle tırnağımın pütürlü oluşu hangi sebepten kaynaklanmaktadır ?
  2) Soyulma ve kırılmalar için ne yapmalıyım ?
  İlgi ve bilgilendirmenize şimdiden teşekkur ederim 😉
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kan tahlili yaptırmalısın.vitamin eksikliklerine bağlı olabilir.biotin 5 mg kullanabilirsin

 • toprak says:

  Tırnaklarım çok çabuk kırılıyor özellikle tırnağın köküne yakın bölgeler kırılıyor nasıl önleyebilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 mg biotin kullanabilirsin

 • ayferk says:

  merhabalar dün tırnagım dikine olarak kırıldı ve bir yarısı yere düştü bir yarısı yerinde.su an pansuman yapıldı.
  sorum yeniden çıkacak tırnak eski haline dönmez mi. kalan tırnak hep kalın mı görünecek? teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir genel cerraha göstermeni öneririm

 • ruhi says:

  hocam iş yaparken anaktarı parmagıma sıkıştırdım ve daha sonra tırnagım kırıldı ve her uzadıkca kırık cıkıyor kökünden kırık tarafı etin icine dogru gidiyor ve orayı yontarak engel oluyorum uzadıkca acıma yapıyor kırık tarafı nasıl yapmam lazım hocam bunun icin bana bir yardımcı olabilirmisiniz nasıl yamam lazım hersey icin teşekürler..?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir genel cerraha gösterin.tırnak yatağı düzeltilebilir belki ve biotin kullanın

 • Gül deniz says:

  Hocam benim tırnaklarım sürekli incelik kırıyor uzadı hemen ortalardan çıkıyo napmam lazım şimdide tşkr ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanabilirsin

 • dnzhmz says:

  Merhabalar doktor bey . Benim el tırnaklarım sürekli kenarları kırılıyor. Parmak etlerim çıkıyor ve kopuyor.Bide tirnaklarimin üstünde beyaz lekeler çıkıyor ne yapmam gerekiyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin 2 mg kullanabilirsin

 • Mahdur says:

  Hocam benim ayagimdaki tirnak kirildi Ama kopmadi yani tirnagim ortadan ikiye kirildi bir kismi tutuyor birkismida bosta. Tirnagin uç kisimlari ölmüş gibi ama tırnağım uzamaya devam ediyormu bilmiyorum sizce ne yapmalıyım??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doktora göster. tırnağın daha hızlı gelişmesi için biotin alabilirsin

 • Emre says:

  Hocam benim tırnagımın yarısından biraz daha azı kırıldı anneme sordum 1 haftaya gecer dedi biotin önerirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet biotin alırsan daha hızlı düzelir.ama 1 haftada iyileşmez

 • orhan says:

  İyi aksamlar;
  Benim sol ayak bas parmagimda sislik morarma ve akinti var tirnagimin koseleri disarda yani bi batma soz konusu degil doktora gittim kesilecek dedi orasi meslegim geregi o sekilde tedani olamadim ama sanirim tirnak kokten batti ve kirildi ne yapmaliyim acil yardim edin bana
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kesmek dışında tedaviler de var iyi araştırın

 • Alper says:

  Hocam iyi günler, benim el tırnaklarım çok ince ve tırnak köklerimin etlerle birleştiği yerde et çoğalımı, soyulma ve çatlama oluşuyor ve bu çok acı veriyor. Bunun dışında ayak tırnaklarımda çok ince ve Tırnak mantarı mevcut. Bunun için ne yapabilirim? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  manür yaptırmak iyi gelebilir

 • yağmur says:

  Tirnaklarim cok cabuk uzuyo ama en ufak bi darbede kırılıyor ve ustlerden catliyo. Ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  B7 vitamin tableti kullanabilirsiniz.

 • 12531542 says:

  Merhaba hocam benim ayak tırnağım en ucundan kırıldi düzlemesi icin ne yapmaliyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uzayarak düzelmesini beklemek lazım

 • Ceni Şapcı says:

  Merhaba Hocam ,
  Benim bir elimin bas parmagı bir seneden beri Vertikal olarak yarılmış
  durumda 1/2 santim boyunda. Ben Trosyd ve Nibulen 80mg solusyon kullaniyorum ancak cozum bulamadim.Oje surmeyince bir tarafı kalkıyor
  ve takılıyor. Ne onerirsiniz.
  Pesinen tesekkurler ıyi seneler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandıklarınız mantar ilacı ama sizin anlattığınız yaralanma sonucu tırnak yatağının bozulduğunu düşünürüyor eğer öyleyse yapacak bir şey yok

 • gül says:

  mrb hocam benim tırnaklarım cabuk uzuyo ama en ufak bişeyde kırılıyo ne yapabilirim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak kalitesini artıamk için B7 vitamini kullanabilirsiniz

 • adnan says:

  slm benim sorunum sol elimin baş parmağı iki yıldan beri bir çatlaklık var bir türlü gitmiyor tırnak uzuyor ama kırık yer kapanmıyorne kadar sardımsa boş agrı yok ama bazen takılyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım yapılabilecek bir şey yok

 • Ecrin says:

  Merhaba hocam benim tirnaklarim kirilio ustteki tabaka soyuluo cok gucsuz ne yapabilirm 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık B7 vitamin tabletlerinden alın 2-3 ayda düzelir, uzun süreceği için 100 tabletlik alın

 • hakan-hassas says:

  Selam benim sorunum tirnaklarım kolay uzamıyor + çobuk kırılıyor bana nasıl yardım cı olur sunuz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliğinden olabilir 10 mg lık biotin tabletellerinden günde bir tane alabilirsiniz.

 • fidan says:

  merhaba benim tirnaklarim kolay kirilmiyor ama birdenbire once catlayip daha sonrada yarisi kirildi ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir defa kırılma için birşey yapmaya gerek yok bence

 • Emre Aksoy says:

  Tırnagım darbeden dolayi kirildi. Ve tirnaksiz yapamiyorum.Cok acil uzatmam lazım konserlere cıkıyorum ne onerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg biotin tabletlerden günde bir tane alabilirsiniz ama çok beklentiniz olmasın 2 ayı bulabilir

 • zeynepp:) says:

  hocam benim tirnaklarim bir yildan beri kiriliyor.saclarimda
  dokuluyor.:(bu ilaci alirken doktora danismalimiyim? 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bilinen bir yan etkisi olmadığı için gerek yok kendini alıp başlayabilirsiniz.

 • nigar says:

  merhabalar … Benim tirnaklarim kiriliyor,ayak tirnaklarimi makasla keserken kendisi kopuyor . El tirnaklrimda cok cansiz .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliğinden olabilir
  10 mg lık tabletlerden günde bir tane alın düzelir 3-6 ay devam etmelisiniz bu sebeple 100 tablet içeren ilaçları tercih edebilirsiniz.

 • tugba says:

  Hocam benim 3.5 yasinda kizim var el ve ayak tirnaklari kiriliyor bu aralarda hep el turnaklari yaridan kopuyo nedeni ne acaba? Cevaplarsaniz sevinirim
  Simdiden teskurler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin yada biotidinaz eksikliği olabilir tahlil yaptırmalısınız

 • Ceylan ceylan24 says:

  Merhaba;
  Benim el tırnaklarım uzuyo ama uzadığı yerden kırılıyo şeffaf gibi soyuluyor ince tırnak kalıyor. Ayak tırnaklarım ise hiç uzamaz ufalanır gibi cıkıyor. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim hocam.
  Ceylan TAŞTAN
  İyi Çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günlük 1 tane 10 mg lık biotin alın 3-6 ayda düzelir

  • Ceylan ceylan24 says:

   Yardımınız için teşekkür ederim hocam. Saç dökülmesine ve uzamasınada yardımcı sanırım.

 • mine says:

  2.5 yasinda oglum var tirnaklari kiriliyor neden olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotidinaz eksikliği olabilir tahlil yaptırmalısınız

 • sevgi says:

  iyi akşamlar benim ilk önce orta parmağımdaki tırnağım dipten kırılmış ilk önce içi kabarık gibiydi sonra yan tarafa doğru kırıldığını gördüm şuan tırnağım takılsa ayrılcak ama fark ettimki öbür elimde işaret parmağımda başladı nedendir?yedi ay önce doğum yaptım çok stresli dönemler geçiriyorum stresten veya demir eksikliğinden olabilirmi çok ağrıyor..bi yere çarpmadım veya darbe almadı tırnağım…şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  demir eksikliğinde tırnak sorunu yaşanmaz biotin eksikliği yada mantar olabilir

 • selma çaylak says:

  hocam merhaba ben 2 sene önce iki ayak baş parmğımıda çarptım.şimdi dibinden ayrılarak büyüyor o çıkınca yine kırılıyor bi kaç kez tırnağım tortulu büyüdüğü için uğraştım. böyle büyümesinin ve sürekli kırıllmasının nedeni nedir batma var diiye çekerler diye korkuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak yatağının yapısı bozulduğunda böye olur

 • Tugay Günaydın says:

  Doktor Bey İyi Günler Kolay Gelsın Benim Sağ Baş Parmagımın Tırnağı Çocukluğumdan Beri Ortadan 2 ye Ayrılmış Bi Durumda ve 2 ayrılan Kısmın Sag Tarafı Kopmasına Ragmen Tırnagım Hiç Dûzelmedi Ve Halen 2 ye Ayrılmış Vaziyette Orta Kısımda Kalın Tırnak Şeridi Olmuş Ben Tırnagımı Çeksem Tırnagım Bütün Halinde Çıkarmı Tırnak Çekmenin Zararı Varmıdır Tavsiyelerde Bulunurmusunuz Kolay Gelsin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çeksenizde aynı şekilde çıkar
  ortopedi uzmanıyla görüşün

 • buse says:

  Hocam Merhaba . benim de tirnaklarim çok ince. ve cok kolay kırılıyor uzatamiyorum. Ayrıca ayak baş parmagimda ki tırnaklarin tam ortasi kırık ne hikmetse ikisi de ne yapmaliyim ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak kırılmasında biotin eksikliği akla gelir günlük 10 mg alın 2-3 ayda düzelir

 • sezer says:

  Hocam 21yasinda hipotiroidi hastasıyım saç dökülmesi ve tırnak zayıflığı var ıki ayağıminda baş parmağının tırnakları kucuk darbeler sonucu kırıldı ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  guatr tedavinizi olurken biotin de alın

 • tekin soysal says:

  6 yaşlarındayken parmağımın kapının arasında kalması nedeniyle tırnağım ikiye ayrıldı ince iki katmanlı oldu.diğer tırnakarım gibi bir bütün olması için hangi yolu izlemeliyim.. TŞK
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ortopediyle görüşebilirsiniz ama yapacak bir şey yok sanırım

 • kevser says:

  sağ elimin baş parmağının ucu kırılıyor ne yapmam gerek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir süre kısa kesin düzelir

 • necla says:

  Ayak tirnaklarimdan ikisindede ayri ayri bas parmagimin tirnaklari sagda sola dogru kopmus ojeler vardı ve cikardigimda gordum.Eski tirnagim sararmis bicimde ama kirik bölümden asagisi pembe gibi.Napmaliyim yardimci olunn 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir şey yapmaya gerek yok uzadıkça düzelir

 • nur-gül says:

  benim tırnaklarım kırılıyor ve çok soyuluyor. ayrıca saçlarım da çok kırılıp dökülüyor ve uzaması hayli bir zaman alıyor. acaba biotin kullansam bu biotinin mg’ları yan etki yapar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinin bilinen yan etkisi yok

 • Deniz says:

  Benim el ve ayak tirnaklarim surekli kokunden kiriliyor ne yapmam gerekiyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık biotin tabletlerinden günde bir tane alın

 • furkan says:

  Selamin aleykum hocam size bir sorum olacak.simdiden teşekkür ederim. Benim sag ayagimin bas parginda soldan saga dogru yani ortaya dogru kirildi yani ikiye bolundu agriyor ve bu kirik nasil geri cikar ve tirnak batmasi olusur mu ? Yardimci olabilirmisiniz.?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle batmadan kendi çıkar

 • vicdansız says:

  hocam saçlarım röfleden son 1 yıldır yanmaya başladı.. sağlıklı saçımda yanıyor saçım artık röfle kabul etmiyor.. röfleye ara verdim ama bu arada daha sağlıklı olması için bişey kullanmam gerekir mi? teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanın

 • Antep says:

  Saç dökülmesine de iyi geliormu hocam tırnaklarımda kırılıyorda
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin saçı hızlı uzatır kalite artışı sağlar ama dökülmeyi durdurmaz

 • seçil says:

  benim tırnaklarım kendimi bildim bileli uzamıyorisoyuluyor katmanlara ayrılıyor ve çok ince kağıt gibi..tırnaklarımı kırılmadan hızlı uzatmak istiyorum bana hanigi marka kaç mg lık paket ve günde kaç tane içmem gerektiğini yazarmısınız hocam..birde ne kadar zaman kullanmam gerekiyor..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  markanın önemi yok 10 mg lıklardan alın uzun süre kullanacağınız için 100 tblet içerenlerden alın

  • seçil says:

   teşekkür ederim hocam 100 adetlik olanlardan alacağım.bir de hocam 100 adetlik 1 kutu tüketmem yeterli olacak mı yoksa bitince tekrar almam gerekiyor mu? günde 1 adet mi yutmalıyım?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   günde bir tane alın 2.kutuyu haftada 2-3 tane alarak bitirin

 • yekta bayrakdar says:

  Merhaba hocam bnm ayak başparmaklarımın ikiside kenardan ortaya kadar kırıldı ikisininde altından tırnak geliyor tırnak kendini attıktan sonra bir kez daha böyle bir durumla karşılaşırmıyım acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır tekrar olması beklenmez

 • Barış says:

  Hocam benimde sağ elimde orta parmağım yandan kırıldı.Biotin onerilir mi daha 12 yasındayım. ? yardım edersen sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kırıkta biotin önerilmez

  • Barış says:

   hocam yani benim sağ elimde orta parmağımda tırnağım yandan hafif çıktı ama çıktı sayılmaz annem dedi büyüye büyüye o tırnak ordan çıkacak vitaminsizlikten dedi biotin önerilirmi bunun için ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   tırnak sorunlarında biotin verilir

   • Barış says:

    Hocam Birde Biotin eczanelerde bulunur mu ?
    Op.Dr.Atilla KAYA
    evet bulunur ama hangi marka alacağınızı siz belirleyin yoksa eczacı karı en yüksek olanı satar.100 tabletliklerden tercih edin çünkü 3 aydan daha az kullanmanız anlam ifade etmez

 • murat says:

  Hocam benim ayak baş parmağım soldan sağa doğru ortaya kadar önce sarardı daha sonrada cansızlaşarak kalktı. Bende tırnağım her yere takıldığı için ortaya kadar olan cansız kısmı kestim. Şimdi o tırnak olmayan yerdeki et dokusu şişti ve tırnak uzandığından sanırım ağrı yapıyor. Bununla ilgili ne yapılabilir? tırnak çıkana kadar bu acıyı çekecek miyim yoksa bir ilaç tedavisi var mı? teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  batma olabilir muayene olmalısınız

 • hasan bağlama says:

  mrh benım tırnaklarım yanlardan cok kırılıyor halk tabırıyle şeytan tırmagı denılen bölgeler sebebı ne olabılır bılgınıze
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliği akla gelir

 • Zeynel says:

  Hocam kardeşimin futbol ayakkabisindan dolayı tırnağı morardı ve sağ baş parmak tırnağının içi açıldı.Ne önerirsiniz ve morluklar nasıl geçer.Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden ilerleyerek düzelir

 • gülşen says:

  Merhaba hocam benım orta parmamağımın tırnagında uzun zamandır bi sorun var tırnagın tam ortasından yukarı cizik şeklinde bi kabartı var ve tırnağım uzayınca tam ordan ıkıye ayrılıyor bunun geçmesi iin kullanabileceğim bi ilaç varmı sadece tek tırnağımda var ve geçmiyor iyi günler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım ilaçla düzelmez

  • Necla says:

   Hocam, aynı sorun bende de var. Tırnağımın üzerinde bir çizgi var ve tırnak uzamaya başlayınca, ne kadar dikkat edersem edeyim, belli bir süre sonra kırılıyor. Kırılınca da çizginin uzunlamasına kırıldığı için, tırnak altındaki eti de etkiliyor ve acıyor. Tırnağımı sürekli dipten kesmek zorunda kalıyorum. Bunun sebebi ne olabilir ve de bir çaresi var mı? Teşekkürler!

   Op.Dr.Atilla KAYA

   travmadan olabilir travma yoksa biotin eksikliği olabilir

 • nergis says:

  Hocam benim tirnak mantarina karsi ne onere bilirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak mantarı ilaçları var onları kullanmalısınız

 • songül says:

  hocam benim ayak tırnaklarım sürekli kısa olsun uzun olsun dipten ve ustten kırılıyorlar napmalıyım?????????
  Op.Dr.Atilla KAYA
  travma yoksa biotin eksikliği olabilir

 • silo says:

  iyi günler hocam benim el tırnaklarım da kırılmalar oluyor yalnız bu sadece yazın oluyor tırnak altı derim boşalıyor ve alt kısımda sararmalar da oluyor bunun nedeni nedir daha önce cildiyey de gittim ve bir çözüme ulaşamadım dediğm gibi sadece yazın oluyor özllikle güneşe çıkınca daha da çoğalıyor yardımcı olusanız sevinirim tşklr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sebebi bulmak için muayene olabilirsiniz ancak uğraşmak istemiyorsanız günde bir tablet 10 mg lık B7 vitamin tableti alabilirsiniz.

 • emre says:

  merhaba benım ayak tırnagım işaret olan 2 ayakdada kırıldı napacam ben yardım edin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  travmaya bağlıysa kendiliğinden düzelir

 • sebeb says:

  Mrb benim el tirnaklarim 1 aydan fazla suredir kabul gibi kat kat kiriliyor zerre uzatma imkani bulamiyorum hafiften uzasa yara kabugu gibi soyuluyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık biotin tabletlerinden günde bir tane alın

 • spring says:

  Oglumun iki bas parmağındada serit serit kirilmalar oluyor biotin kullanmalimiyiz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet biotin eksikliğinden olabilir

 • Tuğçe says:

  Tirnaklarim cizik cizik olup yandan kiriliyor yorumlara baktigimda boyle bir sikayet size belirtilmiz tramva olabilir demişsiniz. Tirnaklarim uzuyor ama ayni sey tekrat tekrar oluyor. Ne yapabiliriz tedavisi nedir yardimci olursaniz sevinirim. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  birden fazla tırnaktaysa travma değil biotin eksiliğinden olabilir

 • Emirhan yıldıran says:

  Futbol oynarken ayağıma bastılar ve tırnağım en aşağısından kırıldı ufaktan bir acı var ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapabilecek bir şey yok ama muayene olabilrisiniz.

 • mihriban says:

  merhabalar hocam ben tırnaklarımı çok yiyorum bugün yiye yiye çok derine indirmişim şimdide sızlıyor ne yapabilirim yardım edin lütven !!
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hipnoz yaptırıp kalıcı olarak kurtulun

  • mihriban says:

   ama ben 12 yaşındayım ve annem ve babam buna izin vermez başka bir çaresi yokmu efendim biri tırnaklarını yediği için ölmüş o yüzden korkuyorum nolur bana yardım edin !!!

 • Su says:

  merhaba benim ayak parmağımı çarptım tırnağım çatladı ve kanadı ama şimdi acımıyor nedense ne yapabilirrim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir şey yapmanıza gerek yok

 • ABDULLREZZAH says:

  AYAK TIRNAKLARIM BİR YILI AŞKINDIR YANDAN KIRILIP ORTADAN KALKIYOR.
  SEBEBİ NEDİR :-*
  Op.Dr.Atilla KAYA
  travma olabilir

 • kaya says:

  merhabalar, benim tırnaklarım kağıt misali çok güçsüz ve yırtılıyor. kanımda demir eksikliği çıkmamıştı. bu vitamin bana yardımcı olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  demir eksikliğinde tırnak kalitesi değişmez,B7 vitamini eksikliğinde tırnak sorunu olur,günlük 10 mg biotin alın 2-3 ayda düzelir

 • songül says:

  27 aylık oğlumun ayak tırnakları uzarken hep parça parça kopuyor.bir tırnağını tamamen hiç kesemedik.hep yarısı var yarısı yok.neden olabilir?teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak kırılmasında akla biotin eksikliği gelir ama muayene ettirseniz daha iyi olur

 • muhammet says:

  iyi günler benim tırnaklarım kenarlardan kiriliyor bu kirilmalar 6 ay kadar aralikli devam ediyor sacimda sekilsiz bir şekilde dökülüyor tabiki saçlarimin dokulmesi bir kac senedir üstden yandan dökülüyor tirnaklarim orta ve yüksuk parmaklarimin tirnaklari her iki elimdede iyi gunler

 • aysegul says:

  merhaba Benim ayak bas parmaklarım sureklı olarak paralel bır sekılde catlıyor nedenı ne olabılır tedavısı nasıl olur.sımdıden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akla ilk travma gelir,bir yere çarpmadıysanız biotin eksikliği de akla gelir

 • muhammet says:

  iyi günler diliyorum herhese benim tirnaklarim en geri yan kenarlardan bir ufak delik gibi kırılıyor o kırık taki en ön orta kisma geliyor nuda beni isim geregi cok rahatsız ediyor tavsiyeniz nedir Tşk ler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek yerdeyse bir yaralanma olmuş olabilir bu durmda bir şey yapmaya gerek yok aslınd ayapacak bir şey de yok

 • mel says:

  Benim el tirnagimda mantar var. Normal ilaclarimi kullanıyorum biotin de kullansam faydasi yada zararı olurmu. Daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet bu konuda bilimsel yazılar var

 • YAĞMUR says:

  tırnaklarım yıllardır ayrılarak kırılmakta biotin kesin çözüm olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle biotin eksikliğindendir ve düzelir

 • melodi says:

  El tırnaklarım sürekli belli uzunluktan sonra kırılıyor . İlk önce saydamlaşıp sonra kırılıyor . Beslenmeme çok dikkat etsemde elimden bişey gelmiyor . İlaç kullanmak istemiyorum . Bana başka bir çözüm önerirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin dışında yapabileceğiniz bir şey yok,biotini ilaç gibi görmeyin vitamindir

 • salih şensoy says:

  arkdaşlar bnm elime aplam basdı 2 yaş büyük tırnagım çıkdı ve ters döbdü dokdot parnagı kesidi tırnagıda çıkardı kesdi demir takdı şu an beyaz şeyle kapalı açılmıyo parmagımla parnagın önünde yuvarak bişey var elliyeibliyorum yuvarlak bööle açıyo eleyince oo ne olabilir acil

 • selen says:

  merhaba,
  benim saçlarım aşırı kırılıyor,ve çook ağır uzuyor.ve tırnaklarım incelip kırılıyor. bu ilac eczanelerde var mı?
  herhangi yan etkisi bulunuyor mu. her insan kullanabilir mi?
  saç uzamasında yararı da olurmu.
  bunların cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum. saygılarımla,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnakla saçın yapısı benzer ikisindede uzama hızı ve kalite artışı olur,bilinen zararı yok günde 10 mg lık tabletlerden bir tane alabilirsiniz.

  • selen says:

   tamam kullanıcam umarım dediğiniz gibi işe yarar.

   demir eksikliğinden bahsedilmiş demir eksikliğim olup olmadığını bilmeden içersekte zararı olmaz diyorsunuz..

   teşekkürler..deniycem

 • devrim26 says:

  Benim tırnaklarım belli bi uzunluga gelince çalıyor ve kırılıyor bu sorun ayak tırnaklarımda da ggörülmeye başladı ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en pratik çözüm 10 mg lık B7 vitamininden günde bir tablet almak

 • mustafa says:

  benim oglumun tirnaklari dibindeen kopuyor cikiyor ama tekrar dibinden kopuyo napmam lazim tesekurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iotin veya kısmi biotidinaz eksikliği olabilir
  çocuk doktoruyla görüşmelisiniz.

 • Hatem says:

  Merhaba. Benim ayak baş parmağım sürekli kırılıp tekrar ezuyor ve diğer tırnaklarım dahil düzgün(düz kestiğim zaman kenarları kalıyor) uzamıyor. Ne yapabilirim? Teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ayak tırnağı kırılması daha çok travmadan olur ama diğer tırnaklarınız da uzamıyorsa biotin eksikliği olabilir 10 mg lık tabletlerden günde bir tane alırsanız iyi gelir.

 • mrv says:

  Merhaba,
  Bende bugün Bıotın aldım fakat üzerinde 1000pg yazıyor 10 mg.mıdır ve herhangi bir yan etkisi olurmu bilgilenmekistiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım dikkatli bakmamışsınız o harf P değil p ye benzeyen mikro nun kısaltmasıdır.1000 mşkrogram 1 mg dır.

 • Gül says:

  saçlarım dökülüyor ve tırnaklarım katman olarak kırılıyor ve tırnaklarımda sararmalar da var ne yapmam gerek?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günlük 10 mg B7 vitamini yada xpecia tablet alın

 • hacer çolak says:

  benim saçlarım şu 1 aydır çok dökülüyor bide tırnaklarım sürekli kırılıyor ve vücudumda kuruluk oluyor napmam lazım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık B7 vitaminlerinden günde bir tablet alın

 • tuğba says:

  Benim zaten saçım ve tırnaklarım çok çok az uzar ama bu aralar el tırnaklarım fena halde kırılmaya başladı sadece biri de değil birden fazlası aynı anda kırılıyo 🙁 doktora da gitmedim ne yapmam lazım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız biotin eksikliğine benziyor

 • meloş says:

  Hocam iyi calısmalar ben çölyak hastasiyim bu yuzden degerlerim hep dusuk (demir calsiyum vs.) Bu yuzden el tirnaklrim yanlamasina kiriliyor bana da viotin onerirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet 10 mg tabletlerden günde bir tane kullanın,ciddi yararını görürsünüz

 • sadık taha says:

  yaklaşık 3 haftadan beri saçlarımda aşırı dökülme ve el tırnaklarımda çatlamalar oluşmaya başladı bunun için ne yapmam gerekir teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç ve tırnak sorunun birlikte olması biotin eksikliği düşündürür 10 mg lık biotin tabletlerden günde bir tane alabilirsiniz.

 • lale says:

  benim el tırnaklarım eskiden beri çok zayıf biraz uzasa veya suyun içinde uzun kalsa;bulaşık, çamaşır yıkasam temizlik yapsam kırılıyor. bu yaz da sağ ayak baş tırnağım tam orta yerinden yanlamasına kırıldı ve düştü yani tırnağım yarım kaldı şimdi uzadı ama aynı yerinden yine kırılıyor ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık tabletlerden günde bir tane almanız sorunu çözer,3 ay kullanmalısınız

 • funda funny says:

  merhaba benim el turnaklarım 2 aydır kırılıyor ve hiç uzamıyorlar şekilleri bozuldu ve kat kat soyuluyorlar.ne yapmam gerekiyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık biotin tabletlerden günde 1 tane alın,düzelme 3 ayı bulabileceğinden 100 tablat olan kutuyu tercih edin

 • Beyaz says:

  İyi günler ben beyza
  Sağ ayağımın baş parmağı
  kesildi açıp içini görebiliyorum
  NE YAPMALIYIM
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dikiş atıırsaydınız iyi olurdu

 • Tülin says:

  Slm.el baş parmağımın birinin tırnağının tam orta yerinde dibine kadar uzanan süpürge çöpüne benzer içten tırnak oluştu 10 yıldan fazladır. Bu düzelir mi.ayrıca diğer tırnağım merdiven basamağı gibi geriye doğru kırılma oluyor tedavisi varmı.teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içten oluşacak tırnağa yapacak bir şey yok kırılma için biotin alabilirsiniz.

 • Ayşen says:

  İyi günler, benim sol elimin orta parmağımdaki tırnak bir gün kırılmıştı ve dibine kadar ince bir çizgi olarak çatladı. Tırnak uzayında o çizgi çatlak açılıyor ve ortadan ikiye bölünüyor. Yaklaşık üç aydır böyle ne yapsam fayda edemedim dibine kadar hala çatlak uzadıkça çatlak tırnak geliyor ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım yapılabilecek bir şey yok onun matrix i bozulmuş

 • gamze yasemn says:

  benim tırnaklarım uzadığı zaman hemen incelip kırlıyo bunun için ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en etkili ilaç B7 vitamini, 10 mg lık biotin tabletlerinden günde bir tane alın düzelir,tırnakta değişim 3-6 ay süreceği için 100 tabletlik kutulardan tercih edin

 • nihal kaya says:

  tırnagım az önce kırıldı birazcık canım acıdı okuduklarıma göre oje ve aseton baş rolde 🙁 şimdi hiçbir şekilde oje kullanmamam mı gerekiyor 🙁 beslenmeninde etkisi oldugnu düşünyrm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seyrek olarak bir tarvma sonucu kırılması anormal bir durum sayılmaz

 • leyla says:

  bnm tırnaklarım son zamanlarda çok kırılmaya başladı ve bazı parmaklarımda ki tınaklar tek bir kat değil 3 kattan oluşuyor sürekli soyuyorum resmen bunun nedeni nedir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk akla biotin eksikliği gelir. 10 mg lık tabletlerden günde bir tane kullanın

 • behiç says:

  gitar çalıyorum sağ işaret ve orta parmağımda tırnaklarım kırılıyor, ne yapabilirim,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günlük 10 mg biotin kalite artışı sağlar ama gitara dayanırmı onu bilmem

 • müzeyyen says:

  tırnaklarım sürekli kırılıyor. Ayak tırnaklarımda mantar var. İlaç kullanmama rağmen tam anlamıyla geçmiyor. Ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak mantarı tedavisi zordur ve iyi takip gerektirir,öyleki tırnakları çekmek bile gerekebilir,burdan öneride bulunmak doğru olmaz

 • pınar says:

  bnm tırnaklarım ikiye ayrılıyor sonra kırılıyor.uçlardan başlayıp tırnağımın iç kısımlarına kadar bu kırılma devam ediyor.ikiye ayrılan üst kısım kendiliğinden kırılıyor ve tırnağım ince kalıo.suya değdiğinde elastik oluyor..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu bulgular biotin eksikliği düşündürür,günlük 2 mg biotin alın 2- 3 da düzelmesi beklenir.

 • sevil says:

  tırnaklarım kırılıyo ama yanlardan genelde ne yapmam lazım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tırnak kalitesini artıran tek vitamin B7 vitaminidir.

 • birsen keçeli says:

  benim tırnaklarım arkadaşlarımınkiyle kıyasladığımda daha yumuşak uzatmak istiyorum ama uçları bozuluyor
  acaba biotin fayda edermi
  beslenmemde normal
  Admin
  evet farkeder,tırnak kalitesini en iyi artıran vitamin biotindir.

Yorum Yap Soru Sor

bebek