Tırnak Sorunlarında Biotin Kullanımı

Tırnaklarda saç ve cilt gibi keratin yapısındadır ve biyotin eksikliğinden çok etkilenir,biyotin eksikliğinde en fazla etkilenen dokulardan ilki saç ikincisi tırnaklardır.
Biyotinin yetersiz alınmasında tırnaklarda şu sorunlar görülür;


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

*Kırılma
*Deformite ve şekil değişiklikleri
*Tırnak yumuşaması ve dayanıksızlık
*Tırnaklarda yavaş uzama
*Tırnakların düzgünlüğünün bozulup pütürlenmesi
*Tırnaklarda kat kat ayrılma ve sebepsiz kırılma
Tırnaklardaki bu tür sorunların tümünde en etkin tedavi günlük 2-5 mg biyotin tablet almaktır.İlk 2 aylık tedaviye düzelen tırnak sorunlarının kalıcı tedavisi için haftada 2-3 tablet biyotin almak yeterli olacaktır.
Tırnak sorunlarının tedavisi uzun sürdüğü için 50 tabletlik formlar yerine 100 tablet içeren HP biotin tercih edilebilir.Biyotinler arasında genel olarak ciddi fark olmadığından (çakma ürünler dışında) daha ekonomik olan tercih edilebilir.

6 Responses to “Tırnak Sorunlarında Biotin Kullanımı”

 • Hüseyin Kaplan says:

  Merhaba hocam 1 ay oluyor cildiyeye gittim tırnaklarıma beyazlıklar için kan tahlili istediler tüm değerlere baktılar hepsi normal tırnaklarımda beyazlıklar için biotin verdi doktor beyazlıkların geçmesinde etkili olur mu her gün düzenli kullanıyorum. Teşekkürler..
  Dr.Atilla Kaya
  evet etkili olur

 • DNZ says:

  tırnaklarımda yapı bozuklukları var. mesela noktasal halde çöküntüler var ve tınak yataklarım açılıyor.etten ayrılara dibe doğru gidiyor.biotin hapların bunları düzeltme yenileme etkisi var mı acaba? yani tırnağım yeniden ete yapışır mı????? çok yoruldum bu duurumdan dr lar anlamıyor… gerildim resmen…
  Dr.Atilla Kaya
  evet biotin kullanabilirsiniz.ama mantar olmadığından emin olmak lazım dermatologa görünebilirsiniz.

 • Cemre says:

  Meraba hocam
  Ben ne kadar dikkat ettiysem de tırnaklarımın uzamasını sağlayamadım. Sürekli ayrılıp kırılıyor. Sonra tedavisinin biotin olduğunu gördüm. Ne kadar mg ve ne kadar süre kullanmalıyım? Herhangi bir yan etkisi var mı acaba?
  Teşekkür ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  5 mg 3-6 ay kullanman gerekir

 • tutku says:

  Merhaba,
  Kan tahlillerimde B12 vitaminim yüksek çıktı. Diyetisyen kontrolünde kilo veriyorum. Diyetisyenim biyotin kullanımını kesmem gerektiğini söyledi fakat tırnaklarımda kat kat ayrılmalar, kırılmalar, soyulmalar var. Medobiotin hapı almamda sakınca olur mu hocam?
  Op Dr Atilla Kaya
  B12 vitamini farklı bir vitamin ,biotin yani B7 farklı bir vitamin.tırnaklarınızda sorun varsa biotin alabilirsiniz

 • Gizem says:

  Merhabalar.
  Benim eskiden tırnak yeme alışkanlığım vardı, şimdi bıraktım ancak tırnağın uzayan uç kısımları yukarıya kalkık şekilde uzuyor ve tırnak yatağım kısa beyaz kısım baya geriden başlıyor. Bunun için biotin kullanmam işe yarar mı? Yararsa dozu ve zamanı nasıl olmalı ve hangi biotini kullanmalıyım?
  Op Dr Atilla Kaya
  2 mg kullanabilirsin

 • Oğuzhan Atilla says:

  Hocam öncelikle kolay gelsin. Ben basket oynarken trnağımda bir acı hisettim ve eve gittiğimde tırnağıma baktığımda mosmor olmuştu kaldırdım biraz ve kanadı şuanda sağ baş parmağım soldan sağa doğru etten ayrıldı tırnağımın yarısı diyelim sarardı ne yapmam lazım tırnak uzamamda bir sorun yok ama çekirmeden tedavi yöntemi yokmudur ete yapışması için yarısı etten ayrık yarısı ete yapışık halde krem veya ilaç önerirmisiniz 1 aydan fazla oldu sagılarımla şimdiden TEŞEKKÜR ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ayrılan tırnak yapışmaz 2 ayda yenisi çıkar

Yorum Yap Soru Sor

kambing