Saç Dökülmesi Biyotin

Saç dökülmesi problemi ve biyotin ilişkisini ele aldığımız yazımıda biyotin ürünlerinin saç sağlığı ve saç dökülmesine karşı sağladığı etkiler ve saç dökülmesi sorunu yaşayan bireylerin kullanması gereken biyotin türleri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri yazımıda bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Biotin

Yetersiz beslenemede saç dökülnesi görülebilir.Biotin saç beslenmesinin vazgeçilmez vitaminidir ve saç gelişiminde mutlak gereksinim duyulur.Evcil hayvanlarda görülen mevsimsel dökülmeyi bile biotinle durdurmak mümkündür ve veterinerler tüy dökülme sorunu olan hayvanlara ilk başladıkları ilaç B7 vitamini yani biotindir.

Biotinin Saç Dökülmesine Etkileri

 • Saçın anagen süresini uzatır
 • Saça rengini veren melanini salgılayan melanositleri uyarak saç beyazlamasını daha geç olmasıı sağlar.
 • Saç kalitesini artırarak kırılarak dökülmeleri saçın çatallanmasını önler.
 • Saç telinin kalınlığını artırarak daha dolgun görünüm verir.

Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.
 • Saçın uzama hızını artırır. Bu alınan doza bağlı olarak % 30-40 düzeyine kadar çıkabilir.
 • Biotinin saç üzerindeki bu olumlu etkisi saç ekimi sonrasında şok dökülmeyi azaltır ve şok dökülmeyle kaybedilen ekilen saçların daha erken çıkmasını sağlar.
 • Kuaförlük hizmetleri olan boyama,perma,ısıyla düzeltme gibi işlemlerin saça verdiği zarara saçın dayanma gücünü artırır.

Biotin saç üzerindeki etkisi net bilinen bir vitamindir (B7 vitamini-H vitamini) bilindi üzere vitaminler uygun dozda alınması halinde zararı olmayan kimyasal yapılardır.Buna karşın saç sorunu toplum içinde çok yaygın bir sorundur. Saç sorunlarına yönelik alınan tedavilerde mutlaka destek amacıyla alınmalıdır.
Biotin dozunun ne olacağı konusunda farklı görüşler olsada en yaygın inanış saçtaki sorunun yoğunluğuna göre günde 2 mg ile 5 mg alınması yönündedir.1 mg lık tabletler daha çok sorun olmayan saçta kalite artışı için önerilir.
Biotin saç gelişimine katkı sağlar ama genetik dökülmenin sebebi olan DHT hormonunu baskılamaz.Bu nedenle özellikle genetik dökülme varsa DHT yi baskılayan asıl tedavinin yanında destek olarak alınmalıdır tek başına biotin sak dökülmesinin durdurulmasında yeterli gelmeyecektir.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

74 Responses to “Saç Dökülmesi Biyotin”

 • ali says:

  merhaba hocam 18 yaşındayım saçlarım eskiden çok gürdü elde tutulurdu gürlüğünden şikayetçi olucak kadardı 2 sene önce rouccutanea başladım ve dökülmeler o zaman başladı ilaç tedavim bitti ama saç dökülmem hep devam etti doktoruma gittiğim de kan tahlili yaptı b12nin düşük olduğunu guatrın sınırda olduğunu söyledi ve guatrı pek iplemedi erngelik çağlarında dalgalandığı için diğer her şeyim normaldi ve bana bepanthen iğne ve minoxil verdi b12 takviyeyi 1 aydır kullanıyorum ama hala dökülmem devam ediyor ve minoxilide kimse önermiyor bıraktığında tekrar daha fazla dökeceği için ne yapmam gerekiyor hocam
  Dr.Atilla Kaya
  guatr için endokrinoloji yada iç hastalıkları bölümüne gidip konuyu aydınlatmalı gerekliyse tedavi almalısın.ilaca bağlı dökülmelerde tedavi tamamlandıktan sonra bırakırsan dökülme olmaz.eğer genetik dökülmen yoksa.10 mg biotin başlamalısın.

 • Can says:

  Hocam 5mg biotin i gunde iki defa alsak olur mu? Sabah ve aksam.
  Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedeniniz önemli,eğer genetik dökülme ise tek başına biotin yeterli olmaz

 • Onur says:

  hocam merhaba 22 yaşındayım saçlarım çok seyrek ve dökülme yaşıyorum nasıl durdurabilirim yardımcı olursanız memnun olurum teşekkür ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  22 yaş erkek olunca ilk akla gelen genetik dökülmedir.dermatologa görünün ,dökülme nedeniniz belirlensin.saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız uygun tedaviye başlayın

 • Ahmet Talha says:

  Hocam merhabalar;
  Yaşım 17. Saçım son 1 aydır aşırı derecede dökülmeye başladı ve bu durum benim çok moralimi bozuyor. Stresten olur diyenler var. Sizin öneriniz ne olur.
  Teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  17 yaş genetik dökülme için erken,özellikle ailenizde genetik dökülme yoksa sistemik hastalıklar araştırılmalı

 • Göktürk says:

  hocam merhaba benim saçlarım yaklaşık 1 buçuk yıldır dökülüyor.ilk başlarda azar azar dökülüyordu ama son 9 aydır saçlarım önceki dökülmesine nazaran %500 artmış durumda banyoda özellikle elime şampuanı alıp saçıma götürmeye korkar oldum hocam.banyoda elimi saçıma götürünce koca bir avuç dolusu saç elimde kalıyor gider borusu tıkanacak noktaya geliyor hocam bu benim psikolojimi alt üst etmiş durumda düşünün banyodasınız ve elinizi her saçınıza attıgınızda koca bir avuç saç elinizde kalıyor banyoda bunları sürekli görmekten artık oturup ağlamaya başladım. yaşım 21 ve bu saç dökülmesi her tarafta gerçekleşmekte hocam sadece tepe noktası değil. yaklaşık 8 ay evvel dahiliye doktorunagidip kan testi yaptırdım sadece b12 eksikliğim çıkmıştı onuda iğne ile giderdim ama çinko veya demir eksikliğim varmı yokmu bilmiyorum hocam olsa o gün doktor b12 eksikliğinin yanında o eksiklikleride söylerdi sanırım. lütfen yardım edin hocam. solgar biotin aldım fayda etmedi bioxin şampuan aldım fayda etmedi minoxil %5 deri spreyi aldım fayda etmedi son 2 aydır saç dökülmem çok şiddetlenmiş durumda sanki saçlarım emaneten başımda duruyor gibi elimi atsam avuç avuç dökülüyor hocam.
  Dr.Atilla Kaya
  vitamin eksikliklerinde eğer o vitamin değerine bakılmadıysa eksiklik varmı yokmu bilinemez.saça yönelik tüm vitamin ,mineral ve diğer elementleri içeren xpecia tableti kullanmanı öneririm,günde 2 tablet kullanabilirsin

 • Ayşe says:

  Merhaba hocam benim saçlarımda çok incelme oldu saçlarım dökülüryor dermatoloji uzmanına gittim demir eksikliğine bağlı dokulme var dedi dokulme tipide erkek tipi dokulme alın bölgemde saçlarım çok döküldüğü için açılmalar var bana demir ilaci verdi ferro sanol bunu kullanmamı söyledi yanında saçlarıma sürmem içinde bepanthen bemiks evin bunları karıştırıp saçlarıma uygulamamı istedi sizce saçlarımın dokulmesine faydası olurmuş dokulun saçlarım tekrar cikar mi
  Dr.Atilla Kaya
  erkek tipi dökülmede tepe kısmından dökülme olur,kansızlığa bağlı ise saçlı derinin her tarafından dökülme ve kalite kaybı olur.eğer hem kansızlık hemde erkek tipi dökülme varsa şu anki tedaviniz çok yetersiz kalır

 • Murat says:

  Hocam merhaba yaşım 27 tam 7 tane doktora saç dökülmesi şikayetiyle gittim ama hepsi bişeyin yok dedi saçlarımı çok fazla cekistiriyorum dokuluyomu die bide bu minyaturlesmeyi nasıl anlarım tüylenme felan yok dökülen saçlar yine uzadı ama önlerde hafif seyreklık var biotinle toplayabilirmiyim sacimi
  Dr.Atilla Kaya
  önden seyrelme genetik dökülmeyi düşündürür,dermatologa görünmelisiniz

 • yiğit says:

  Hocam genetik saç dökülmesi için en uygun ilaçlar hangisi acaba?

 • yiğit says:

  Merhaba hocam saç dökülmesi için dermatoloğa gittim. Yaptığı tetkikler ve sorular sonucunda genetik saç dökülmesi olduğunu söyledi. Bazı tedavi yöntemlerinden bahsetti. Birinin “Mezoterapi” olduğunu söyledi. Bu tedavi hakkında en doğru bilgiyi nereden elde edebilirim. Bilginiz dahilinde ise yardımcı olabilir misiniz? İyi çalışmalar.
  Dr.Atilla Kaya
  mezoterapi haftada yada 15 günde bir uygulanır.genetik saç dökülmesi şeker hastalığı gibidir.vücudunuzda hergün DHT salgılanır.dolayısı ile arada bir yapılan mezoterapinin bir etkisi olmaz.hergün düzenli ilaç kullanmanız gerekir.

 • Furkan YILDIRIM says:

  Merhaba hocam 15yasindayim. Saçimin tepe bölgesi seyreklesti, doktora gittim bana b12 vitamin eksikliginden dökülüyo dedi.Birde yaninda biotin 10 mg verdi kullaniyorum seyrek olan yerler-de sac cikarmi .
  Dr.Atilla Kaya
  özellikle tepe bölgesi ise sprey ile brlikte kullanmalısın.hairforte sprey ve xpecia tablet başlaman daha uygun olur

 • Murat says:

  Selam hocam birşey soracağım. Ben 1000 biotin aldım, 5000’lik alacaktım ama arkadaş bence gerekmez 5000’lik çünkü çoğu vücuttan atılıyor ve sen daha çok bakım için alacaksın saçına 1000’lik al yeter dedi ve 1000’lik aldım. Doğru mu hocam 5000liğin çoğu vücuttan atılıyor ve 1000 yeter mi? Eğer arkadaşım yanlış biliyorsa ozaman 1000’likler niye üretiliyor herkes gidip 10000’lik olanından alsın doğru değil mi hocam
  Dr.Atilla Kaya
  ihtiyaca göre mg oranı değişir.bu nedenle farklı dozajlarda üretilir.

 • Burak says:

  Hocam merhaba, ben biotin 5mg alacaktım ama solgar ve hp biotin arasında kaldım. Bunların ikiside aynı şey değil mi sonuçta neden fiyat farkları fazla? Bide b12-biotin-çinko aynı anda istediğimiz kadar kullanabilirmiyiz 6 ay falan enaz
  Dr.atilla Kaya
  HP biotin kullanım açısından daha ekonomiktir.100 tablet içerir.genetik dökülmeniz varsa tek başına biotin yetmez

 • Nurcan says:

  Merhaba Atilla bey yaşım 49 saçlarım çok hassas ince telli ve kırılgan ve dökülmeler oluyor.. Dermatoloğa gittim tahlillerimi yaptırdım ama henüz sonuçları almaya gidemedim. Saçlarım için destek amaçlı biotin ve çinkonun beraber kullanılması herhangi bir sorun yaratırımı ?
  Dr.Atilla Kaya
  yaratmaz.kullanabilirsin

Yorum Yap Soru Sor

kuda