B 7 Vitamini Kullanımı

B7 vitamin (biotin) B vitaminleri arasında saç ve tırnak üzerinde en etkili vitamindir. Tüm diğer vitaminler gibi biotinde birçok organ, doku ve vücut işleyişinde gerekli bir katalizördür. Bir çok gıdada olması ve bağırsaklarda bakteriler tarafından üretildiği için B7 vitamini eksikliği seyrek görülen bir durumdur.

 B7 vitamini faydaları

Saç dökülmesini önler,saç kalitesi arttırır. Saçın uzama hızı %30-50 oranında arttırır, saçta kırılma ve çatallanma sorunu düzeltir. Saçın doğal zararlı etkenlere dayanma gücünü arttırır. Saçta beyazlamayı geciktirir. Saça parlaklık verir hap veya biotinli şampuanla elde edilebilir ,saçlı derideki seboreyi düzeltir ve sebore sebebiyle oluşan saç dökülmesini azaltır, tırnak deformitelerini düzeltir, tırnaklarda yumuşamayı azaltır, tırnak kırılmalarını azatlı, tırnaktaki kat kat ayrılmaları düzeltir, tırnağın parlaklığını artırır, şeker hastalarında kan şekeri regülasyonuna destek olur.

Deri elastikiyetini artırarak yaşa bağlı gelişen kırışıklıkları geciktirir, deride sulanma, kuruma ve döküntüyü düzeltir, kolesterolü düşürür. Yağların enerjiye dönüşmesini kolaylaştırır; bu sayede yapılan diyette kilo vermeyi kolaylaştırır.

Hamilelikte B7 vitamini kullanımı

Gebelik döneminde vücutta gelişen hormonal ve fizyolojik değişimler hamile kadının ihtiyacını artıran etkenlerdir. Bunun yanında hızla büyüyen bebekte kendi ihtiyaç duyduğu maddeleri öncelikle aldığı için gıda, vitamin ve mineral ihtiyacını artırmaktadır. Gebelik döneminde ilaç alımı genellikle önerilmemesine rağmen bu eksikliğin tamamlanması gerekir.

Gebelik döneminde saç değişim hızının artmasına bağlı olarak saç dökülmesi sıkça görülen bir durumdur. Bu hamilelik dönemindeki saç dökülmesinin sebebi için kansızlık vs gibi sebepler sayılabilir. Ancak biotin eksikliğide etkili olabilmektedir. Bu durumda en kolay ve zararsız çözüm biotin alımıdır.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Gebelik döneminde biotin almanın bebekte yan etki oluşturduğu yönünde bilgi bulunmamaktadır. Diğer bütün vitaminler gibi biotin (B7 vitamini) gebelik döneminde yarar sağlar. Biotinin fazla olan kısmı idrarla atıldığı için sorun yaratmaz. Hamilelik süresince günde 40-50 mikrogram biotin alınması yeterli olur. Ama daha fazla alınmasının sakıncası yoktur.

Hamilelikte en çok bilinen B12 vitamini, folik asit ve demir bilinir. Çünkü bunların eksikliği ciddi sorun oluşturmaktadır. Biotin az bilinen bir vitamin olduğu için daha az önerilmektedir. Hatta “tutam tutam saçlarım dökülüyor “ diyen gebede biotin eksikliği olabilir. Hamile bir kadında hamileliğin hangi döneminde ne kadar biotin alınmasının uygun olacağı kesin veriler olmasa da günde 0.5 mg biotin alımı en fazla önerilen biotin dozudur. Ancak bunun fazla alınmasında ciddi bir sakınca olması beklenmemelidir.

B7 vitamini genel kullanım önerileri

Sorunu olmayan ya da minimal kalite kaybı  yanında saçın parlaklığını yitirmesi, saçta çatallanma durumlarında ve saçı yıpratan perma fön gibi kuaförlük uygulamalarını sık yaptıran kişilerde günde 1 mg kullanmak yeterlidir. Saçta belirgin kalite kaybı, çatallanma, sönme ve yavaş uzama gibi biraz daha sorunlu durumlarda günde 2 mg alınması uygundur. Saç dökülmesi varsa alınan bilimsel tedavisine ek olarak ve dökülme olmayan ciddi saç kalite kayıplarında günlük 5 mg kullanmak daha doğru olur. Saç ekimi sonrası biotin kullanmak ekim sonrası görülen şok dökülme miktarını azaltır, şok dökülme olanların daha erken ve kaliteli çıkmasını sağlar. Tırnakta yumuşama, kırılma ve renk değişimi gibi durumlarda günde 2 mg önerilir. Biotinli şampuanlar günde bir kez kullanılır. Ancak normal şampuandan farklı olarak şampuan köpürtüldükten sonra 2-3 dakika saçta bekletilmelidir.

Tüm ilaçlar gibi B7 vitamini tedavisinde de hastada kullanımına karar veren doktorun önerdiği dozun kullanılmasıdır.

Günlük 2mg B7 vitamini birçok sorunun çözümünde yeterli olmaktadır. B7 vitamini iştah artıran bir vitamin değildir.

Yorum Yap Soru Sor

penyu