Biotin Metabolizma Üzerine Etkileri

B/ vitamini (biotin) suda eriyen bir vitamidir ve bir çok metabolizma olayında rol oynar.

B7 vitamini metabolizma açısından dört önemli enzimin yapısında yer alır. Bu enzimlere KARBOKSİLAZ enzimleri denir. Bu enzimler hücrenin mitokondrisinde bulunur. Heme (amino asitlerin peptit bağlarıyla bağlanmasıyla oluşan, karbon, hidrojen, oksijen, azot ve kükürt içeren, globuler veya fibröz yapıya sahip, bütün canlılar için önemli yapısal ve fonksiyonel işlevleri olan makromoleküller ) ve demir metabolizmasında etkilidir.

Bu enzimlerden en önemlileri: Asetik koAkarboksilaz (ACC)

Piruvat karboksilaz  (PC)

Propionil  koA  karboksilaz (PCC)

Beta-metilkrotionil koA karboksilaz (MCC)


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Biotin bu enzimlerin yüzeyinde karbondiokdit taşıyıcısı olarak  rol oynar. Biotine bağlı karboksilaz enzimleri doğuştan itibaren eksik olursa doğumdan sonraki ilk bir yılda ciddi nörolojik bozukluklar oluşur.

Uzun süre çiğ yumurta içenlerde, yumurtada bulunan avidin nedeniyle biotin emilimi bozulur ve eksikliği oluşur. Bu yüzden çiğ yumurta içilmemelidir.

Biotin; proteinler, folik asit,  pantotenik asit,B12 vitamininin kullanımını kolaylaştırır.

Kolesterol ve kan şekerinin normale dönmesine katkıda bulunur.

Biotin eksikliğinde ciltte bozulmalar,seboreik dermatit,bacaklarda uyuşma ve karıncalanma,halsizlik saçlarda dökülme olabilir.

Yine biotin eksikliğinde demir metabolizmasında bozulma olduğu hücredeki mitokondride biotine bağlı karboksilaz enzimlerinin çalışmadığı saptanmıştır.

One Response to “Biotin Metabolizma Üzerine Etkileri”

  • Hüseyin says:

    Merhaba hocam , benım sorunum genetik saç beyazlaması yasım henuz 21 fakat sacımın ust bolgesınde 25 30 adet beyaz sac var biotin veya farklı bır vıtamın kullansam erteleme , durdurma sacın rengını tekrar gerıye cevırme gıbı bır faydası olur mu ? Gunluk kac mg almalıyım ? Tesekkurler.
    Op.Dr.Atilla KAYA
    methionin in beyazlaşmayı geciktirdiği yönünde yazılar var ama çok etkili olduğunu sanmam

Yorum Yap Soru Sor

bebek