H Vitamini

Vitamin H biyotin, biotin, B7 vitamini olarak da bilinen maddenin ismidir. En sık kullanılan ismi biotin olmakla birlikte bazı ülkelerde H vitamini daha sık kullanılır. Farklı isimle anılsa da aynı maddedir ve aynı etkilere sahiptir. Tıpta kullanım alanı saç ve tırnak hastalıklarının tedavisine destek amaçlı, kozmetikte saç ve tırnak kalitesini artırmak amaçlıdır.

Vitamin H Faydaları

Saçta kalite kaybı olarak tanımlanan kırılma, çatallanma, uzamama, incelme gibi sorunlarda günde 2 mg yeterli olurken bu sorunlara ek olarak saç dökülmesi varsa bu durumda günlük doz 5 mg olarak alınmalıdır. Hiçbir saç sorunu olmayan özellikle saçını uzatan bayanlarda saç kalitesini ve uzama hızını artırmak, saçın parlaklığını ve canlılığını daha iyi yapmak için günde 1 mg kullanmak yeterli olur.

Tırnak Sağlığı İçin H Vitamini

Tırnak hastalıklarında ve sorunlarının da en etkili çözümü yine H vitaminidir,tırnak ta kırılma yumuşama,kat oluşması ve beyaz noktalar oluşması gibi sorunların çözümünde günde 2 mg vitamin H yeterli olur. Tırnak uzatan bayanların günde 1 mg alması kırılmaların önüne geçecektir.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Vitamin H Etkileri

H vitamini kullanmayı parklardaki çimlere verilen gübreye benzetebiliriz, çimlere gübre verilmezse hiçbir sorun yaşamadan uzun yıllar yaşarlar ama gübre verilirse çimlerin yaprak kalınlığı ve yeşil renk tonu çok daha iyi olur, uzama hızı artar ve çimlerden kayıp yani kuruyanlar azalır.

Vitamin H Satın Alırken

Bütün ilaç, gıda takviyesi ve beslenme ürünlerinde olduğu gibi  H Vitamini alırken de firma güvenilirliğine dikkat edilmeli ve merdiven altı üretimlerden uzak durulmalıdır. H vitamini daha pahalı olan daha iyidir mantığının asla geçerli olmadığı bir üründür. Piyasada çok pahalıya satılan merdiven altı üretimler olduğu gibi, uygun fiyata satılan güvenilir firma ürünleri de vardır.

Vitamin H Ücreti

Vitamin H fiyatları çok değişmektedir işe yarayıp yaramayacağı bile şüpheli 1 mg (1000 mikrogram) lık 50 kapsül tabletleri 57,50 TL ye satan firma olduğu gibi bunun 5 katı daha etkili olabilecek 5 mg (5000 mikrogram) lık 120 kapsül içeren ürün 64.50 TL ye satan firmalarda vardır.

Sadece ağızdan alınan formu olan vitamin H yi fazla miktarda almanın tehlikesi yoktur, suda eriyen vitamin olduğu için fazla miktar idrarla yoluyla vücuttan atılır.

 

6 Responses to “H Vitamini”

 • maynoor says:

  Kan dusuklugu ve demir eksikligi var..Astim hastasiyim…saclarim cok ince ve seyrek on kisimda belirgin bir seyrelme var.sekil almiyor asiri yipranmis ve cansiz gozukuyor yavas uzuyor biotin kullanabilirmiyim hangisini onerirsiniz…Tesekkurler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk dönemde 10 mg biotin alabilirsiniz.2 ay sonra 5 mg la bir süre devam edebilirsiniz.ama öncelikle kansızlığı tedavi etmelisiniz

 • gökhan says:

  Tirnaklarimda matlasma ve sekil bozukluğu var herhangi bir hastalığın yok doktorlar tirnak için kan alıp kontrol ettiler hicbir sey çıkmadı bana ne onerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kullanın

 • Sibel says:

  Merhaba, Biotin (Vitamin H) urununuz keratin eksikligini gideriyor mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır biotin keratin eksikliğini etkilemez

 • kumsal says:

  Merhaba. El Tirnaklarimi yeme aliskanligim var yemedgm zamanlarda az miktarda uzuyolar ama hemn kiriliyolar.. vee cok inceler. Saclarimda cok gec uzuyoo ve cabuk yipraniyorlar. B12 vitamini eksikligim var igne vuruluyorum. Ama herhangi bir faydasi olmadi sac ve tirnaklarim icin. Bana ne onerebilirsiniz?? Simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  B12 vitaminin saç ve tırnakta etkisi olmaz,
  B7 vitamini saç ve tırnak vitamini olarak bilniz ve en etkili vitamindir

 • Deniz says:

  Iyi akşamlar bende son bir yıldır aşırı derecede saç dökülmesi saçlarda kuruluk ve sertlik var trolde ve Demir normal çıktı doktor sadece çinko verdi ben 37yaşındayım ve 15 senedir saç diplerim bembeyaz halada tutam tutam hastalıklı gibi dökülüyor lütfen bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevirim şimdiden teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına çinko bir şey ifade etmez
  dökülmenizin tipini tarif ederseniz ona göre ürün önerebilirim

Yorum Yap Soru Sor

monyet