Biotin Fazlalığı

Biotin fazlalığı sorun yaratırmı

Biotin B grubu vitaminlerden B7 vitaminidir. B grubu vitaminler suda çözünen vitaminler olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılmaktadır. İdrarla atılan vitaminlerde fazla alım genellikle zararlı sonuç görülmez.

Biotinin bir çok saç ve tırnak sorununda önerilen dozu 1 mg- 5 mg (1000 mcg – 5 000 mcg) arasıdır. Ancak daha yüksek alınmasında sorun görünmemektedir.

5 mg biotin alıp vücut kıllarında kalite artışı olduğunu söyleyen tek tük vaka olsa da burada gerçekte kıllarda kalite artışı olduğu net belirlenememiştir. Böyle bir sonuç beklediği için daha fazla dikkat etmekten kaynaklanma ihtimali daha akla yatkındır.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Biotin kullanırken vücut kıllarının arttığını düşünenlerde olabilecek diğer bir sebepse asıl sorunun çözümü için kullandığı diğer maddelerin böyle bir yan etkisi de olabilir. Buna en uygun örnek saç dökülmesi sorunu olan kişinin minoxidil kullanırken saç kalitesini artırmak için kullandığı biotini suçlamasıdır. Minoxidil kafa derisine uygulandığında uygulanan miktarın % 3.6 sı kana geçmektedir.Kana geçen bu minoxidil vücut kıllarında ciddi artışa sebep olabilmektedir. Bu sebeple saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeğe % 5 minoxidil önerilirken saç dökülmesi sorunu yaşayan kadına % 2 lik minoxidil sprey önerilmektedir.

Şeker hastalığına bağlı sorunları engellemek için Günlük 10 mg (10 000 mcg) kullanan şeker hastalarında yapılan bilimsel çalışmalarda vücut kıl kalitesinin arttığı gözlenmemiştir. Bu durum 5 mg alanlarda kıl kalitesi artışı olmasına ters düşmektedir.

Yanlışlıkla çok yüksek dozda biotin alımında kusturma veya mide yıkanması gibi arındırıcı tedaviler uygulansa da yüksek doz alıma bağlı zehirlenme bulgusu görülmemiştir.

Yinede özellikle kadın kullanıcıların bu riske girmemek için sorun çok ciddi düzeyde değilse günlük 2 mg (2000 mcg) biotin kullanması daha akıllıca olur.

Biotin kullanıldığı sürece etkili olduğu için bırakıldıktan aylar sonra vücut kıllarının kalitesi eskisi gibi olur.

73 Responses to “Biotin Fazlalığı”

 • Gökçen says:

  Hocam merhaba ben 19 yaşındayım saçlarım hiçbir zaman çok gür değildi fakat yıl ilerledikçe daha da azalmaya başlıyordu. Yine de bu beni rahatsız edecek raddeye gelmemişti ta ki 2 yıl öncesine kadar. Saç ivim aşırı derecede açıldı ve saçlarımın dökülmesi geçen seneye oranla 5 kat arttı. Kafamda yakında saç kalmayacak diye korkuyorum. Hep dökülüyordu ama bu son 4 aydaki dökülmeyi görünce saçım önceden hiç dökülmüyormuş dökülme buymuş dememe sebep oldu. Saçımın yarısını kaybettim diyebilirim. Corona sürecindeyiz hastaneye gitmeye de tereddüt ediyorum. İnternetten araştırmaya çalışıyorum. Biotini eczaneden alabilir miyiz yoksa almadan önce değerliklerimize baktırmak şart mıdır ? Kafama göre almak istemiyorum doğrusu. Cevap verirseniz sevinirim,teşekkürler.

  Dr. Atilla Kaya
  Biotin tablet 10mg ve hairforte sprey başlayabilirsin, sprey zaten lokal etkili, biotin de normalde vücutta sentezlenen bir vitamin

 • Eylül says:

  Hocam ben 18 yaşındayım. Bundan yaklaşık 6 ay önce saç dökülmem başladı. Eczaneden xpecia tablet ve minoxil sprey kullandım işe yaramadı. Sonra tahlillerimde demir ve b12 düşük çıktı 3 kutu b12 iğne, 2 kutu da maltofer kullandım hiçbir şekilde azalma dahi olmadı. En son bir umut biotin hapı ve biotin katkılı şampuan aldım sizce ne zaman etki eder? Kendimi bildim bileli tırtıklı ve kırılgan tırnaklarım vardı da saçlarım çok sağlıklı ve gürdü. Çok korkuyorum hocam kafamda saç kalmadı.
  Dr. Atilla Kaya
  Sizin daha ciddi bir şekilde kan değerlerini araştırılması, sistemik sorun tespit edilmeli ona yönelik tedavi almalısınız, temel sorunu halletmeden saç dökülmesini durduramazsınız

 • Lively says:

  Merhaba hocam.34 yaşındayım saçlarımda beyazlar son zamanlarda artmaya başladı Tırnaklarım çocukluğumdan beri incedir kırılır ve çift kat olur.kalıcı bir çözüm bulamadım.biotin kullanmalı mıyım ve kaç mg ne kadar süre kullanmalıyım (özellikle beyazlatma için) teşekkürler
  Dr. Atilla Kaya
  Beyazlaşmayı önlemek için düzenli hep kullanmanız gerekir. Ama çatallanmayı, kırılmasına önler. Elastikiyetini arttırır. Günlük 5 mg kullanabilirsiniz.

 • Aytaç says:

  Hocam iyi günler. Ben saç dökülmesine ve tırnaklarımın aşırı kırılması için günde sabah bi de akşam olmak üzere 2 gün biotin hapı yutuyorum. tırnaklarımda gelişme var sağlıklı uzuyolar artık, saçlarımda da hızlı uzama var ama saçlarım eskisinden daha çok dökülüyor. Sebebi ne ola bilir?)
  Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme başlamış olabilir.dermatologa görünmelisin

 • Mustafa says:

  Hocam 23 yaşındayim.Testestron eksikliği vücudum testestron üret medigi icin 2 yildir.ovitralle kullaniyorum.Saç killarimda incelme var.Buna nasil bir çözümü bulabilirim.igne sikligini azltarak mi veya kullammayarak mi?Vereceginiz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  endokrinolog ile görüşmelisiniz.ince ayrıntıyı onlar bilir

 • Hasta says:

  Merhaba hocam. Ben hairforte xpecia kullanmaya basladim .ikinci aydayim . Ve gogsumde sert sivilcelenme basladi minik minik . Sebebi bu ilac mi sizce .daha once boyle oldugu icin aknetrend kullandm . Uzun suredir yoktu bu ilaci kullanmaya başladım tekrar cikmaya basladi
  Dr.Atilla Kaya
  biotin normalde sivilcelenmeye neden olmaz.hatta aknetrent tedavisinde biotin eksikliği ve buna bağlı saç dökülmesi görüldüğü için biotin başlanır.nedeni araştırılmalı

 • Nicat says:

  Oncelike Merhaba hocam benim tirnaklarim saglikli ve hizli uzuyorlar sacimda ise oyle buyuk bir dokulme yok arka kisimda var ona ise sacimi surekli ayni tarafa taradigim icin seyreklesdigini soyluyorlar ben kac mg biotin icmeliyim ve biotin ile birlikde dokulme icin her hangi bir ilac,sampuan kullanmiyorum.Kullanmalimiyim? Tesekkurler
  Dr.Atilla Kaya
  arka kısımdaki dökülme seyreklik genetik dökülme nedeni ile olabilir.doğru tedavi için dermatologa görünmenizde fayda var

 • SEMRA says:

  75 ml eutrox kullanıyorum
  saçlarım ince ve çok dökülüyor
  Biotin kullanmamı önerir misiniz
  Dr.Atilla Kaya
  beraberinde 10 mg biotin yada xpecia tablet kullanabilirsiniz.hipotroidide saç dökülmesi olur

 • Samet Sağanak says:

  Hocam iyi akşamlar. 22 gün önce saç ektirdim.Saç ekiminden 4 gün sonra xpecia tablet kullanmaya başladım 16 gün sonra hairforte sprey kullanmaya başladım dünde biotin 10 mg aldım 3 nü birden kullanmamın bi zararı olur mu veya faydalı mı?
  Dr.Atilla Kaya
  zararı olmaz.kullanabilirsin.ama önce biotini kulan bitsin sonra xpecia ya başla

  • Samet says:

   Hocam merhaba. 3 ay önce saç ektirdim 3 aydır hairforte ve xpecia kullanıyorum. Hairforte ve xpecia yı günlük tek kullanıma düşürmelimiyim?
   Dr.Atilla Kaya
   düşürün dökülmeyi takip edin.artış olursa tekrar 2 doza çıkmanız gerekir

  • Samet says:

   Hocam merhaba. 6 ay önce saç ektirdim 6 aydır xpecia 5 aydır da hairforte kullandım şuan hairforte bırakmak istiyorum. Hairforte kullanmasam sadece xpecia ya devam etsem sorun olur mu veya hairforte devam edeyim mi

 • Cemil says:

  Mrb hocam saclarim cok ince kuaforde bile sorun yasiyorum ne yapmami onerirsiniz
  Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet yada HPbiotin 10mg başlayabilirsin

 • Uğur says:

  Hocam iyi gunler benim sac tellerim cok ince ve dokuluyor ayrica 20 yasindayim sakalim cikmadi endokroloji bolumune gittim tahliller normal cikti hormon testleri normal cikti doktor euthyrox adinda tiroid ilaci verdi peki siz ne onerirsiniz simdiden tesekkurler
  Dr.Atilla Kaya
  troid fonksiyonları vücuttaki kıl gelişimini etkiler.xpecia tablet başlayabilirsiniz.ama sakalınıza katkısı olmaz.

Yorum Yap Soru Sor

kalkun