Biotin Dozu

Sayılarda karışıklığı önlemek ve daha anlaşılır olması için öncelikle şu durum izah etmeliyiz; biotin tabletlerinde sayılar mikrogram (mcg) ve miligram (mg) olarak iki türlü tarif edilmektedir. 1 mg 1000 mcg ye eşittir hap alırken bu bilinmeli ve 5000 mcg gibi yüksek bir rakam görüldüğünde telaş edilmemelidir.

   Biotin tedavisi alırken fazla İhtiyaca göre kullanılacak biotin miktarı

Biotin almanın bir zararının olmadığı ve fazla alınan miktarın idrarla atıldığı bilinmelidir. Biotin doğal kaynaklardan da alındığı için net ihtiyaç belirlemek mümkün değildir. Doz önerisi genel olarak sorunun şiddetine ve çeşidine göre olur. Saçlar bahçedeki çimlere benzetirsek biotini gübre gibi düşünebiliriz, normalde yaşamını sürdüren çimlere gübre verildiğinde çimin yaprak kalitesi artar rengi daha göz doldurucu olur büyüme hızı artar. Biotinde benzer şekilde saçların kalitesini, çapını ve uzama hızını artırır. Günlük alınacak toplam biotin aç ya da tok günde tek doz halinde alınabilir.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

-Sorunu olmayan ya da minimal kalite kaybı  yanında saçın parlaklığını yitirmesi, saçta çatallanma durumlarında ve saçı yıpratan perma fön boya gibi kuaförlük uygulamalarını sık yaptıran kişilerde günde 1 mg kullanmak yeterlidir.

-Saçta belirgin kalite kaybı, çatallanma, sönme ve yavaş uzama gibi biraz daha sorunlu durumlarda günde 2 mg alınması uygundur.

-Saç dökülmesi varsa alınan bilimsel tedavisine ek olarak ve dökülme olmayan ciddi saç kalite kayıplarında günlük 5 mg kullanmak daha doğru olur.

-Saç ekimi sonrası biotin kullanmak ekim sonrası görülen şok dökülme miktarını azaltır, şok dökülme olanların daha erken ve kaliteli çıkmasını sağlar.

-Tırnakta yumuşama, kırılma ve renk değişimi gibi durumlarda günde 2 mg önerilir.

-Biotinli şampuanlar günde bir kez kullanılır ancak normal şampuandan farklı olarak şampuan köpürtüldükten sonra 2-3 dakika saçta bekletilmelidir.

-Tırnak sorunlarında kullanılan losyon veya krem günde iki defa kullanılır.

-Şeker (diabet) hastalarında şeker tedavisine ek olarak günde 10 mg biotin alınması şekerin daha dengeli seyretmesini sağlar. Ayrıca zaman içinde olabilecek damar, sinir ve organ hasarlarının oluşmasını önler.

-Bu durumlardan çok farklı bir hastalık olan biotinaz eksikliği yeni doğan bebeklerde görülen bir durumdur. Bu hastalıkta biotin kullanımı çok farklıdır ve çok yüksek dozda kullanılır. Günlük doz 3-4 kiloluk bebekte bile 10-30 mg verilir.

303 Responses to “Biotin Dozu”

 • Sevil says:

  40 yaşındayım ve saçlarımda aşırı bi dökülme var özellikle tepe bölgesi çok açıldı ne kullanabilirim. Teşekkür ederim
  Dr. Atilla Kaya
  Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.

 • Buse says:

  Hocam 5 yıldır menepozdayım.3 aydır biotin kullanmaya başladım adetim geri geldi bu normalmi? Östrojeni arttırirmı biotin?
  Dr. Atilla Kaya
  Böyle bir etkisi olacağını sanmıyorum. Siz jinekologa muayene olmalısınız.

 • Canan says:

  Merhaba hocam, 50 yaşındayım 1,5 yıl önce regl düzensizliklerim başladı sanırım menepoza girdim. Son 7 aydır aşırı derecede saçlarım dökülüyor, yanlarım ve üst tarafım çok açıldı derileri gözüküyor. 1 aydır biotin takviyesi alıyorum ama bir faydasını göremedim henüz. Dökülmeyi önlemek ve yeniden çıkmasını sağlamak için ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.
  Dr. Atilla Kaya
  Yaşınız nedeniyle menopecia tablet günde iki tane ve hairforte sprey erkek için üretilmiş olandan kullanmalısınız. Biotin sizin için yeterli olmaz.

Yorum Yap Soru Sor

sapi