Saç Dökülmesi Biyotin

Saç dökülmesi problemi ve biyotin ilişkisini ele aldığımız yazımıda biyotin ürünlerinin saç sağlığı ve saç dökülmesine karşı sağladığı etkiler ve saç dökülmesi sorunu yaşayan bireylerin kullanması gereken biyotin türleri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri yazımıda bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Biotin

Yetersiz beslenme de saç dökülnesi görülebilir. Biotin saç beslenmesinin vazgeçilmez vitaminidir ve saç gelişiminde mutlak gereksinim duyulur. Evcil hayvanlarda görülen mevsimsel dökülmeyi bile biotinle durdurmak mümkündür ve veterinerler tüy dökülme sorunu olan hayvanlara ilk başladıkları ilaç B7 vitamini yani biotindir.

Biotinin Saç Dökülmesine Etkileri

 • Saçın anagen süresini uzatır.
 • Saça rengini veren melanini salgılayan melanositleri uyarak saç beyazlaşmasını daha geç olmasını sağlar.
 • Saç kalitesini artırarak kırılarak dökülmeleri saçın çatallanmasını önler.
 • Saç telinin kalınlığını artırarak daha dolgun görünüm verir.
 • Saçın uzama hızını artırır. Bu alınan doza bağlı olarak % 30-40 düzeyine kadar çıkabilir.

Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.
 • Biotinin saç üzerindeki bu olumlu etkisi saç ekimi sonrasında şok dökülmeyi azaltır ve şok dökülmeyle kaybedilen ekilen saçların daha erken çıkmasını sağlar.
 • Kuaförlük hizmetleri olan boyama, perma, ısıyla düzeltme gibi işlemlerin saça verdiği zarara saçın dayanma gücünü artırır.

Biotin saç üzerindeki etkisi net bilinen bir vitamindir (B7 vitamini-H vitamini) bilindiği üzere vitaminler uygun dozda alınması halinde zararı olmayan kimyasal yapılardır. Buna karşın saç sorunu toplum içinde çok yaygın bir sorundur. Saç sorunlarına yönelik alınan tedavilerde mutlaka destek amacıyla alınmalıdır.
Biotin dozunun ne olacağı konusunda farklı görüşler olsa da en yaygın inanış saçtaki sorunun yoğunluğuna göre günde 2 mg ile 5 mg alınması yönündedir. 1 mg lık tabletler daha çok sorun olmayan saçta kalite artışı için önerilir.
Biotin saç gelişimine katkı sağlar ama genetik dökülmenin sebebi olan DHT hormonunu baskılamaz. Bu nedenle özellikle genetik dökülme varsa DHT yi baskılayan asıl tedavinin yanında destek olarak alınmalıdır tek başına biotin saç dökülmesinin durdurulmasında yeterli gelmeyecektir.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

81 Responses to “Saç Dökülmesi Biyotin”

 • Dilara says:

  Hocam merhaba,ben 17 yaşındayım 5 aydan fazla bir süredir sac dökülmem var doktora gittim kan tahlillerimde hiçbir sorun çıkmadı sacım aşırı derece inceldi sürekli ağlıyorum bu yüzden yakında kel kalacağımdan korkuyorum biran önce dursun istiyorum benim dökülmem genel heryerden dökülüyor bir yerden degil hocom biotin hap kullanmalımıyım ne önerirsiniz lütfen yardımcı olun
  Dr. Atilla Kaya

  Troid hormonlarına ve yumurtalıklarda sorun varmı araştırmalısın.

Yorum Yap Soru Sor

kucing