Tırnak Kırılması

Tırnak sağlığı için çok büyük önem arz eden biotin ile tırnak problemlerine nasıl çözüm olunacağını anlatan bir yazı ile tırnak problemlerini çözmenin basit ve pratik yolları yazımızdadır.

Tırnak

Tırnaklar sağlıklı bir organizmanın göstergesidir. Sağlıklı bir tırnak, pembe renklidir, hafif bir bombeliği vardır, saydam görünümlüdür ve haftada 0,5-1 mm uzar. Dış etkilere dayanıklıdır ve istenirse uzatılabilir.

Tırnağın vazifeleri

İlkel insanda belki daha çok işe yarıyordu ama günümüz insanında cisimleri daha iyi kavramaya,parmaklarıı dış etkenlere karşı korumaya ve estetik olarak hoş görünmeye yarar.

Tırnak kırılmasının sebepleri


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Tırnak kırılmasında görülen en sık sebep vitamin eksikliğidir. Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin (B7 vitamini-H vitamini) eksikliğinde, demir eksikliği, kalsiyum, magnezyum ve çinko eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır. Bilimsel olarak en bilineni ise olan biotin eksikliğidir olmasıdır. Bunun dışında bir çok hastalıkta tırnak kırılması sorunu görülebilmektedir. Bu hastalıklar; hipotiroidi, hipertiroidi, kronik kalp-akciğer hastalıkları… Tırnağa kadar  yayılan sedef hastalığı, tırnak mantarı, uzun süren sistemik enfeksiyon hastalıklar.

Beslenme nedenleriyle olan tırnak sorunları;

Proteinden yetersiz beslenmede keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılır.

Sürekli oje kullanımı tırnağın havasız kalmasına, asetonda yıpratıcı etkisi nedeniyle tırnak kırılmasına neden olabilmektedir.

Tırnak kırılması tedavi

İlk önce kırılmanın sebebi araştırılır, belirlenen bir sebep varsa düzeltilir. Kişinin diyetiyle aldığı protein az ise  arttırması önerilir, guatr veya kalp hastalığı varsa tedavi edilir. Bütün bunların yanında alımı kolay ve ekonomik olan biotin tedavisi eklenir. Kırılmanın şiddetine göre tercihen 2 mg veya 5 mg lık tabletlerden günde bir tane alınması önerilir. Biotin kırılmaları azalttığı gibi tırnağın uzama hızınıda arttıran bir vitamindir. Etkinliği konusunda bilimsel veri olmasa da tabletle tedaviye ek olarak biotinli tırnak kremleri kullanılabilir.

 

204 Responses to “Tırnak Kırılması”

 • kittty says:

  Hocam demir şemsiyeyi çekerken yanlışlıkla ayağıma çarptı. Tırnağımın yarıdan üstü deriden ayrıldı ama kalan tırnakla hala bağlantılı. Hemşire kalkan kısmı yerine yatırarak pansuman yaptı. Ne yapmam gerek tırnak kendi düşer mi ve tekrardan düzgün uzar mı
  Dr.Atilla Kaya
  ortopedist yada genel cerrahi uzmanına görünün gerekli tedaviyi onlar yapacaklardır

 • Güler says says:

  Merhaba hocam!Sol elimin orta parmağımın tırnanağı sürekli ortadan ikiye bölük bu sıkıntım ben kendimi bildim bileli var.çinko eksikliği dediler.eczaneden aldım fakat iyi gelmedi.ne yapabilirim.teşekkürler.iyi çalışmalar…
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa göstermelisin

 • Amet ÜNLÜ says:

  İyi günler. Hocam benim her iki ayak baş parmağımda uç kısmından kök kısmına doğru çizik şeklinde kırık var ama kırık olan yer derin değil yani etime ulaşmıyor. Küçüklüğümden beri var o çizgi şeklinde kırık hiç geçmedi. Tırnak uzadıkça kırık geçiyo ama sonradan kırık kök kısmına doğru ilerliyo ve hiç geçmiyor.
  Dr.Atilla Kaya
  tırnak yatağında sorun olabilir

 • alibahaerkal says:

  tırnağım dipten biraz ilerisinde kırılmılş ve biraz dein tırnağım çıkacakmıdır yoksa o öyle kalıcakmıdır bi sorumda diğer tırnağımın dip kısmı şıştı sarı bişi geliyo ilthap deil büyük ihtimale olsaydı ağrırdı diyolar sizce nedir tırnağım çıkacakmdırı
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa göstermenizi öneririm.destek olarak biotin tablet alabilirsiniz

Yorum Yap Soru Sor

burung