Biotin Eksikliği

Biotin birçok gıdada bulunan bir vitamindir (B7 vitamini-H vitamini). Ayrıca  bağırsaktaki zararsız mikroplar tarafından da üretilmektedir (bağırsakta üretilenlerin ne kadarının emildiği konusunda kesin veri yoktur).Gıdalar ve bağırsaktaki bu biotin kaynakları sayesinde biotin eksikliği seyrek görülen bir durumdur. Genel olarak dengeli beslenmeyenlerde, çok antibiotik tüketenlerde ve çiğ yumurta akı tüketimini çok yapan kişilerde biotin eksikliği görülebilir.

 

 Biotin eksikliğinde hastada görülebilen klinik belirti ve bulgular

-Bitkinlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, kas ağrısı,


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

– Hafif depresyon gibi  ruhsal sıkıntı,

-Ciltte kuruma,

-Ciltte pullanma,

-Saçta kepeklenme,

-Kolesterol seviyesinde yükseklik,

-Anemi(kansızlık),

-Saç dökülmesi ve saçta matlık,

-Saç ve diğer vücut kıllarında erken beyazlama,

-Tırnaklarda çabuk kırılma,

-Tırnaklarda yumuşama,

-Tırnak gövde kısmında beyaz lekeler oluşması,

-Kesin olmamakla birlikte cilt elastikiyetinin azalması (bu ciltte erken yaşlanma sebebidir).

Bu bulgular görüldüğünde biotin eksikliği akla gelmelidir. Ama bu bulguların bir çok sebebi vardır. Sebep olabilecek diğer hastalıklar araştırılırken biotin takviyesi başlanması doğru olur.

27 Responses to “Biotin Eksikliği”

 • Ayla says:

  İyi günler Atilla hocam;
  Biotin eksikliği ile ilgili yazıları okudum ve bende olabileceğine dair düşüncelerim olustu.Şöyle ki benim ciltte kuruluk problemim var küçük yaştan bu yana hatta pullanma şeklinde oluyor ve dökülüyor.Doktor bana akraba evliliğinden kaynaklanıyor dedi ve klasik urederm balmandol yazdi .Ayrica saçlarım da çok dökülüyor uzun zamandır ve haşimato tiroidim var devamlı halsizlik hissi yaşıyorum.Bu problemlerin hepsi bende sonradan başladı.
  Acaba yaşadığım problemler biotin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir mi?
  Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum..
  Dr.Atilla Kaya
  troid sorunları biotin yetersizliğine neden olabiliyor.HP10 mg biotin kullanabilirsiniz

 • Zeyno says:

  Merhaba hocam
  Öncelikle ramazan ayınız mübarek olsun bütün İslama alemine hayırlara vesile olsun
  Hocam benim sorum 6 yıldır saç kıran hastalığı var ve bir türlü iyileşme olmadı hala da saçlarımda açık yerler var ayrıca vücudumda kepeklenme tarzında pullanmalar oluyor bu sene saçlarımda kepek sorunu çıktı tedavi olmama rağmen geçmiyor sürekli Halsizlik uyku hali çabuk yorulma tırnaklarım çok geç uzuyor uzayınca da kırılmalar oluyor acaba bende de bittin eksikliği olabilir mi
  Eğer öyle bir eksiklik varsa hangi ilacı kullanayim şimdi den teşekkür ederim hayırlı geceler
  Dr.Atilla Kaya
  6 yıl saçkıran için uzun bir süre pek cevap alınamyabilir.ama yinede sadbeyi deneyebilirsin.biotin eksikliğide olabilir,hipotroidide ,doktora gitmalisin

 • sirin 31 says:

  Hocam merhaba ben son 6 aydir sac dökülmesi problemi yasiyorum.her taramada, gunluk elimi sacima attigimda ve duşta öbek öbek sac geliyor. Hacmi oldukca azaldi. O azaldikca ben gürlessin diye kestiyorum saclarim kisacik kaldi. Zaten kivircik ve ince telli saclarim var. tirnaklarimda da ara ara kırılma sorunu yasiyorum. Ama tirnaklarimda yumusama gibi bi sorun yok. Ayni zamanda troid rahatsizligim da var ancak ilaclarimi düzenli kullanmama ragmen saç dökülmem durmuyor. Ne yapabilirim? Bu sac dökülmesi baska bir rahatsızlıgın habercisi olabilirmi? Ne tavsiye edersiniz?
  Op Dr Atilla Kaya
  hem saç hem tırnakta sorun varsa biotin değerlerinize baktırıp uygun ve yeter dozda biotin kullanmalısınız

 • Umut kılıç says:

  Hocam merhaba ben 30 yaşındayım saçlarım sakallarım ve göğüs kıllarım beyazladı 16 yaşımda saçlarım beyazlamaya başladı 20 yaşlarda göğüs kullarım 1 yıldırda sakallarım şimdi kaşlarımda görülüyor ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin ve metionin içeren ürünler kullanırsan geciktirebilirsin

 • Rahmiye says:

  Dr bey benim saclarim cok canlu gur ve hic dokulmezdi.yaklasık 6 aydir dokuluyo biotin eksikligi varmis. Gida olarak ne tuketmeliyim. Ayrica ilac olarak be kullanabilirim.yorumunuz icin simdiden cok tesekkur ederim.:)
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg biotin kullanabilirsiniz.protein ve vitaminden zengin bir diyetle beslenin

 • setenay says:

  Merhaba, ben 21 yaşındayım lise dönemimde akne tedavisi için 5 kür geçen senede 1 kür Roancutane tedavisi gördüm bu dönemlerde çok fazla saçımda boya işlemleri gördü fakat buna bağlı olduğunu çok düşünmüyorum kendimi bildim bileli tırnaklarım hemen kırılıyor ve uzamıyor çok ince yapısı var.(küçükken yerdim hala da arada bir oluyor.) Ayrıca saçlarım eskiden çok gürdü fakat dökülmekten hiç kalmadı resmen eski haline göre çok çok az kaldı ve hala dökülmeye devam ediyor en büyük sorunum ise 8 senedir hiç uzamıyor hep aynı boyda kalıyor boydan bir uzama olmuyor.Psikolojimi bozan bu durumdan nasıl kurtulabilirim acaba ? Biotin önerdi eczacımız ,saçlarıma ve tırnaklarıma makine ile bakıp ama ben pek güvenemedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  roacutane biotidinaz eksikliğine neden oluyor buna bağlı saç dökülmesi görülüyor.günlük 10-20 mg biotin kullanmalısın

Yorum Yap Soru Sor

ikan