Hayvanlarda Biotin Kullanımı

Evcil hayvan beslemenin en zahmetli yönlerinden biride sürekli tüy dökülmesidir. Normalde her canlının tüyleri dönemsel değişim geçirir, özellikle tüylü hayvanlarda bu değişim sıcak ayların başladığı dönemlerde çok artar. Bu dökülme artışı hayvanın görselliğini etkilediği gibi ev içindeki tüy miktarının da çok artmasına sebep olur.

Hayvanlarda bir diğer sorunsa çiftlik hayvanlarındaki tırnak sorunlarıdır, doğal ortamda toprağa basan büyükbaş hayvanlar çiftlikte daha sert zemin olan betona basmaları sebebiyle tırnaklarında sorunlar yaşayabilmektedir. Bu hayvanlarda yemlerine biotin takviyesi yapılmaktadır.

Evcil hayvana uygun dozda B7 vitamini (biotin) verilmesi tüy dökülmesini durdurmanın yanı sıra tüylerde canlanma, parlaklık artışı sağlar. Özellikle uzun tüylü köpeklerde çok daha hoş bir görünüm elde edilir. Tüy dışında tırnak kalitesi artar cilt döküntüleri varsa düzelir.

Evcil hayvanlardaki tüy dökülmesinin tedavisi;

Kıl ve tırnak kalitesi üzerinde en etkili vitamin olan B7 vitamini verilir. Köpeklerde genellikle günlük 10 mg biotin yeterlidir. Dökülmenin çok fazla olduğu durumlarda ve iri köpeklerde günde 2 tablet 10 mg B7 vitamini verilmesi daha sağlıklı olur.

Kedilerde günlük 2 mg B7 vitamini yeterlidir.

Kedi köpek dışında tavşan, hamster, gine pig gibi tüylü hayvanlara günlük 1 mg biotin verilebilir.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Bu şekilde biotin desteğiyle; Hayvanın tüy dökülmesi ciddi düzeyde azalır, tüy kalitesi ve uzunluğu artar.

Hayvanlarda biotin kullanımında insanlar için kullanılan biotinler kullanılabilir. Veteriner tipi biotinler lüks olarak değerlendirildiği için genellikle beşeri biotinlerden daha pahalıdır.

Biotin tablet ve kapsül olarak üretilmektedir, diğer gıdalara karıştırılarak verilme kolaylığı sebebiyle tablet formları tercih edilebilir.

Hayvanlarda günde tek doz biotin yeterli olmaktadır. Biotin tablet ezilerek yemeğin içine karıştırılabileceği gibi suyuna karıştırılarak da verilebilir.

Tüy dökülme sorunu devamlı olacağı için biotin desteği çok düzenli olmasa da devamlı olmalıdır. Bu mantıkla yaklaşıldığında gramaj ve kutudaki tablet sayısı açısından değerlendirilip ekonomik olan biotin tercih edilmelidir.

Biotin desteğine ek olarak köpek ve kedilerin ara sıra taranması tüylerin tarakla toplanmasını sağlayacağı için ev içine dağılma miktarı da azaltılabilir.

Kuş grubu hayvanlarda tüy değişimi olmadığından biotin desteği gerekmez. Biotin ihtiyacı en çok kedi ve köpekte olmaktadır.

Kediler tüylerini bir şekilde yediği için çok farkedilemeyebilir ama köpeklerde kıl dökülmesi evi çok kirletebilir. Bunu önlemenin en pratik yolu 10 mg lık biotin tabletlerinden gıdasına günde bir tane karıştırıp yedirmektir.

Atlarda nalın rahat tutturulabilmesi için toynak kalitesini artırmak amacıyla biotin verilir.

Köpeğiniz tüylü bir cins ise sürekli biotin vermeniz halinde tüyleri her zaman parlak ve canlı kalır.

6 Responses to “Hayvanlarda Biotin Kullanımı”

 • Rdbull says:

  Merhaba, 15-20 kglık köpeğime ne kadar biotin kullanmalıyım? Bir de köprpim henüz 7 aylık bit sakıncası olut mu?
  Dr. atilla Kaya
  günlük 10 mg biotin yeterlidir. dökülmenin yoğun olduğu dönemlerde 20 mg verilebilir.biotin normalde köpektede vücutta yapılan ve suda çözünen bir vitamindir.fazla alınması yan etkiye neden olmaz çünkü vücutta birikmez,idrar yoluyle atılır.

 • Pelin ş. says:

  Hocam merhaba. Kedim şerafettin 7 yaşında. Ciltte pullanma tuy dökümü cok fazla. Daha evvel biotin bioxcin 5000 mcg olan tablatten gunde çeyrek vererek 2 ayda biraz duzelme oldu toparlandi. Biotini birakinca tekrar başladı. Dozunu az mi veriyorum. 6 bucuk kilo ağırlığında
  Dr. Atilla Kaya
  Günlük 5mg verebilirsin

 • Poodle says:

  Merhabalar, poodle cinsi bir köpeğim var. İçerik olarak vitamin protein vs desteği olan iyi mamalardan kullanıyorum. Tüy dökümü olmasada mamamızda olmadığı için ekstra biotin vermek istiyorum. Tüy parlaklığı için. Fakat genelde farkli vitaminlerle kombin şeklinde var. Fazla vitamin takviyesi yapmak istemiyorum. Sadece biotin içerikli bi marka önerebilir misiniz ? Sürekli kullanmamızın bi zararı olur mu ?
  Dr. Atilla Kaya
  HP biotin kullanabilirsiniz.

 • Hakan says:

  2 yaşında Pug yavrum var tüy dökümü var kaç mg almamı tavsiye edersiniz
  Dr.Atilla Kaya
  günlük 5 mg alabilir

 • Emre says:

  Hocam devamlı kullanacakmıyız yoksa kopegımın tuy dökülmesı bıtınce trasda ettrdım ne kadar surede durur tuy dokulmesı ara verecekmıyız tuy dokulmesı bıtınce
  Dr.Atilla Kaya
  köpeklerde ve kedilerde düzenli kullanmak gerekir.traş ettirmek tüy dökülmesini önlemez

 • Kopek says:

  Merhaba köpeğim çok fazla tüy döküyor. Biotin aldim gunde 10 mg lik 1 tabket veriyorum. Acaba etkisini ne zamam gostermeye baslar. Çok fazla tüy döküyor 10 mg yeterli mi ?
  Dr.Atilla Kaya
  10 mg yeterli.bende köpeklerime kullanıyorum.1-2 ayda etkilerini görürsünüz

Yorum Yap Soru Sor

ular