Şeker Hastalığı

Biotin sadece saç ve tırnak sağlığı açısından sınırlı kalmayıp ayrıca diyabet hastalığı ile mücadele edenlerinden çok fazla ihtiyaç duyduğu bir vitamin olan H vitamini ve B7 vitamini için biotin ürünleri kullanması önerilmektedir. Konuyu uzmanlarımızdan detaylı olarak size aktarıyoruz.

Şeker hastalığında biotin (By vitamini-H vitamini) kullanımının önemi

Biotin saç ve tırnak vitaminin olarak bilinse de şeker hastalarında da biotin kullanımı önerilmektedir. Biotin karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir. Bu sayede kan şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur ve hücre gelişimine katkıda bulunur.

Tek başına şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaz ama gerek insülinle tedavi edilen gerekse haplarla tedavi edilen şeker hastalarında tedaviye günlük 10 mg biotin eklenmesi kan şekerinin daha dengeli olmasına yardımcı olurken aşırı yükselme ve düşme sıkıntılarının daha seyrek görülmesine de yardımcı olur.

Biotinin şeker hastalarında en önemli faydası şeker hastalığına bağlı olarak yıllar içinde gelişen sinir harabiyetini (nöropati) ve damar hastalıklarını (anjiopati) engellemesidir. Bilindiği gibi sinir hasarı şeker hastalarında ayaklarda uyuşmaya sebep olur. Biotin olabilecek bu tür sıkıntıların oluşumunu engeller, ortaya çıktıysa ilerlemesini durdurur.

 

Biotinin şeker hastalığında kullanımıyla ilgili bilimsel yayınlar

Diabetes mellitus


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

It has been known for many years that overt biotin deficiency impairs glucose utilization in rats (19). In one human study, blood biotin levels were significantly lower in 43 patients with non-insulin dependent diabetes mellitus (NIDDM; type 2 diabetes) than in non-diabetic control subjects, and lower fasting blood glucose levels were associated with higher blood biotin levels. After one month of biotin supplementation (9,000 mcg/day), fasting blood glucose levels decreased by an average of 45% (20). In contrast, a study in ten type 2 diabetics and seven nondiabetic controls reported that biotin supplementation (15,000 mcg/day) for 28 days did not decrease fasting blood glucose levels in either group (21). A more recent double-blind, placebo-controlled study by the same group of investigators found that the same biotin treatment protocol lowered plasma triglyceride levels in both diabetic and nondiabetic patients with hypertriglyceridemia (22). In this study, biotin administration did not affect blood glucose concentrations in either diabetic or nondiabetic subjects. Additionally, a few studies have shown that co-supplementation with biotin and chromium picolinate may be a beneficial adjunct therapy in patients with type 2 diabetes (23-26). However, several studies have reported that administration of chromium picolinate alone improves glycemic control in diabetic subjects (27). See the separate article on chromium.

 

Reductions in blood glucose levels were found in seven insulin-dependent (type 1) diabetics after one week of supplementation with 16,000 mcg of biotin daily (28). Several mechanisms could explain a possible blood glucose-lowering effect of biotin. As a cofactor of enzymes required for fatty acid synthesis, biotin may increase the utilization of glucose for fat synthesis. Biotin has been found to stimulate glucokinase, a liver enzyme that increases synthesis of glycogen, the storage form of glucose. Biotin has also been found to stimulate the secretion of insulin in the pancreas of rats, which also has the effect of lowering blood glucose (29). An effect on cellular glucose transporters (GLUT) is currently under investigation. Presently, studies of the effect of supplemental biotin on blood glucose levels in humans are extremely limited, but they highlight the need for further research.

One Response to “Şeker Hastalığı”

 • Mahoni says:

  Merhabalar,
  Ben 47 yaşındayım 10 yıldır şeker hastasıyım, sigara içiyordum hastalığımı öğrendikten
  sonra bıraktım halen içmiyorum. Bu arada magnezyum, çinko, B6, D3, demir vitamini alıyorum, benim vücut kıllarımda azalma oldu bu günlerde B7 eksikliğinin saça faydasının haricinde şekere bağlı hasarları azaltabileceğini okudum, ne kadar doğrudur ve günlük 10mg almamın
  bir zararı olurmu.
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  Saygılarımla,
  Dr.Atilla Kaya
  alabilirsiniz.şekerin düzenlenmesine yardımcı oluyor.fazlası idrarla atılır.

Yorum Yap Soru Sor

bebek