Saç Ekimi Sonrası Biotin

Saç ekimi sonrası saçla ilgili çeşitli olaylar gelişir. Bunların sebepleri ekim işlemiyle kökte kaçınılmaz olarak oluşturulan travmadır. Bu travma genellikle köke zarar vermeyecek düzeydedir. Ama şok dökülme denilen dönem değişikliğine sebep olur.

Biotin ve Saç Ekimi

Bilindiği gibi biotin saç için bitkilere verilen gübre kadar besleyicidir. Kökün saç ekimiyle girdiği bu sıkıntılı dönemde yaşadığı sorunların çözümüne yardımcı olur. B7 vitamini ve H vitamini biotin için kullanılan diğer isimlerdir ve aynı maddeyi tarif eder.

   Saç ekimi sonrası görülen ve büyük oranda engellenebilen olaylar;

-Şok dökülme; Geçici bir dökülmedir. Saçın anagen evresinden katagen evresine geçişinden dolayı görülür. Normal bir süreç olsa da saç ekimi yaptıran kişi için zor katlanılır bir dönemdir ve biotinle büyük oranda engellenebilir.

-Dökülenlerin geri çıkış süresi; Ekilen saçların şok dökülmeyle yok olması hastada ciddi sorun yaratabilir ve çıkış başlayıncaya kadarda sıkıntı devam edebilir. Şok dökülmeden sonraki 3-12 ay saç kökü katagen ve telogen evrelerini tamamlayıp yeniden anagen evresine gelir ve cilt dışından görülür. Biotin kullanımı bu süreyi kısaltır.

-Ekilen saçların kalitesi; Ekim sonrası yeniden çıkan saçların büyük kısmı tüy şeklinde çıkar ve kalitesi giderek artar bu süre 2 yıl devam eder. Biotin çıkacak saçların daha kaliteli çıkmasını ve daha kısa sürede kaliteli hale gelmesini sağlar.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

-Köklerin alındığı yerde seyrelme miktarı; Kök alınan alandaki saç alınan kök kadar seyrelir ve bu seyreklik dolgunluğun azalmasına sebep olur. Biotin ense saçlarında da kalite artışı sağlayarak daha dolgun görünmesini sağlar.

Saç ekimi sonrası günlük 2-5 mg biotin alınması bu sorunların daha az yaşanmasını sağlamaktadır. Biotin saç yapımında en etkili olduğu bilinen B7 vitaminidir ve saç ekimini takiben başlanması çok daha sağlıklı sonuç alınmasını sağlar.

Özetle; günde 2 mg biotin tablet alınması

-Şok dökülmenin miktarını azaltıp geri çıkış süresini kısaltır.

-Kılın çapını yani kalitesini artırarak gerek ekim yerinde gerekse alım yerinde saçların daha sık görünmesini sağlar.

-Alım yerinde özellikle mikromotorla alıma bağlı olabilecek kök hasarlarının daha çabuk ve kayıpsız olmasına yardımcı olur.

-Saç yapımında kullanıldığı için kanla daha yoğun gelmesi köklerin tutma şansınızda artırır kök ölüm oranını azaltır.

Bir çok saç ekim merkezi klinikten çıkışta hastaya 300-700 TL gibi maliyetlerle çeşitli şampuan, solusyonlar ve bakım ürünleri satarken bu işi daha bilimsel yapan kurumlar bir tek B7 vitamini (diğer isimlerle; biotin-H vitamini-biyotin) tablet kullanımı önerirler. Bu uygulama daha verimli olmasının dışında saç ektiren kişinin ekonomik kaybınıda engellemektedir. Çünkü biotinin aylık kullanımı 6-7 TL civarındadır ve öneriye hasta uyumu çok daha kolaydır. Biotine ekim öncesi başlanması kök kalitesini artıracağı için alım kolaylaşır.

10 Responses to “Saç Ekimi Sonrası Biotin”

 • Murat says:

  Hocam merhaba saç ekimi sonrası hangi şampuanı tavsiye edersiniz
  Dr. Atilla Kaya
  Sawpoo kullanabilirsin

 • AKCAN says:

  Merhaba Hocam

  Saç ekim işlemi sonrası sizin yazılarınzı ve önermiş olduğunuz

  takviye ürünleri aldım ve çom memnun kaldım, çok tşkler.

  1 ay oldu hocam saç ekimi olalı, 1 ay ara verdikten sonra tekrardan fitnessa başlasam bi sakıncası olur mu.
  Dr. Atilla kaya
  Başlayabilirsin

 • uğur says:

  Mermaba hocam

  saç ekiminin 26. günündeyim xpecia tablet ve biotin şampuyan, biotin tableti aynı anda kullansam uygun olur mu.henüz şok dökülme olayı çok az oldu bu normal mi hocam. teşekkürler.
  Dr. Atilla kaya
  Xpecia tablet içeriği oldukça zengin ve aynı zamanda biotinde içeriyor,günde 2 tablet almanız yeterli. Diğerlerine gerek yok.bu ürünleri kullanırken şok dökülmenin az olması normal.

 • Anonim says:

  Merhaba hocam bende saç ektirdim ama 1 ay oldu hala bi ilaç kullanmadım doktorum 1 ay sonra gel ilaçlarını vercem dedi sizce geçmi kaldım bide ben dermo biogen şampuan kullanıyorum bundan sonra napmam gerekiyor hocam şuan şok dökülme süreçindeyim
  Dr. Atilla kaya
  Şok dökülmeyi önlemek yada azaltmak için hemen ekimden sonra başlamak gerekir.saçınızın daha hızlı ve kaliteli çıkması için ürün kullanmanız da fayda var.saça yönelik tüm yapıtaşlarını içeren xpecia tablet ve hairforte spreyi kullanabilirsiniz

 • Abdurrahman says:

  Hocam saç ekimi 20. Gün bugün biotin kullanmadım daha kaç mg dan baslamaliyim
  Dr.Atilla Kaya
  5 mg kullanabilirsin

 • Fatih says:

  Merhaba hocam saç ekimi yapıldı bugun üçüncü gün. 20. Günde xpecia tablet, Hair forte Sprey ve Ducray Anaphase Şampuan kullanılacak. 20. Güne kadar kesinlikle önerebileceğiniz birşey varmıdır.
  Saygılar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bence spreye ilk yıkamadan sonra başlayabilirsin.ben hastalarıma hep bu şekilde önerdim.xpecia tabletede başlayabilirsiniz.böylece şok dökülme daha az olur

 • Karlıbal says:

  Merhaba hocam. 2 yıldır kaliteli bir markanın vchy seboreik dermatit şampuanını kullanıyorum. Ve çok memnunum. Yalnız eczacı bir bayan saç ekimi sonrası ds şampuanıma dönmeden bir süre s.med şampuanını kullanmamı benim şampuanımın saça ve saç derisine şu an hassas olduğu için zarar verebileceğini söyledi. Arada kaldım. Kendi şampuanıma başlayabilir miyim yoksa önerdiği şampuanı mı bir süre kullanayım? Teşekkür ederim.

 • Karlıbal says:

  Hocam saç ekiminin 13.üncü günü. Biotin 5mg aldım. Kullanmaya başlayabilir miyim?
  Dr.Atilla Kaya
  geç bile kalmışsın,başlamanı öneririm

 • mert002 says:

  Mr. Hocam ben yeni saç ektirdim biotin tapletten Başlangıçta hangisini kullanayım 2mg mı yoksa 10mg olanımı kullanayım tesekkürler.
  Dr Atilla Kaya
  10 mg olanı kullanmalısın.

Yorum Yap Soru Sor

bebek