Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saçların beyazlanması kişiler tarafından  istenmeyen bir durumdur. Genetik faktörler etkili olmak ile beraber  başka;  hatta  açıklanamayan sebeplerle saçlar zamanından önce beyazlayabilmektedir. Saçların beyazlaması konusunda stres ve üzüntünün etkili olduğu çok fazla bilimsel temele dayanmamakla beraber genel kabul görmüş bir yargıdır. Saç keratin denilen maddeden yapılmaktadır kimyasal yapı olarak tırnakla çok benzeşir rengi veren melanin pigmenti dışında yaklaşık aynıdır. Tırnak saçtan farklı olarak sertlik oluşturan disülfid bağlarından daha zengindir bu sayede tırnak daha sert bir oluşumdur.

Saç beyazlaması; saça rengini veren melanin denilen pigmentin salgılanamamasıdır. Genellikle yaşa bağlı ama bazen genetik olarak erken yaşlarda melanin salgılayan melanositlerin ölmesine bağlı olarak salgı azalarak durur ve saç renksiz kalır. Saç şeffaf beyaz arası tırnak benzeri keratin rengini alır. Beyazlaşma farklı yıllarda ortaya çıksa da vücuttaki bütün kıllar beyazlaşabilir. Melanositlerin neden öldüğü veya  bazı kişilerde neden çok erken öldüğü bilimsel olarak aydınlatılamamıştır. Ancak yapılan çalışmalarda alınan saç vitaminlerinin   melanosit hücrelerinin ömrünü uzattığı  buna bağlı olarak melanin salgısının daha uzun yıllar salgılandığını göstermiştir.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

    Bilimin bugün geldiği noktada saç beyazlamasını kalıcı olarak sonsuza kadar önlemenin  yolu maalesef bulunmamaktadır. Piyasada satılan çeşitli ürünler olsa da beyazlamayı engellemenin ya da tedavi etmenin bilimsel ve bitkisel  tedavi yolu  yoktur. Fransa’da geliştirdiği yazılan ağızdan alınan bir maddenin saçta beyazlamayı önleyeceği yönünde bilgiler yayınlanmış olsa da etki ve yan etkiler açısından deney sonuçlarına göre 2015 yılından sonra yaygın kullanılması beklenmektedir, ancak var olan renkli saçların rengini  o renkte korumak ve ağarmayı daha ileriki yaşlara ötelemek için  B7 vitamini  ya da diğer adı  vitamin H  ya da saç vitamini diye bilinen adı ile biotin alınması önerilmektedir. Günlük alınan düşük doz biotin tabletle saçların beyazlaşmasının geciktirilmesi sağlanabilinmektedir. Günlük alım dozu cinsiyete, yaşa, saçların ağarma durumuna göre  1mg  ile 10 mg  arasında değişebilmektedir. Genel önerilen dozlar şöyledir;

Beyazlaşma ve saç  kalite kaybının yeni başladığı dönemlerde;  1mg

Saçların incelme yıpranma ile birlikte beyazlaşmanın başladığı dönemlerde;  2mg

Saçların dökülmeye başlaması  beyazların hızlı artmaya başladığı zamanlarda   erkeklerde 5mg kadınlarda 2mg

Önerilmektedir.

Kişi saçlarının durumuna göre hangi dozu kullanacağını dermatoloğuna danışabilir veya  2mg  ile başlayıp elde ettiği sonuca göre dozu düşürebilir, yükseltebilir ya da devam edebilir.

Doz seçiminde rahat davranılabilir çünkü doz aşımının bir önemi olmayıp fazlası sorunsuz atılabilmektedir. Biotin suda eriyen vitamin grubunda olduğu için fazla alınan biotin depolanmaz ve vücuttan idrar yoluyla atılır.

Alınan B7 vitamini ile saçların yaşlanması yani yıpranması giderilir. Kırılmalar önlenir. Uzama hızı artar saça uygulanan kuaförlük hizmetlerinin olumsuz yan etkileri en aza indirilerek saç kalitesi artırılır. Alınan vitamin H  saçlarla benzer yapıda olan tırnak sağlığı ve kalite artışında da etkili olur.

84 Responses to “Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?”

 • Selçuk Sezer says:

  Hocam saçlarımda dökülme vardı doktorum xpecia tablet hairforte sprey verdi düznenli kullandım 3 4 ay gibi sabah akşam kullandım dökülmem durdu sonra günde bir güne düşürdüm 1 senedirde kullanıyorum tabletle spreyi son bir kac aydır saçlarımda gözle görülür beyazlar çıkmaya başladı bunun önüne nasıl geçebilirim ne önerirsiniz xpecia ve spreyi gunde 1 kez hala kullanıyorum bilginiz olsun.
  Dr.Atilla Kaya
  beraberinde biotin tablet başlayın.ek olaarak 5 mg biotin alın,geciktirebilir

 • Wind says:

  Hocam sakalımda aşırı derecede beyazlık var yaşım 30 son 3 yılda oluştu hızla devam ediyor ne tavsiye edersiniz saygılar
  Dr.Atilla Kaya
  biotin ve metionin içeren ürünler kullanabilirsiniz

 • Ahmet kaya says:

  Hocam 17 yaşındayım, son 1 ayda saçımda çok fazla beyaz artışı oldu. İster istemez kafaya takıyorum. Benim ne yapmam gerekir?
  Dr.Atilla Kaya
  günlük 5mg HPbiotin kullanmanızı öneririm,hem beyazlaşmayı geciktirir hemde beyazlaşanların bir miktr eski rengine dönmesini sağlar.

 • Kenan Bilgin says:

  Merhaba
  Hocam 19 yaşındayım saçlarımın yan taraflarında yazlar hızla artmaya başladı sizce ne yaparak bu beyazlamayı durdurabilirim? Bir şey daha danışacağım sizce saçıma hangi yağı kullanayım? Çörek otu yağı kullanmayı düşünüyorum, sizin önerebileceğiniz bir yağ var mı?
  Dr.Atilla Kaya
  günlük 5 mg biotin kullanırsanız saçta beyazlaşmayı geciktirir,beyazlaşanları da normal rengine dönüştürebilir.

Yorum Yap Soru Sor

monyet