Biotin

Biotin suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir. Farklı ülkelerde biyotin , vitamin H ve B7 vitamini olarak da isimlendirilir. Etki alanı sebebiyle saç, cilt ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır. Saç ve tırnaktaki yoğun besleyici etkisi sebebiyle biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır. Kimyasal formülü C10H16N2O3S şeklindedir.

Biotin Kullanımı

Günlük doz saç veya tırnaktaki sorunun büyüklüğüne göre 1 mg ile 5 mg arasında değişir, 1 mg daha çok sorun olmayan saçta kalite ve uzama hızını artırmak amaçlı daha yüksek dozlar kırılma, çatallanma ve dökülme gibi sorunlarda önerilir. Şeker hastalarında etkin doz günde 10 mg’ dır. Günlük doz bir defada alınabilir. Aç ya da tok alınması önemli değildir. Gece yatarken alınması daha iyi emilmesini sağlar.

Biotin Çeşitleri

Tablet formu; 0.3 mg , 0.6 mg , 1 mg , 2 mg ,5 mg ve 10 mg lık tablet ve kapsülleri vardır. Bazı firmalar 1 mili gram bazıları micro gram olarak yazmaktadır. 1 mg = 1000 mcg dir. Tablet dışında biotinli tırnak solüsyonu ve biotinli şampuanlar vardır.

Biotin Fazlalığı

Biyotin suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur. Kilo alma, kilo verme etkisi yoktur. Fazla alınan miktar idrarla atılır. Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir.

Biotin Etkisi

Saç kalitesini artırır, saçın çapı ve uzama hızı % 30 civarında artar. Saçın güneş ışığı, toz, kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar. Saçın döngüsündeki anageni uzatarak saç dökülmesini azaltır. C vitamini emilimine etki eder. Cilt tedavilerinde yardımcı olarak kullanılır.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

 

Biotin Eksikliği
Sağlıklı saç ve cildin anahtarı biotin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar, çatallanma, elastikiyet kaybı, beyazlama biotin eksikliğinin işareti olabilir. Tırnakta kırılma yumuşama, beyaz noktalar oluşması biotin eksikliği düşündürmelidir. İnsülinden bağımsız diyabet hastaları biyotin takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 9000 mikrogram biyotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir. Bunun yanında biotin eksikliğinin ‘seboreik dermatit’ olarak isimlendirilen bir deri bozukluğuna neden olabileceği de düşünülmektedir.

 

Biyotin eksikliği diğer B vitamini türlerinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetler ortaya çıkarabilir.

 

Güvenilirlik
Biotin ham maddesi hayvanlar ve insanlar şeklinde üretilmektedir ve kimyasal yapısında değişiklik vardır. Hammaddesi hayvan için olanlar ucuzken insan için olan daha pahalıdır. Ancak bir tablete konan miktar az olduğundan kutu başına düşen biotin maliyeti azdır. Buna rağmen saç ürünleri konusunda uzman kuruluşun ürününü almak daha güvenli olacaktır. Pahalı olması güvenilir olduğu anlamına gelmemektedir.

Biotin Fiyatları

29 TL-89 TL (doza, kutudaki tablet sayısına ve markaya göre değişmektedir).

Biotin gıda takviyeleri hakkında detaylı bilgi almak ya da satın almak isterseniz :

http://satis.hairpharma.com.tr/14-hp-biotin

187 Responses to “Biotin”

 • Nezahat Çolak says:

  Hocam kızım 10 yaşında saçları çok ince telli ve seyrek. 5 kez 10 ar gün ara ile kazıttım. Şimdi uzamaya başlıyor. Ne gibi ürün kullanabiliriz acaba. Saç tellerinin kalitesi için. Bende 49 yaşındayım benimde seyrek ve ince telli aynı sorun bana ne önerebilirsiniz. Teşekkür ederim şimdiden. Saygılarımla
  Dr. Atilla Kaya
  Siz menopecia tablet başlayabilirsiniz. Ama kızınızın kan ve troid hormonlarına baktırın. Kızınıza biotin başlayabilirsiniz

 • İbrahim says:

  Merhabalar. Kedim dişi 3.5 aylık çok tüy döküyor kaç gün kaç mg biotin kulanmalıyız.
  Dr. Atilla Kaya
  Düzenli biotin kullanmak gerekir. Günlük 5mg alabilirsiniz.

 • Cüneyt says:

  Hocam mrb. 2 aylık oğlumuz doğduğunda topuktan kan alınmıştı. İlk değer 40 ikinci değer 34 çıkmış. Sağlık ocağı sevk etti çapa hastanesine gittik. Doktor Bioak ilacını verdi. Bir sürü tetkik yaptırdık. Kalıtsal bir hastalık dedi. Biz hiçbirşey anlamadık. Nasıl vericez ne kadar vericez. Bu hastalık geçer mi geçmez mi. Değer normale döner mi. Konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz
  Dr. Atilla Kaya
  Çocuğunuzun takibini yapacak bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına gitmenizi bakılan kan değerlerine göre ilacın dozunu ayarlayıp, normal gelişim gösterip göstermediğini dozunu yeterli olup olmadığının düzenli takip edilmesi gerekir

 • Mehme says:

  Hocam mrb saç derisinde aşırı derecede yağlanma oluyo bugün saçımı yıkıyorum ertesi gün yağlanmaya başlıyo dermatoloji ye gittim anlattım durumu zoretanin ilaç başlıcacaktı kan tahlili sonucunda karaciğerde yağlanma kanda yağ oranı yüksek olduğundan başlamadı doktor bana 1 mg biotin önerdi saç derisindeki yağlanmaya iyi gelir mi kaç ay kullanmam lazım
  Dr. Atilla Kaya
  Bittin yağllaamaay etkilemez, mg biotin bir miktar saçınızın ve tırnağınızın kalitesinin artmasını sağlar. Yıkadıktan saygı saat sonra yağlanma normal kabul edilir

 • Bekirhan Bulut says:

  Biyotin takviyesi su ile mi yutulur yokse ağızda emilir mi yutulmaz diyordu kutusunda
  Dr. Atilla Kaya
  Biotin takviyesi su ile yutulur

 • efsaylin says:

  merhaba hocam
  kızım 11 yasında ve alopesi rahatsızlığı var doktorumuz biotin ek olarak kullanmasını iletti. bende bugun eczaneden hp biotin 1000 yazanı aldım. kızım için kullanacağım için mg fazlamıdır ya da nasıl kullanmamız gereklidir. kısa sürede yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden cok teşekkürler.
  Dr. Atilla Kaya
  Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına götürüp Kan biotin değerine baktırın.ona göre eksikliği telafi edecek dozda kullanın.

 • sadecesevgi says:

  Değerli hocam, medobiohtin 5 mg kullanacağım. Tabletleri gün içerisinde mi yoksa gece yatmadan almak daha faydalı olacaktır ? Bir de aç yada tok nasıl içmeliyim. Cevap verirseniz mutlu olurum, teşekkür ediyorum.
  Dr.Atilla Kaya
  yemeklerden 20 dk sonra alabilirsiniz

Yorum Yap Soru Sor

penyu