Archive for the ‘Biotin Tedavi’ Category

Hair Forte Sprey (Erkek)

Biotin içeren saç sağlık ürünlerini tanımaya devam ediyoruz. Bu seferde erkeklerin %95 gibi önemli bir bölümünü etkileyen genetik dökülmeye karşı geliştirilmiş bir ürünü Hair Forte Sprey ve içeriğini ele alacağız. DHT’ye karşı ana maddesi “Procapil” olan Hair Forte Sprey saçın kaybettiği kaliteyi geri kazanmak içinde “Biotin” ihtiva etmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülme Tedavisi Genetik Saç Dökülmesi

Hair Forte Sprey saç dökülmesi tedavisi için geliştirilmiş bir ilaçtır. Optimum etkinlik oranı olan % 3 Procapil içerir. Procapile ek olarak gerek onun aktivitesini artıran gerek ise her biri kendi başına etkili olan bitkisel aktifler de içermektedir. Bu sayfada daha çok etkinliğinde önemli yeri olan biotin ele alınmıştır.

Bilindiği gibi biyotin ağız yoluyla hap olarak alınabildiği gibi tırnak solüsyonları, şampuanlar ve saç spreylerinde de bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri Hair Forte Kadın ve Hair Forte Erkek Spreylerdir. Türkiye’de üretilen ilk ve tek % 3 procapil erkek formudur. Aktif maddelerinden en etkili olan Procapil Fransa’dan ithal edilmektedir. Üretici Hair Pharma tamamen saç sorunları üzerine yoğunlaşmış bir ilaç firmasıdır.

Diğer aktifler yanı sıra biotinden şu etkiler beklenebilir;

Saç Kökünü Uyarıcı Etki
Hair Forte Sprey içeriğindeki procapil kökü besleyen kılcal damarları genişleterek kökün daha iyi beslenmesini sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda % 3 procapilin  % 5 minoxidil kadar etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra DHT üzerine de etkilidir.

DHT’ ye Etkisi
DHT özellikle erkeklerdeki saç dökülmesinde % 95 oranında suçlanan bir hormondur. Bölgesel olarak oluşumu engellendiğinde saç dökülmesi tedavisi başarısı artmakta ve zamanla bu etkisi azalmamaktadır. Orta ve uzun vadede Hair Forte Sprey minoxidilden daha yüz güldürücü sonuçlar verir. Etkisi bölgesel olduğu için erkeklerin neredeyse hepsinin kafasını karıştıran “cinsellikle ilgili yan etkiler” ortaya çıkmaz. DHT finasterid adlı ilaçla azaltılırsa cinsel istekte azalmaya neden olabilmektedir.

Saçın Beslenmesine Etkileri
Biotin diğer adlarıyla H vitamini veya Avrupa’da kullanılan adıyla B7 vitamini saç oluşumunda en etkili vitamindir ve saç gibi keratin yapısındaki tırnak ve deri üzerinde de olumlu etkiler sağlar. Deriye olan bu olumlu etkisi sayesinde yağlı egzama (seboreik dermatit) tedavisinde bölgesel olarak ya da tablet olarak kullanılmaktadır.

Hairforte Sprey Kullanımı

Genel olarak saç kalite ve dökülme sorunu olanlara diğer tedavilere ek olarak B7 vitamin tableti de başlanır. Hair Forte Spreyde biotin olduğu için ek olarak kullanmaya gerek yoktur. Ancak kullanılmasının sakıncası da olmaz.

Beklenti; Bütün saç ilaçları gibi Hairforte Erkek Sprey’den beklenti de bilimsel sınırlarda olmalıdır, özellikle erkek tipi (diğer isimleri genetik, hormonal, ailesel, AGA, andro genetik) dökülmelerde % 85 ihtimalle dökülmeyi durdurur ve kol kılı gibi tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar. Bu kalite artışı yeni saç çıkarıyormuş gibi etki etse de şampuan reklamlarında söylenen “yeni saç oluşumu sağlar” cümlesinde yalanlar gibi değildir.

Yaklaşık aynı içerikleri daha düşük oranda (örneğin procapil % 2 oranındadır) içeren kadın formu ayrı bir sayfada incelenmiştir.

Hairforte Sprey Erkek hakkında daha detaylı bilgi almak ya da ürünü satın almak isterseniz:

http://satis.hairpharma.com.tr/home/8-hairforte-sprey-erkek.html

Seboderm Şampuan

Climbazol içeren şampuan türüdür. Asıl kullanım alanı yağlı egzamadır (seboreik dermatit). Bilindiği gibi yağlı egzama tedavisinde kullanılan maddeler climbazol yanı sıra kortizon ve biotindir. Read the rest of this entry »

Şeker Hastalarında Biotin Kullanımı

Şeker hastalarında şekerin kan düzeyinin dengede tutulması şekere bağlı kalp, böbrek, damar, göz ve sinir harabiyetinin oluşmasını engeller. B7 vitamini şeker (kkKarbonhidrat) metabolizmalarında koenzimdir. Aynı zamanda hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur.

Biyotin tek başına şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaz ama gerek insilünle tedavi edilen gerekse oral antidiabetiklerle tedavi edilen şeker hastalarında tedaviye günlük 10 mg biotin eklenmesi kan şekerinin daha dengeli olmasına yardımcı olur. Read the rest of this entry »

Tırnak Sorunlarında Biotin Kullanımı

Tırnaklarda saç ve cilt gibi keratin yapısındadır ve biyotin eksikliğinden çok etkilenir, biyotin eksikliğinde en fazla etkilenen dokulardan ilki saç ikincisi tırnaklardır.
Biyotinin yetersiz alınmasında tırnaklarda şu sorunlar görülür; Read the rest of this entry »

Biotidinaz Eksikliği

Biotidinaz eksikliği Türkiye’de görülme sıklığı dünya ortalamasının 8 katıdır ve sıklıkla geç teşhis edilir. Biotidinaz eksikliği yeni doğanlarda seyrek görülen (değişik kaynaklarda görülme sıklığı 1/11 000 ile 1/60 000 arasında verilmiştir) ciddi bir hastalıktır. Read the rest of this entry »

Saç Ekimi Sonrası Biotin

Saç ekimi sonrası saçla ilgili çeşitli olaylar gelişir. Bunların sebepleri ekim işlemiyle kökte kaçınılmaz olarak oluşturulan travmadır. Bu travma genellikle köke zarar vermeyecek düzeydedir. Ama şok dökülme denilen dönem değişikliğine sebep olur. Read the rest of this entry »

Saç Dökülmesi Biyotin

Saç dökülmesi problemi ve biyotin ilişkisini ele aldığımız yazımıda biyotin ürünlerinin saç sağlığı ve saç dökülmesine karşı sağladığı etkiler ve saç dökülmesi sorunu yaşayan bireylerin kullanması gereken biyotin türleri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri yazımıda bulabilirsiniz. Read the rest of this entry »

Şeker Hastalığı

Biotin sadece saç ve tırnak sağlığı açısından sınırlı kalmayıp ayrıca diyabet hastalığı ile mücadele edenlerinden çok fazla ihtiyaç duyduğu bir vitamin olan H vitamini ve B7 vitamini için biotin ürünleri kullanması önerilmektedir. Konuyu uzmanlarımızdan detaylı olarak size aktarıyoruz. Read the rest of this entry »