Biotin almadan önce bilmeniz gerekenler!

Reçetesiz de satılan ilaçlar satın alınırken dikkatli davranılmalıdır daha doğrusu uyanık olunmalıdır. Çünkü sorunuzu bilen bir doktor tarafından reçete edilmemiştir.

Bu sebeple ihtiyacınızı belirleyip ne alacağınıza kendiniz karar vermelisiniz, yoksa gittiğiniz eczanenin kalfası size daha fazla kar ettiği ilacı ve de daha kısa sürede bitecek olan paketi vermek isteyebilir. Diyelim 10 mg biotin almak için gittiniz eczane eğer size 50 tabletlik verirse 50 gün sonra gelip ikinci bir kutuyu almanız gerekir. Ancak size 100 tabletlik verirse 100 gün boyunca bir daha o eczaneye uğramanız gerekmez kar miktarı yaklaşık aynı olduğu için karı azalmış olur.

Benzer şekilde sorununuzun çözümüne yönelik kaç mg’lık tablet alacağınızı önceden belirlemelisiniz yoksa eczane kalfası size stokta en fazla bulunanı önerecektir. Piyasada 1 mg, 2 mg, 5 mg ve 10 mg’lık tabletler bulunmaktadır.


Biotin alırken Türkiye'nin saç uzmanı Hair Pharma'nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.

Tabletlerin içeriğinde miligram (mg) ve mikrogram (mcg) karmaşası vardır. Buna da dikkat etmelisiniz, bazı firmalar mg yazarken bazıları mcg olarak yazmaktadır. Şunu bilmeniz yeterli 1 mg = 1000 mcg dır. Bazı firmalar pcg (picogram) olarak yazarlar bu tümüyle yazım hatasıdır. 1 mg = 1 000 000 pcg’dir ve bu kadar düşük miktar olamaz.

Peki hangi soruna hangi biotin alınmalı ?

Şu şekilde özetlenebilir;

1 mg dan daha düşük doz bir şey ifade etmeyeceği için 300 mcg ve 600 mcg olanlara boşa para vermeyin.

1 mg lık biotin daha çok saçta kalite artışı için önerilir.

2 mg lık olanlar saç yanı sıra tırnakta da kalite artışı ve bunların uzama hızını artırmak için kullanılır.

5 mg ciddi kalite kaybı ve saç dökülmesinde dökülme tedavisine ek olarak kullanılır.

10 mg biotin tablet saç ekimi sonrası şok dökülmeyi azaltmak ve erken çıkış sağlamak ayrıca 5 mg lığın kullanıldığı yerlerde kullanılır. 10 mg biotin diyabet hastalarında da kullanılır.

Sonuç olarak;

Biotin almak ekmek almak gibi değildir, fırına gidip ekmek almak gibi “biotin verir misin?” denmemeli ne almanız gerektiğine önceden karar vermiş olmalısınız. Eczaneden alacağınız biotin hem ekonomik anlamda hem kullanım süresi olarak sizin isteğinize cevap vermelidir.

5 Responses to “Biotin almadan önce bilmeniz gerekenler!”

 • Gümüş says:

  Merhabalar,
  2 senedir tiroit rahatsızlığım var. Değerlerim düzeldi ancak saçlarım dökülmeye başladı. Şuan ilaç kullanmıyorum. Biotin takviyesi işe yarar mı? Hangi oranda kullanmalıyım?
  Dr.Atilla Kaya
  merhaba,
  Biotini günlük 10 mg kullanmalısınız,hem şekerin düzenlenmesini sağlar hem de saç dökülmenizi azaltır.

 • Frkn says:

  Merhaba hocam saçlarım Çok gür ve kalınken bişey olmaz dediği için ara makasla traş oldum ondan sonra saçlarımda zayıflama kalite kaybı yaşandı 3 numaraya vurdurdum düzelmedi saçlarımdaki dolgunluk yoğunluk gitti geri gelmiyor bazı kıllar uzun bazı kıllar kısa zayıf arasında büyük fark var ne yapmamı önerirsiniz
  Dr Atilla Kaya
  ara makastan dolayı böyle birşey olmaz.saç dökülmesine neden olan mutlaka bir sorun vardır

 • Deray says:

  Saçlarımın hızlı uzamasını istiyorum
  Dr Atilla Kaya
  HPbiotin 10 mg ayda 1-1,5 cm daha hızlı uzama sağlayabilir.ancak tiroid fonksiyonların düzenli olmalı.

 • dyg says:

  Merhaba hocam 12 yıldır saç dökülmesi var. Hashimato hastasıyım tedavi devam ediyor. Ama dökülme 2 3 ay durup yine başlıyor. Kafam açıldı iyice. Kimse care bulamıyor. Kan değerleri normal. Cildiye folikasit ferrozinc verdi endokrin B12 iğne verdi. Iciyorum şu an. Ama hala dökülme aynı. Daha öncede shenmin tablet falan içtim degisiklikyok. Biotini ilk defa duydum. Öneriniz var mı. Sürekli Ağlıyorum psikolojimi bozdu iyice. Ilk tiroid teşhisinde saç dökülmesine gittiğimde koymuşlar.di.lutfrn acil cevap
  Dr Atilla Kaya
  xpecia tablet ve HP 5 mg biotin başlamanızı öneririm

 • selahattin dilan says:

  Bu biotin tabletin yan etkisi nedir
  Yazarsanız sevinirin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ibiotin B7 vitaminidir bilinen yan etkisi yok

Yorum Yap Soru Sor

kucing